Proslavljena Gospa Tekijska

PETROVARADIN/TEKIJE (TU) – Gospa Snježna proslavljena je na Tekijama u ponedjeljak, 5. kolovoza 2024. cjelodnevnim programom, kao i misnim slavljima u nedjelju, 4. kolovoza uoči svetkovine.

Velike Tekije

Proslava Gospe Snježne, Gospe Tekijske, započela je u jutarnjim satima pobožnošću križnog puta na Kalvariji u prostoru svetišta. Misu na mađarskom jeziku predvodio je subotički biskup Ferenc Fazekas, kao i pontifikalnu misu na hrvatskom jeziku, koja je okupila najveći broj vjernika iz Srijema i drugih biskupija. U koncelebraciji su bili srijemski biskup Fabijan Svalina i biskup u miru Đuro Gašparović  te svećenici Srijemske, Subotičke i drugih biskupija.

Subotički biskup Fazekas je u uvodu pozvao vjernike da se mole Kraljici Mira za mir u svijetu i svoj unutarnji mir. U homiliji je podsjetio koliko je vjernicima važna pobožnost Blaženoj Djevici Mariji, koji je časte kao Isusovu, ali i svoju Majku. Istaknuo je koliko je važna uloga majke u ljudskom životu, ali i koliko je velika njezina ljubav i vjera, te kazao: „Sve što vežemo uz naše majke to još više pripisujemo Blaženoj Djevici Mariji. Njoj pridajemo najljepše pridjeve, ona je Majka milosti i milosrđa, ona je utjeha žalosnih, radost i snaga posustalih, Majka koja je milostiva i bezuvjetno milosrdna za sve što je krhko, razlomljeno, grješno, povrijeđeno.“

Mons. Fazekas spomenuo je i kako Mariju vjernici zazivaju u najtežim i najvažnijim trenucima života te dodao: „Marija Majka sastavni je i neizbrisivi dio naše biografije, našeg vjerničkog i duhovnog identiteta. Bez Mariji bili bismo lišeni nježnoga i lijepog dijela svoje vjere. Bili bismo okrnjeni za sigurnost nade u dobar ishod našega života i rada. Ona je u našem životu uzdanje u vrijednost skrovita, strpljiva, samozatajna života. Ona nam je uzor u stvaralačkom podnošenju nepravdi i zla. Marija se duboko urezala u memoriju našeg vjerničkog identiteta. Marija je uzor naše kršćanske vjere, ona nam stalno ukazuje na Isusa i ona traži da slušamo njegovu riječ i da nasljedujemo njegov put.“ Biskup je na kraju homilije zazvao Marijin zagovor za preobrazbu obitelji i osnaženje vjere, nade i ljubavi svih vjernika.

Na kraju slavlja srijemski biskup Svalina podsjetio je vjernike na povijesnu vrijednost tekijskog svetišta, u kojemu se vjernici iz Srijema, ali i iz drugih krajeva i iz drugih zemalja, okupljaju već više od tri stoljeća. Pozdravio je sve hodočasnike koji su i ove godine pristigli iz Srijemske i Subotičke biskupije, iz Beogradske i Đakovačko-osječke nadbiskupije te Eparhije sv. Nikolaja. Srijemski biskup se posebno zahvalio predsjedatelju slavlja biskupu Fazekasu što je prihvatio poziv i predvodio ovogodišnja misna slavlja. Pozdravio je i srijemskog biskupa u miru Gašparovića te sve svećenike iz različitih biskupija, koji su hodočastili Gospi Tekijskoj sa svojim vjernicima. Posebnu zahvalu biskup je uputio volonterima koji su vrijedno radili na uređenju tekijskog svetišta te ga pripremili za ovu proslavu.

Biskup Svalina na kraju je najavio proslavu Velike Gospe na Tekijama te pozvao vjernike da hodočaste i toga dana. Također je najavio i veliki događaj za Srijemsku biskupiju – obilježavanje 325 godina od potpisivanja Karlovačkog mira, koji će biti obilježen 18. rujna. Na proslavi će sudjelovati i uzoriti kardinal Pietro Parolin, državni tajnik Svete Stolica. Toga dana osim diplomatskog dijela u kapeli Gospe od Mira u Srijemskim Karlovcima, slavit će se i misa na Tekijama te je biskup Svalina pozvao vjernike na sudjelovanje u ovom važnom događaju. Proslava Gospe Tekijske završila je misom na hrvatskom jeziku u 19 sati.

Predvečerje Velikih Tekija

U biskupijskom svetištu Gospe Snježne na Tekijama kod Petrovaradina vjernici već stoljećima časte Blaženu Djevicu Mariju. Proslava Velikih Tekija započela je okupljanjem vjernika u popodnevnim satima uoči Gospe Snježne, 4. kolovoza 2024.  I ovogodišnja proslava započela uoči blagdana misnim slavljima na više jezika. Prva misa slavljena je na staroslavenskom jeziku, a predvoditelj je bio vlč. Juljan Rac. Misu na mađarskom jeziku predslavio je vlč. Attila Zseller. Pontifikalnu misu na hrvatskom jeziku predvodio je subotički biskup Fazekas, a u koncelebraciji su bili srijemski biskup Svalina, srijemski biskup u miru Gašparović te svećenici Srijemske, Subotičke i drugih biskupija. Na misi se okupio veliki broj hodočasnika iz cijeloga Srijema, a pristigli su i hodočasnici iz Bizovca, Tovarnika, Ilače, Bapske, Sotina i drugih mjesta u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, kao i mnogi vjernici iz Subotičke biskupije i drugih biskupija. Na misi su sudjelovali i vjernici obučeni u hrvatske i mađarske narodne nošnje iz Srijema. Tijekom mise posluživao je i evanđelje navijestio trajni đakon Ivan Tutiš iz Tovarnika.

Biskup Fazekas u homiliji je govorio o Mariji kao onoj koja je prisutna u svim odlučnim trenucima povijesti spasenja, što upućuje na njezinu važnost. Zato je Crkva u njoj prepoznala svoju majku i zagovornicu te primjer u svom hodu prema vječnosti. Krist nam je Mariju ostavio kao zagovornicu, a kršćanski narodi u povijesti su mnogo puta osjetili njezin majčinski zagovor. „Štovanje Isusove Majke Marije proširilo se u kršćanstvu kao znak da je Crkva, ne samo zajednica Isusovih sljedbenika, nego da je životno povezana kao velika obitelj. Majka u obitelji ima nezamjenjivu ulogu… Pripadati toj Crkvi je kao pripadati obitelji, živjeti njezinim životom, hraniti se njezinim stolom, sudjelovati u zajedničkim pothvatima, ali ne kao zaposlenici, nego kao članovi obitelji. U tolikim našim svakodnevnim tjeskobama, žalostima, duševnim i tjelesnim bolestima, utječemo se i mi njezinu majčinskom srcu koje najbolje pozna svu našu radost, naša nadanja i sve naše muke. Neka nam pomogne ustrajati u molitvi Crkve, da se pokorom čistimo od grijeha, svakodnevno napredujemo u krjeposnom životu te da sveto umremo u njezinu naručju“, zaključio je biskup Fazekas.

Na kraju misnog slavlja srijemski biskup Svalina okupljenima je rekao nešto o značaju tekijskog svetišta ističući: „Po 308. puta okupljeni smo pred likom Nebeske Majke, Gospe Snježne, Gospe Tekijske. Nalazimo se na prostorima gdje nam svaki brežuljak i svaka dolina odiše poviješću. Koliko samo ova priroda, ovaj okoliš, pa i svako ovo mjesto oko nas u okolici Petrovaradina priča priče povijesnih događaja. Koliko li samo uzdaha, nevolja i svega onoga što su ljudi kroz protekla stoljeća ovdje živjeli. I moje misli večeras lete u 1716. godinu, kada se na ovim prostorima događalo veliko stradanje, kada je proliveno mnogo krvi naših predaka, kada su svoje živote žrtvovali i izvojevali toliko željenu slobodu. Koliko je samo uzdaha, vapaja, jauka, molitava upućeno Nebeskoj Majci. Spomen na taj događaj nam je i ovo drevno svetište, koje nas već toliko stoljeća okuplja. Kroz stoljeća toliki su hodočasnici dolazili ovdje Blaženoj Djevici Mariji, Gospi Snježnoj, Gospi Tekijskoj. Napose iz ovih naših prostora Srijemske biskupije, ali i iz svih drugih krajeva, Subotičke biskupije, hrvatskih biskupija i drugih biskupija ovdje u Republici Srbiji.“

Potom je srijemski biskup pozdravio hodočasnike iz različitih biskupija, koji su se i ove večeri došli moliti Mariji. Posebno je pozdravio Gorana Kaurića, zamjenika predsjednika DSHV-a i izaslanika HNV-a i Ivanu Andrić Penava, predstavnicu Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata. Zahvalio je predsjedatelju slavlja biskupu Fazekasu te kazao kako je njegovo predsjedanje znak povezanosti Subotičke i Srijemske biskupije. Pozdravio je i biskupa u miru Gašparovića te sve svećenike Srijemske i Subotičke biskupije, Beogradske i Đakovačko-osječke nadbiskupije te eparhije sv. Nikolaja. Poseban pozdrav i zahvalnost za sudjelovanje biskup je uputio o. Kleopi Stefanoviću, eparhijskom namjesniku i osobnom izaslaniku njegova preosveštenstva Vasilija, vladike srijemskog.

Mons. Svalina posebno je zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji proslave Velikih Tekija, osobito onima koji su danima uređivali prostor svetišta za ovu veliku proslavu. Biskup je osobito istaknuo Sergeja Grbca i njegov doprinos uređenju svetišta te mu je na osobit način zahvalio, kao i novom rektoru svetišta vlč. Mateju Periću.

Uslijedila je tradicionalna procesija sa svijećama kroz svetište. Sliku Gospe Tekijske nosili muškarci obučeni u narodne nošnje. Tijekom procesije pjevane su marijanske pjesme. Slavlje je završilo unošenjem slike Gospe Tekijske u crkvu. Misu iz petrovaradinskog svetišta prenosila je Radio Marija Srbije. Ana Hodak