SLOBODNICA (TU) – Vjernička zajednica Župe sv. Marka evanđelista u Slobodnici proslavila je svečano 25. travnja 2025. svetkovinu svog nebeskog zaštitnika sv. Marka – pisca najstarijeg evanđeoskog teksta koji se ujedno slavi kao zaštitnik polja i usjeva. Svetkovina je proslavljena dvjema misama, a središnje euharistijsko slavlje u 11 sati predslavio je o. Dražen Marija Vargašević, svećenik i karmelski redovnik na putu pustinjaštva. Za oltarom su uz domaćeg župnika vlč. Iliju Janjića suslavili: preč. dr. Marko Martić, dekan Sibinjskog dekanata; vlč. Davor Tomić, župni upravitelj Pohođenja Blažene Djevice Marije u Šumeću i Župe sv. Grgura u Kaniži; vlč. Josip Kalmar, župnik Župe sv. Filipa i Jakova iz Grgurevića; fra Ante Perković, svećenik Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda inače rodom iz Slobodnice te umirovljeni svećenik Vrhbosanske nadbiskupije vlč. Branko Vincetić.
Na početku blagdanske homilije o. Vargašević pozvao se na događaj iz Djela apostolskih (4, 1-12) koja svjedoče o ozdravljenju hromoga čovjeka po vjeri i karizmama koje je Bog dao sv. Petru te apostolima koji su vođeni Duhom svetim širili snagu Kristovu koja je smetala tadašnjim učenim ljudima i vlastima. Ta pojava zlovolje kod vjerskih službenika u ono vrijeme ogleda se i na licima današnjih vjernika. „Nije nama tako teško složiti tužno lice i sudjelovati na križnom putu, ali slaviti Uskrsnuće i razvijati pobožnosti slavljenja i čašćenja uskrslog Gospodina ide nam puno teže. Nažalost česta pojava je da su lica onih kojima smo mi braća svećenici pozvani donositi Isusa snuždena, tužna, pa čak i očajna, a ima nažalost i zlovolje“ konstatirao je brat Dražen.
Tumačeći dalje svetopisamski odlomak propovjednik je istaknuo da se uzrok zlovolje krije u pokušaju ostvarenja duhovne kontrole, što se prepoznaje u interesu jeruzalemskih starješina s obzirom na to odakle dolazi snaga apostolima, interesu koji ne proizlazi iz otvorenog srca, nego iz potrebe za preuzimanjem poljuljane religiozne kontrole. Čovjeku je naoko lakše ići putem mlakosti i letargije, nego otvoriti se novosti koju donosi Uskrsli Isus: „Teško je to bilo i apostolima koji su se usprkos tomu što su bili svjedoci Isusovih čuda, nakon Njegova uskrsnuća pokušali vratiti ribarenju, svom starom zanatu u kojemu su imali prividnu kontrolu nad svojim životom. No Bog je dopustio da se u tom pokušaju sudare s velikim neuspjehom i tako, spoznavši svoju pogrešku, prepuste kontrolu Isusu bacajući mrežu na onu stranu na koju On kaže, a ne tek onamo kamo su prije naviknuli”, naglasio je propovjednik.
Takvo nas prihvaćanje Isusove riječi otvara za duhovnu plodnost i snažno djelovanje: „Pozvani smo trčati u vjeri, a ne ‘šlepati’ se… Potrebno nam je prihvatiti da trebamo uspjeti drugačije, nego što nam ovaj svijet nudi i favorizira. Pozvani smo odustajati od svojih nahođenja, svoje kontrole da bi, umirući sebi, u nama živio Krist“! U istome kontekstu povezao je nadalje o. Vargašević sv. Marka koji je, premda isprva bježeći pred progonom iz Getsemanskog vrta, kasnije, preobražen Duhom Svetom, mučeničkom smrću dao vrhunsko svjedočanstvo Božje ljubavi. Bez mučeništva naime nema širenja Evanđelja! Zato smo „pozvani sklopiti ruke na molitvu da nas vrhovni Pastir, Gospodin Isus, povede do istinskog obraćenja bez kojega nam ne vrijede prekrasno uređene crkve, župni uredi i sve crkvene strukture. Bez života u Duhu Svetom i prepuštanja kontrole Gospodinu ne pomažu nam čak ni same pobožnosti. Zato izvezimo na pučinu i bacimo mreže na stranu koju nam Isus pokazuje, nemojmo se zadovoljiti onim što smo dosada navikli, nego u svakom trenutku gorljivo svjedočimo za Isusa, što god to sa sobom donijelo “, poručio je predslavitelj na kraju homilije.
Vjernici župe Slobodnica pripremali su se za proslavu svetkovine svoga patrona sv. Marka trodnevnom duhovnom pripravom koja je započela znakovito trećeg dana Vazmene osmine bogatim duhovnim programom – Gospinom krunicom i krunicom Božjega milosrđa te svaku večer euharistijskim klanjanjem koje je predvodio također o. Dražen Marija Vargašević. Glazbom su slavlje animirali župni zbor te vjeroučitelj Danijel Leko.
Prvog dana trodnevnice brat Dražen pozvao je na pouzdano prihvaćanje uskrsne radosti. Njoj nasuprot stoji obeshrabrenost pred težinom životnih teškoća, što se i stvarno i simbolično ocrtava u liku Marije Magdalene koja zatvorena u svoju žalost isprva ne uspijeva prepoznati Uskrslog Isusa na grobu, premda je čak stupila u razgovor s njim. Snuždenost i zgrbljenost Marijina vidljiva je često i danas, kada čovjek ni kada moli ne uspijeva podignuti svoj pogled prema Isusu, nego ostaje sklupčan u svojim problemima, žalosti i samosažaljenju. Čovjeka pritišće grijeh u brojnim njegovim očitovanjima, a u slavonskom kraju posebno u duhovnoj tromosti, vrijeđanju Boga psovkom, zatim u teškom nasljeđu okultnih praksi iz povijesti, zatvorenosti pred životom i jalu nesloge i nepraštanja. No Isus je uspio probuditi Mariju iz njezine žalosti pozivajući ju imenom. „Dopustimo i mi da nas Isus pozove svojim ljubaznim glasom i da ‘probije našu gluhoću’, kako se to dogodilo i sa svetim Augustinom”, potaknuo je propovjednik.
Drugi dan duhovne priprave bio je u znaku darivanja, a u tom kontekstu brat Dražen je kazao da je punina darivanja zapravo kada mi jedni drugima „dajemo ono što nemamo”, tj. ono čime ne raspolažemo, nad čim nemamo kontrolu. Isus nas poziva u tu dinamiku uvjeravajući nas da je među nama stvarno prisutan, kao što je uvjerio svoje apostole, čak i blagujući zajedno s njima. Komad pečene ribe koju je tražio od apostola izraz je njegove želje da posve stvarno primi od nas ono što je vlastito naše i kroz to uđe u bliski odnos s nama. „Zato pružimo Isusu naš ‘komad pečene ribe’, tj. ono što nam je sad u životu aktualno, oko čega se trudimo i s čime se mučimo. Odustanimo od grčevitog držanja ‘onog našeg’ kako bismo od Isusa mogli primati i drugima davati ono što sami po sebi nemamo. Moja istinska bit jest ono što mi Bog daje u sadašnjem času, a što onda mogu darivati kao dar puno veći od svega drugoga što imam”!
Trećeg dana trodnevnice vjernici su imali priliku staviti se pod zaštitu i posvetu Bezgrešnom Srcu Marijinu primajući Gospin Škapular koji je izvanjski vidljivi znak posvete Majci Mariji, osjećajući Njezinu prisutnost kroz molitvu u svome svakodnevnom životu. Uoči same svetkovine crkva u Slobodnici je bila cijelu noć otvorena za sve koji su u tišini i sabranosti htjeli izreći svoje molitve i vapaje Gospodinu pred izloženim Presvetim Oltarskim Sakramentom.
Kroz sva tri dana duhovne priprave vjernici Župe Slobodnica, ali i mnogobrojni vjernici koji su pristigli iz susjednih župa imali su priliku za pomirenjem s Gospodinom u sakramentu ispovijedi te mogućnost duhovnog razgovora sa o. Vargaševićem. Pohodio je karmelićanin Dražen i bolesnike u župi te im pružao duhovnu snagu i ohrabrenje.
Na kraju blagdanske proslave domaći župnik vlč. Ilija Janjić zahvalio je dragome Bogu za sve milosne dane u njihovoj župi, o. Draženu Mariji Vargaševiću, braći svećenicima koji su sudjelovali u euharistijskom slavlju te poručio svim okupljenim vjernicima da doživljena ova duhovna obnova ne bude samo tek tako nešto prolazno u srcima, nego da riječi duhovnika duboko potaknu, ohrabre sve prisutne na snažnu promjenu u svojim životima koja je itekako potrebna svima. Anita Terzić