OTOK / OSIJEK / VINKOVCI / KRNDIJA / BOŠNJACI (TU) – Blagdan sv. Antuna Padovanskog proslavljen je 13. lipnja u Župi sv. Antuna Padovanskog u Otoku, franjevačkom samostanu i crkvi Svetog Križa u osječkoj Tvrđi, samostanu franjevaca konventualaca u Vinkovcima, crkvi Uzašašća sv. Križa u Krndiji te u Bošnjacima.
Otok
Župa sv. Antuna Padovanskog u Otoku i Grad Otok svečano su 13. lipnja proslavili svetkovinu svoga nebeskog zaštitnika. Ovaj „Svetac cijeloga svijeta“ slavi se u otočkoj župi više od šest stotina godina i duboko je ukorijenjen u srcima Otočana. Za slavlje vjernici su se pripravljali pobožnošću tijekom trinaest utoraka molitvom, postom i djelima ljubavi i milosrđa. Na samu svetkovinu slavljene su četiri mise, a predvoditelji su bili: vlč. Ladislav Dort, župnik u Berku; vlč. Mihael Mađarević, župnik u Marijancima; p. Jozo Ivić, palotinac iz Vinkovaca, a koncelebrirali su, uz domaćeg župnika preč. Antuna Kneževića, svećenici iz Otočkog dekanata i gosti iz drugih biskupija i dekanata, te vlč. Tomislav Vlahović. Kako su u Godini milosrđa ulazna vrata župnih crkava na dan slavlja njihovih nebeskih zaštitnika dobila značenje jubilejskih Vrata milosrđa, prije samog početka misnih slavlja domaći župnik i dekan Otočkog dekanata predmolio je Molitvu pape Franje za Jubilej milosrđa.
Osobito svečano je bilo na koncelebriranoj misi koju je predslavio p. Jozo Ivić. U homiliji je napomenuo da je najveća čovjekova zabluda san o uspjehu, moći, slavi. „Ne može se samo uspinjati, nema uspona bez oscilacija, bez povremenih padova. Precjenjivanje svojih sposobnosti vodi k udaljavanju od ljudskosti. Dođu trenuci kad te oholost dobro uzdrma. Treba biti skroman, nenametljiv, samozatajan. Treba tražiti spokoj kod Boga. Put k Bogu vodi kroz osjećaj slabosti, usamljenosti, tuge. . . Bog se tada pojavljuje kao onaj koji čovjeka nosi, prosvjetljuje, ljubi. Sve te velike ljudske vrline imao je sv. Antun, najomiljeniji svetac Katoličke Crkve. Resila ga je skromnost, ljubav prema Isusu, Crkvi, čovjeku“, naglasio je p. Ivić upućujući kako je polazište djelovanja sv. Antuna bila ljubav prema Bogu i čovjekuMisno slavlje uveličao je svojim pjevanjem Mješoviti crkveni zbor „Bl. Alojzije Stepinac” pod ravnanjem zborovođe prof. Jana Valenćika. Na večernjoj misi koju je slavio vlč. Vlahović, Otočanin na službi u Perušiću, blagoslovljena su djeca i ljiljani.
Osijek
Blagdan sv. Antuna Padovanskog proslavljen je u franjevačkom samostanu i crkvi Sv. Križa u osječkoj Tvrđi gdje generacije Osječana i hodočasnika tri stoljeća časte „sveca svega svijeta“. Već od 2.30 sati pobožni puk dolazio je u crkvu, kako bi se svetom ispovijedi pripravili za euharistijsko slavlje, dok su mnogobrojni sudjelovali i u trodnevnoj duhovnoj pripravi svake večeri uz duhovno vodstvo i propovijed fra Dragutina Bedeničića, župnika Župe Sv. obitelji u Osijeku.
Antunovo je proslavljeno sa dvanaest misnih slavlja koja su predvodili osječki i zagrebački redovnici i svećenici: fra Zoltan Dukai, domaći gvardijan fra Slavko Milić, fra Petar Cvekan, vlč. Ivica Martić, fra Davor Filko, vlč. Filip Perković, preč. Ivan Jurić, vlč. Ivica Rebić, fra Dragutin Bedeničić, fra Zdravko Lazić, domaći sin iz Tvrđe mons. dr. Većeslav Tumir, tajnik Apostolske nuncijature u Čileu, i o. Darko Rac iz župe u Bačinacima, Apostolskom egzarhatu za grkokatolike u Srbiji. Mise je pjesmom i glazbom uveličao HOPGD Zrinski, zbor Franjevačkog samostana sv. Križa te župni i zborovi mladih župa: Sv. Obitelji, Rođenja BDM, Preslavnog Imena Marijina, Sv. L. B. Mandića i Sv. Mihaela.
Ove godine, kaže gvardijan Milić, podijeljeno je devet tisuća pričesti, šezdesetak laika pomagalo je franjevcima (većinom trećoredci i framaši) kako bi slavlje preteklo što svečanije, dok je dvadesetak redovnika i svećenika bilo vjernicima na raspolaganju za sakrament pomirenja. Posebno, ove Godine Božjega milosrđa, veseli mnoštvo pokornika koji su stajali u redovima za ispovijed. Najradosnije i raspjevanije, unatoč povremenoj kiši, bilo je na popodnevnoj misi za djecu i obitelji kada je predslavitelj Bedeničić blagoslivljao djecu i ljiljane te je naposljetku mise, djecu darovao sličicama sa svečevim likom i zagovorom molitvom.
U franjevačkoj crkvi Sv. Križa u Osijeku štovanje sv. Antuna Padovanskog uvriježeno je od dolaska otaca franjevaca u drevnu Tvrđu o čemu svjedoči molba braće Reda sv. Franje upućena caru Franji I. 1697. da im dopusti sagraditi na prostoru male drvene crkvice veću i prostraniju crkvu. U novoj crkvi izgrađen je pokrajnji oltar sv. Antuna, dar španjolskog „feldmaršala Antuna grofa Al Gaudente“, te je štovanje sv. Antuna raširenije među pukom kršćanskim i drugih vjeroispovijesti koji su živjeli u Osijeku. Pobožnosti vezane uz svetca prikazanog s Djetetom Isusom u naručju u Osijeku traju svakog utorka ujutro i navečer kada vjernici mole svečev zagovor i sudjeluju u misi, dok mnogobrojni njeguju pobožnost 13 utoraka uoči središnjeg svečevog spomendana 13. lipnja. Tijekom cijeloga tjedna poslije blagdana uz sudjelovanje na misama traje pobožna zahvala Bogu i sv. Antunu Padovanskom s prigodom za ispovijed, pričest i duhovnu okrijepu u crkvi Sv. Križa.
Vinkovci
Svoga zaštitnika sv. Antuna Padovanskog proslavio je u ponedjeljak 13. lipnja istoimeni samostan u Vinkovcima koji se nalazi na području vinkovačke župe sv. Euzebija i Poliona. Već od ranih jutarnjih sati u to malo vinkovačko svetište sv. Antuna, drago srcu mnogih vjernika, unatoč jakoj kiši, dolazilo je na tisuće hodočasnika sa svih strana koji su se ispovijedali, pričešćivali i činili svoje zavjete. „U ovo malo svetište, za koje biskup kaže da je ispovjedaonica Vinkovaca i okolice, ja volim kazati, da je ovo mala Padova ili mali Vatikan. Ima hodočasnika i štovatelja od Bogdanovaca do Bošnjaka, od Tovarnika do Mikanovaca i svaki je dan prilika za čestitu svetu ispovijed, za velike milosti i obraćenje“, rekao je domaći gvardijan o. Martin Dretvić.
Blagdanske su mise služene od ranih jutarnjih sati do navečer. Predvoditelji misnih slavlja i propovjednici bili su: domaći gvardijan o. Martin Dretvić, o. Bernardin Filinić OFM. Conv. iz domaćeg samostana, župni vikar Župe sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima vlč. Marko Martić, župnik Župe sv. Vinka Pallottija u Vinkovcima o. Ilija Sudar, gvardijan i župnik Župe Bezgrešnog Srca Marijina u Vinkovcima o. Željko Klarić, župnik Župe sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima mons. Tadija Pranjić, provincijski promicatelj za duhovna zvanja o. Tomislav Cvetko, privremeni župnik Župe Presvetog Srca Isusova u Vinkovcima i župnik Župe Bl. A. Stepinca u Vinkovcima vlč. Krešimir Aračić i o. župnik Župe sv. Josipa Radnika u Vukovaru o. Vjenceslav Janjić.
Na misi koju je predvodio i propovijedao o. Janjić koncelebrirali su gvardijan Dretvić i o. Jeronim Vulić. Tijekom proslave Antunova molitvu blagoslova djece i ljiljana predvodili su o. Tomislav Cvetko i o. Željko Klarić. Svečev kip je bio izložen u sredini kapelice vjernicima na štovanje dok su mise slavljene u samostanskom dvorištu, a pjevanja su predvodili zborovi vinkovačkih župa. Domaći gvardijan je svima koji nose ime sv. Antuna imendan i poručio: „Pokušajmo se učiti odnosno vratiti svetoj katoličkoj tradiciji – slaviti imendane. Lijepo je slaviti rođendan i Bogu zahvaliti zato što smo rođeni i zato što su se majka i otac smilovali da nas donesu na ovaj svijet, ali za imendan imamo svoje zaštitnike koji će nas pratiti u životu.“ Trodnevnicu su od petka 10. do nedjelje 12. lipnja predvodili: gvardijan i župnik župe Bezgrešnog Srca Marijina u Vinkovcima o. Željko Klarić, vikar samostana Bezgrešnog Srca Marijina u Vinkovcima o. Ilija Miškić i provincijski promicatelj za duhovna zvanja o. Tomislav Cvetko.
Krndija
Na blagdan sv. Antuna 13. lipnja u crkvi Uzašašća Sv. Križa u Krndiji, upriličeno je večernje misno slavlje koje je predvodio punitovački župnik mr. Đurica Pardon u koncelebraciji dr. Slavka Platza, umirovljenog profesora KBF-a iz Đakova. Posluživali su bogoslovi Robert Erk i Matej Vereš, a nazočili župljani punitovačke župe i pripadnici Njemačke zajednice, Zemaljske udruge Podunavskih Švaba, Đakovo.
„Raduje me što smo danas zajedno u ovoj crkvi koja svjedoči o stradanjima i patnjama ljudi, okupljeni uz kip sv. Antuna koji je prošle godine kao prvi povratnik u ovo napušteno i pomalo zaboravljeno selo vraćen u ovu crkvu. Okupljeni smo u zajedništvu da svjedočimo o Božjoj ljubavi, mudrosti i providnosti onako kako je to činio sv. Antun u narodu i drago mi je što su s nama u molitvi prof. Platz i dvojica bogoslova koji nasljeđuju put istine koju nam je Krist ostavio i koju će propovijedati svojim svećeničkim pozivom“, rekao je župnik u pozdravnoj riječi na početku misnog slavlja. Podsjetio je da je kip sv. Antuna postavljen u ovoj crkvi kod njezine izgradnje 1937. godine, a prognan je zajedno sa Nijemcima, odnosno sklonjen je 1944. g. Najprije je sklonjen u župni dvor u Punitovcima, a kasnije prevezen u Čepin u crkvu sv. Antuna na Ovčari, gdje je bio sve do povratka 10 svibnja prošle godine.
„Naše molitve nam govore i svjedoče o njegovoj stalnoj prisutnosti među nama, o pomoći koju nam svakodnevno pruža. Pri povratku kipa sv. Antuna u ovu crkvu razmišljali smo da ga postavimo na neko uzvišeno postolje, ali smo odustali. Sv. Antun uvijek je bio s narodom, nikad iznad ljudi, uvijek je bio osjetljiv za sve što je nama bilo potrebno u onome čime se bavimo, uvijek sa nama u svakom trenutku našega života. Sv. Antun nas poziva da svjedočimo našu vjeru po Isusu koji je patio, mučen i razapet, umro, uskrsnuo i uzašao po volji Svemogućega za spas svakog čovjeka. Tako i ova crkva svjedoči o uskrsnuću, svjedoči o patnjama i govori nam da se po muci dolazi do uskrsnuća, da dobro unatoč zlu i smrti pobjeđuje. To je ta povezanost koju po mudrosti Božjoj vidimo, povezanost nas u današnjici sa onima koji su ovu crkvu gradili i sv. Antuna kojemu se molimo u ovoj crkvi. Zato molimo sv. Antuna da se sve ovo ne zaboravi, a Gospodin po zagovoru sv. Antuna neka nas blagoslovi i vodi stazama života za vječnost“, riječi su župnika u homiliji. Na kraju misnog slavlja župnik je naglasio da su upućene zamolbe za pomoć za potrebne radove na sanaciji krovišta crkve u iznosu od 99.000 kuna u nadi da će dobri ljudi i ovaj puta biti od pomoći.
Bošnjaci
Spomendan sv. Antuna Padovanskog na poseban način proslavljen je u istoimenoj područnoj crkvi Župe Bošnjaci. U suslavlju s domaćim župnikom preč. Josipom Filipovićem misu je predvodio vlč. Željko Šimić – drenovački župnik i upravitelj Župe Račinovci. U svojoj homiliji vlč. Šimić aktualizirao je pojavnost sv. Antuna u životu Crkve osvrnuvši se na neke od posebnosti toga čašćenog sveca.
Antunovo je osim domaćega vjerničkog puka okupilo i hodočasnike iz Drenovačkog i Županjskog dekanata pa se sama crkva pokazala pretijesnom, što govori u prilog intenzivnijega hodočašćenja tome mjestu. Po svršetku misnoga slavlja obavljen je blagoslov djece, a domaćini su goste počastili pripremljenom zakuskom.
Topola je negdašnje stanarsko naselje na jugoistoku Bošnjaka koje je učestalijim doseljavanjem prekosavskih katolika nakon Drugoga svjetskog rata i kasnije, uz susjedni Morganj, postala urbaniziranim područjem. Krajem devedesetih godina ukazala se potreba za izgradnjom vlastite crkve u kojoj se danas redovito održavaju mise. Osim područne crkve, sv. Antunu Padovanskom posvećena je i nekolicina poklonaca na prostoru bošnjačke župe pa se s pravom može govoriti o njezinom nebeskom suzaštitniku.
Mira Bošnjaković/ Nevenka Špoljarić/Snježana Kraljević/Mirko Knežević/Antun Lešić