OSIJEK – BRODSKO VINOGORJE – VINKOVCI – SLAVONSKI BROD (TU) – Diljem Đakovačko-osječke nadbiskupije u subotu, 5. kolovoza proslavljen je blagdan Snježne Gospe te Dan pobjede i domovinske zahvalnosti.
Osijek
U subotu, 5. kolovoza proslavljen je blagdan Gospe Snježne, u osječkoj Župi Preslavnog Imena Marijina. Prije više od tristo godina spominje se kapelica Snježne Gospe u Donjem Gradu, a sada je ta kapelica tiho svetište cijeloga grada jer se Osječani u njoj od jutra do večeri imaju priliku pokloniti Presvetom Oltarskom Sakramentu. U svakom trenutku u kapelici netko moli, predaje svoje teškoće i zahvale u Božje ruke, utječe se Majci Nebeskoj.
Na sam blagdan slavljena su tri misna slavlja te je svaki puta prostor kapelice bio premalen kako bi primio mnoštvo vjernika koji su željeli biti prisutni. Prvu misu predvodio je donjogradski župnik i dekan Osječkog istočnog dekanata, preč. Ivan Jurić. U propovijedi je istaknuo kako nije slučajno da na današnji dan slavimo i Dan domovinske zahvalnosti te je podsjetio na ne tako davnu povijesti – kada su naši branitelji s krunicom oko vrata branili Domovinu i uspjeli poraziti zlo koje nas je okruživalo. Mirena Zake
Brodsko Vinogorje
Blagdan Gospe Snježne i Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, koji se u Župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Brodskom Vinogorju tradicionalno već 23 godine slavi u sklopu Velikogospojinskih dana pred svetkovinu Velike Gospe, i ove je godine u subotu 5. kolovoza svečano obilježen. Dopodnevno misno slavlje na prigodnom oltaru u parku ispred župne crkve predvodio je domaći župnik Markan Kormanjoš odjeven u misnicu s hrvatskim motivima izvezenima u zlatovezu.
Osvrćući se na misna čitanja, koja zorno govore da je naša domovina na nebesima odakle i iščekujemo radost zajedništva i ljubavi koju nam Bog beskrajno daruje, župnik Kormanjoš naglasio je kako je čovjek u vremenu svoga življenja pravi hodočasnik k Stvoritelju. Pozvao je vjernike da ne razmišljaju o onome negativnom što se događa, nego o onome što ih iščekuje u zajedništvu sa Stvoriteljem. „Veličina Božja nas spasava. Zato se ne smijemo bojati, nego treba biti hrabar, ustrajavati u činjenju dobra, ljubavi, poštovanju, prihvaćanju slabijih, grešnih, prihvaćanju svojih slabosti te stvarnost koja je slaba i grešna, uzdizati i posvećivati je. U zahvalnosti za ovu našu zemaljsku domovinu, zemaljski život, molimo Boga da nam podari ono vječno, nepropadljivo, sveto, ono što nitko ne može izgubiti, a to je spasenje. Trudeći se obnavljati i posvećivati ovaj svijet ostanimo na putu Božjem, hodočasnici prema spasenju, prema Nebeskoj domovini“, zaključio je vlč. Kormanjoš.
Slavlje su pjevanjem uveličali tamburaški sastavi „Veseli škoci“ i „Šokci za pet“, kojima se pridružilo i nekoliko tamburaša iz brodskih župa. Oni su poslije mise otpjevali nekoliko domoljubnih pjesama te tako pridonijeli radosti toga dana koji je donio stoljećima očekivanu slobodu i neovisnost. Brankica Lukačević
Vinkovci
U prigodi Dana pobjede, domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, misu zahvalnicu u središnjoj vinkovačkoj crkvi sv. Euzebija i Poliona u subotu 5. kolovoza, predvodio je domaći župnik mons. Tadija Pranjić. Na misi su prisustvovali, među ostalim, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, dogradonačelnik Vinkovaca Gabrijel Šokičić, izaslanik načelnika Policijske uprave vukovarsko-srijemske Dubravko Stojačić, nekadašnji zapovjednik Vojne policije Ante Gilja, nekoliko domaćih zapovjednika Hrvatske vojske i predstavnici Udruge „Vinkovački šokački rodovi“.
„Kada bismo od prvoga spominjanja hrvatskoga imena i hrvatskoga naroda nabrojili sve datume koji su bili važni u našoj povijesti za život i opstojnost našega naroda, datumi koji su bili najsudbonosniji i najkritičniji, usuđujem se reći, da je ovo bio najsudbonosniji i najkritičniji trenutak u povijesti hrvatskoga naroda“, rekao je mons. Pranjić. Istaknuo je i kako je taj trenutak za našu hrvatsku povijest i najslavniji trenutak „kada smo konačno pokazali cijelome svijetu, što su svi morali priznati, da je Hrvatska jedna zemlja koja je stvorila svoju snažnu, moralnu i etičku vojsku i zajedno s hrvatskom policijom bila sposobna pobijediti treću po jačini vojnu silu u Europi i u svijetu, kako su govorili, koja je bila naoružana do zuba i koja je na nas krenula 1991. godine sa svih strana, na poseban način na ova područja Slavonije, gdje su pale prve najveće i najteže žrtve i gdje su se dogodili najveći zločini, a dogodili su se upravo na području naše Vukovarsko-srijemske županije. I zato je ovaj dan zaista Dan pobjede, radosti, Dan kada smo pokazali da smo spremi braniti i obraniti svoju Domovinu. Zato je ona stvorena na istini i na pravdi“, rekao je domaći župnik. I ovom je prigodom, kao i mnogo puta prije, rekao kako hrvatski vojnik i redarstvenik nije svoju ruku pružio nigdje prema Srbiji ili bilo kojoj drugoj zemlji i da hrvatski narod nikada u povijesti nije bio osvajački narod.
Osvrnuo se i na to kako se u posljednje vrijeme javljaju pojedine grupe koje bi htjele određene istine prikazati drukčije. „Mi dobro znamo kakav je bio egzodus Srba iz Like. Oni su ga sami organizirali, pa to svi znamo. U posljednjem broju Glasa Koncila sa sutrašnjim nadnevkom 6. kolovoza, otkriven je dokument kako su pripremili izlazak iz spornih područja i tko ga je organizirao i koje su naredbe stigle. Čak u Glasu Koncila ima i dokument tko je tukao ovu župnu crkvu za vrijeme Domovinskog rata, jer je otkriven, i mnoge druge stvari koje su vezane za današnji dan. I zato ponovno stavimo svoju Domovinu ovdje na oltar, svoj narod, sve naše žrtve, hrvatske branitelje, vojnike, redarstvenike, koji su poginuli, one koji su nestale, one koji su zaslužili naše najveće poštovanje, kao što je to i kod drugih naroda. Kad vidite vojna groblja u Francuskoj, Njemačkoj i Americi, ona se čuvaju s najvećim poštovanjem. I zato i mi sami kao narod moramo znati cijeniti svoje žrtve, voljeti one koji su dali svoj život za nas. Nikada ih ne smijemo zaboraviti. Ni godine, ni vrijeme, ne smiju nikada izbrisati ovaj datum koji danas slavimo, jer bi to značilo poništiti našu povijest, uništiti povijesnu istinu da je hrvatski narod svojom snagom pobijedio zloglasnu tzv. JNA, zločinačku vojsku, zajedno s paravojnim slugama, četnicima, koji su bili poznati u svijetu po zločinima koje su počinili i u Drugom svjetskom ratu, a na poseban način i u Domovinskom ratu. Mi ćemo danas moliti za svoju Domovinu. Neka dobri Bog dâ da naša Domovina, danas je glavna proslava u Kninu, gdje je cijeli državni vrh, bude jedno srce i jedna duša. Imamo svoju Domovinu, imamo svoju slobodu. Volimo je, za nju radimo, izgrađujmo je, da naraštaji koji dolaze nakon nas znaju cijeniti žrtve onih koji su dali svoje živote za Domovinu“, poručio je mons. Pranjić.
Prije misnoga blagoslova otpjevana je hrvatska himna Lijepa naša i župnik mons. Pranjić je pročitao „Pismo ženi bez adrese“ uradak majke čiji je sin ubijen u obrambenom Domovinskom ratu. Snježana Kraljević
Slavonski Brod
Ususret Danu pobjede i domovinske zahvalnosti slavljena je u petak, 4. kolovoza u župnoj crkvi Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu misa za sve poginule branitelje u Domovinskom ratu. Misno slavlje predvodio je fra Klaudio Milohanović, gvardijan franjevačkog samostana, a sudjelovali su domaći župljani, branitelji, predstavnici Grada i Brodsko-posavske županije te članovi udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Govoreći o žrtvi koju su naši branitelji podnijeli u obrani Domovine, fra Klaudio je posvjestio kako su se u Starom zavjetu dragome Bogu prinosile žrtve paljenice i okajnice, dok mi danas u zahvalu Gospodinu prinosimo žrtvu naših branitelja, koji su ono najvrednije, svoje živote, položili na oltar Domovine.
Na uočnicu Dana pobjede i zahvalnosti ova je misa naša najveća zahvala i Gospodinu i našim poginulim braniteljima. Velika je milost da mi danas imamo svoju domovinu. Osjećaji naše tuge i zahvalnosti isprepleteni su osjećajima radosti jer u njoj živimo slobodni i neovisni“, zaključio je fra Klaudio i zajedno s pukom molio da Gospodin poginulim braniteljima udijeli svoj vječni mir, a Domovini blagoslov. Brankica Lukačević