PODVINJE (TU) – Ovogodišnji Svjetski dan misija na poseban je način proslavljen u Župi svetog Antuna Padovanskog u Podvinju (Slavonski Brod), koja u ovoj godini obilježava i 280. godišnjicu svog osnutka i u kojoj više od tri desetljeća djeluju misionari Družbe Duha Svetoga (Spiritanci).
Večer uoči Misijske nedjelje, u subotu 18. listopada upriličeno je misijsko bdijenje, cjelovečernji duhovno-molitveni program kojemu su nazočili brojni vjernici i krizmanici – polaznici župne kateheze. Susret je počeo u dvorani župnog Pastoralnog centra uvodnom prezentacijom o misijama i potrebama Crkve u današnjem svijetu, koju je pripremio župnik p. Ante Šiško. U nastavku je o misijama i misionarima govorio fra Remigije Mlinarić, član Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, rodom iz Ludbrega, koji je 40 godina djelovao kao misionar u Limi (Peru), a danas je na službi u Franjevačkom samostanu u Slavonskom Brodu.
Fra Remigije, živi svjedok misijskoga djelovanja, poziv za misije osjetio je u ranom djetinjstvu, dok je njegova majka čitala časopise o misijama. Međutim, kada je postao franjevac, zbog lošeg zdravlja nije imao izgleda otići u misije. Ipak, kako kaže, Božja providnost je učinila svoje, te je dozvolu za misije dobio tek nakon osam godina svećenstva. Posvjedočio je okupljenima svoja brojna iskustva uslišanih molitvi. Pozvao je vjernike neka mole za misionare koji često potpuno osamljeni služe na mjestima gdje su životni uvjeti izuzetno zahtjevni kako u duhovnom, tako i u materijalnom pogledu.
Program misijskog bdijenja nastavljen je potom u župnoj crkvi sveca cijelog svijeta, molitvom misijske krunice, koju je predmolio p. Rafał Kiedrowicz, uz pripremljena prigodna razmatranja i projekciju fotografija iz Kameruna, zemlji u kojoj je ovaj misionar Spiritanac iz Poljske u misijama proveo 10 godina. P. Rafał predvodio je i svečano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi u Podvinju, na Misijsku nedjelju, 19. listopada. U prigodnoj homiliji približio je vjernicima poruku Pape Franje za Svjetski dan misija, kazavši kako smo svi pozvani biti misionari jer je Crkva po svojoj naravi misionarska, a sam Svjetski dan misija povrlašten trenutak u kojemu vjernici sa svih kontinenata molitvama i solidarnošću pomažu vjernike i mladu Crkvu u siromašnim, misijskim zemljama.
Kroz interakciju s djecom, budućim prvopričesnicima, p. Rafał je pojasnio na koji to konkretan način možemo biti misionari. „Ja bih prikupljao hranu, odjeću i obući za siromašne i želio bih ih primiti i u svoj dom“, „Svaki dan moliti za siromašne i gladne…“ „Svjedočiti o Isusovoj ljubavi i moliti krunicu za misionare i one kojima oni služe…“, neke su od poruka koje su dječica ispisala na prigodnim misijskim razglednicama Družbe Duha Svetoga. Za svoj trud dobili su spiritanske križiće na dar i simbolično postali ‘mali misionari’. Jelena Bandić / Ivica Vlašić