Proslave blagdana Male Gospe

ŠUMANOVCI/DRAGOTIN/ILAČA/BRODSKI VAROŠ/CERNA/BAPSKA (TU) – Blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije proslavljen je diljem Đakovačko-osječke nadbiskupije. Izvještavamo o misnim slavljima u Šumanovcima, Dragotinu, Ilači, Brodskom Varošu, Cerni i Bapskoj.

Šumanovci

Na sam blagdan rođenja Blažene Marije Djevice u svetištu Šumanovci dva misna slavlja predvodio je vlč. Tomislav Karavidović, svećenik na studiju u Rimu. Napominjući kako Crkva na ovaj blagdan slavi Marijin rođendan, promišljao je zašto toliko štujemo Gospu. Pojasnio je kako je Marija živjela u skrovitosti i poniznosti, a kada je čovjek ponizan – otvara mjesto Bogu te Bog može doći u njegov život. Kao Marija i mi moramo pripremiti mjesto Gospodinu, isprazniti se od naše oholosti, da On ima mjesta u našim srcima, napomenuo je vlč. Karavidović. Nakon misa okupljeni vjernici imali su priliku razgledati i kupiti ponešto od rukotvorina ženskih udruga iz Cvelferije i Ernestinova, Županje, pa čak i iz Zagreba. Domaćin udrugama bila je gunjanska udruga žena Zlatne niti koja je i sama imala prodajno izložbeni štand. 

Uoči blagdana Male Gospe, 7. rujna župnik Ivan Živić slavio je misu s molitvom i blagoslovom za uspješan početak nove školske godine. Molilo je oko 130 školske djece te učitelji i ravnatelj gunjanske OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Stipica Mišura. Molilo se za sve roditelje, djecu i učitelje, a nakon mise su svi pošli do kapelice u šumi gdje je održana kratka pobožnost Blaženoj Djevici Mariji te poseban blagoslov za svu djecu. Potom je župnik iznenadio svu okupljenu djecu podijelivši im čokolade.

Anto Gutić

Dragotin

Blagdan Male Gospe proslavljen je 8. rujna u svetištu Uznesenja Blažene Djevice Marije u Dragotinu. Prijepodnevnu misu predvodio je vlč. Dejan Henčić, župnik u Trnavi i upravitelj ovoga svetišta, a u koncelebraciji je bio dr. Slavko Platz, profesor u miru. Večernju misu predvodio je vlč. Mato Gašparović, ravnatelj UZUK-a i ekonom Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu. Liturgijsko pjevanje animirao je đakovački zbor na čelu sa s. Jelenom Kovačević. Poslije mise brojni hodočasnici u procesiji su pošli do Gospina kipa, gdje je uslijedila pobožnost BDM. U 20.30 sati hodočasnici iz osječke Župe sv. Ćirila i Metoda uputili su se sa svojim župnikom vlč. Alojzom Kovaček i sestrama sakramentinkama u Trnavu, posjetiti župnika Henčića, bivšeg župnog vikara u toj osječkoj župi, i župnu zajednicu. Župljani su ih srdačno ugostili te su se uz prikladan domjenak međusobno upoznali i razmjenili iskustva života i rada.

Dejan Henčić

Ilača

Na blagdan rođenja Blažene Djevice Marije u Ilači slavljene su dvije mise. Središnje slavlje predvodio je vlč. Mario Brkić, župni vikar Župe sv. Ćirila i Metoda u Osijeku. Djevica je rodila Mesiju, njegov dolazak približila stvarnosti, a nama rodila nadu da ćemo biti otkupljeni, tako je napomenuo vlč. Brkić u svojoj homiliji. Nju je Bog u namisli predodredio, pozvao, opravdao i proslavio, ona je pridonijela spasiteljskom naumu o čovjeku. Od početka je surađivala s Bogom, zato je zovemo i suradnicom u spasenju ljudskoga roda. Bila je obična žena, ali je njezina uloga bila posebna. Zato smo sretni zbog njezinog rođenja – nauma Boga da se obrati čovjeku. Bog je prišao čovjeku i ne prestaje prilaziti svakodnevno, na dobro surađuje sa svakim onim koji ga ljubi.

Na misi su sudjelovala sva djeca iz OŠ Ilača – Banovci. Okupljeni oko Kristova Oltara, u zajedništvu ravnatelja i učitelja te ostalih vjernika molili su za blagoslovljen početak nove školske godine. Zazvali su Duha Svetoga i Božje milosrđe, a posebno zagovor Blažene Djevice Marije, da taj Duh, koji je djelovao u njoj, i njima bude poticaj za rad te upravlja njihova srca na pravi put i vodi ih prema ostvarenju Božjeg nauma za njihov život.  

Večernju misu predvodio je domaći župnik i upravitelj svetišta Ivan Đakovac, a sudjelovao je lijep broj hodočasnika i domaćih Ilačana.

Marija Dević/Jasmin Budinski

 Brodski Varoš

Brojni vjernici i hodočasnici i ove su se godine na blagdan Male Gospe, u utorak 8. rujna 2015. godine okupili pred Gospinom kapelicom na brdu iznad Brodskog Varoša. Euharistijsko slavlje ispred kapelice predvodio je župnik Župe Krista Kralja, Davorin Anđić. Bog je toliko dobar da nam naše grijehe oprašta jer ne želi biti sam u vječnosti, već je želi dijeliti s nama, rekao je vlč. Anđić započinjući svoju propovijed.

Uputio je potom na Blaženu Djevicu Mariju, poniznu, jednostavnu, skromnu, koju možemo nazvati najsvetijom, najčistijom, no ona je ipak samo čovjek. I baš stoga, njezino predanje Bogu pokazuje istinsku vjeru i ljubav, a to je ono što nas je danas ovdje okupilo, rekao je župnik. Okupljene je potaknuo da svojoj nebeskoj Majci izreknu svoje poteškoće, da mole za sve ljude u potrebi te mir i radost među ljudima i narodima. Danas smo ovdje došli praznih ruku, ali puna srca. To srce darujmo kao poklon našoj Nebeskoj Majci jer ona nam je darovala svoje srce, Sina i ljubav. Tražimo od Boga da nam udijeli dar oproštenja jedni prema drugima jer nas je naučio u svojoj molitvi ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla. Tek u srcu koje zna oprostiti mogu biti nastanjeni mir i radost. Tako je živjela Nebeska Majka, koja nam je uzor za svakodnevni život, zaključio je župnik Anđić. Nakon mise na prostoru oko kapelice vjernici su se zadržali u kraćem druženju uz kolače koje su priredile vrijedne domaćice.

Boško Stanković

Cerna

U Župi sv. Mihaela, arkanđela u Cerni o blagdanu Male Gospe, 8. rujna vjernici su hodočastili u kapelicu Majke Božje na Dobru vodu. Ministranti su krenuli kroz ulice Cerne, a hodočasnici su iz svih ulica pristigli u ceranski park kod spomenika hrvatskim braniteljima. Ondje je župnik Krešimir Jukić zajedno izmolio molitvu za sve poginule i nestale hrvatske branitelje te civile stradale u Domovinskom ratu. Nakon molitve, hodočašće je nastavljeno prema kapelici gdje je uslijedilo misno slavlje.

Marija Jozić

Bapska

Gradac je poznato neolitičko naselje na zapadnim padinama Fruške Gore. U pisanim dokumentima spominje se već u početcima 13. st. Na ovom području nalazi se najstarija crkva u vukovarskom kraju posvećena Maloj Gospi. Kao što je bila praksa u srednjem vijeku crkva se nalazila u središtu groblja, a oko nje naselje. Naselje je kasnije izmješteno na novu lokaciju, a crkva i groblje su ostali. Na ovom lokalitetu, već stoljećima, okupljaju se Marijini štovatelji. Nekoć su ovdje proštenja bila brojnija nego danas. Čuvar Gospina svetišta, župnik i dekan, Pavao Kolarević smatra da su druga svetišta u ovom kraju danas posjećenija zbog bolje prometne povezanosti i zbog toga što se u ovom svetištu nije dovoljno njegovao čašćenje Gospe.

Unatoč tome Bapčani, kako domaći tako i iseljeni, okupili su se i ove godine, na blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije, 8. rujna da odaju počast svojoj zaštitnici. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je domaći sin, dr. Stanislav Šota, profesor na KBF u Đakovo. Suslavilo je još devet svećenika. U starim spisima stoji zapisano da je u ovom svetištu održana i biskupska Sinoda i to 30. Kolovoza 1581. godine. Slika Gospe Bapske, ulje na platnu, najvjerojatnije je nastala polovicom 17. st. Autor ove slike nije poznat. Uz Gospinu crkvu, romaničko – gotičkog stila, nalazi se i Kalvarija i Gospin bunarić. U tijeku su radovi na kompletnoj obnovi ovog vrijednog sakralnog objekta nulte kategorije.

Vjenceslav Janjić