Proslava blagdana Gospe Lurdske i Svjetskog dana bolesnika

Blagdan Gospe Lurdske i Svjetski dan bolesnika proslavljeni su 11. veljače 2022. u brojnim župama Đakovačko-osječke nadbiskupije. U nastavku donosimo izvješća iz franjevačke crkve u Slavonskom Brodu, gdje je misno slavlje predvodio varaždinski biskup Bože Radoš, iz osječke kapucinske crkve, gdje je misnim slavljem predsjedao pomoćni biskup đakovačko-osječki Ivan Ćurić te iz župa Đakovo 1, Vođinci, Piškorevci i Sikirevci.

SLAVONSKI BROD
Svetkovina Gospe Lurdske i Svjetski dan bolesnika svečano su proslavljeni u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu. Bila je to 130. u nizu proslava ove svetkovine. Središnje blagdansko slavlje uz domaćeg gvardijana fra Klaudija Milohanovića te još desetak brodskih i svećenika iz Bosanske Posavine predvodio je varaždinski biskup Bože Radoš. Na početku homilije biskup Radoš je naglasio kako na ovaj Marijanski blagdan Crkva slavi i Svjetski dan bolesnika, jer Marija koju u litanijama zazivamo Zdravlje bolesnih ima istančan osjećaj za ljude u potrebi. Pojasnio je kako je bolest tajna, nikada nije kazna, nego vrijeme ljudskog sazrijevanja, da bolest traži ljudsko prihvaćanje, a to je ljubav jer bez ljubavi svaki je lijek prazan lijek te da bolest poziva na solidarnost.

Aktualizirajući evanđelje koje donosi događaj na svadbi u Kani Galilejskoj pojasnio je kako Isus ulazi u svadbu gdje dvoje mladi započinje svoj život želeći im izreći svoju temeljnu poruku – poruku ljubavi. „Isus je došao navijestiti ljubav. Očekuje od nas konkretnu i diskretnu ljubav. Ona ne može ne proći kroz ljudsku ljubav. Čuda se događaju samo tamo gdje je ljubav. Marijina ljubav na svadbi u Kani Galilejskoj je ljubav koja ima pažljivo oko, primjećuje one koji su u potrebi. Svojom diskretnošću i pogledom prepoznaje da nestaje vina – vina koji je kod Židova bio simbol ljubavi. Svjesna da je najveća bolest nedostatak ljubavi ona stupa na scenu…“, rekao je uz ostalo biskup Radoš.

Nadalje je istaknuo: „Prvi lijek bolesniku je lijek ljubavi. Taj lijek mi uzimamo s Kristova križa. Marija od nas traži povjerenje u Isusa koji može činiti čuda ljubavi. Isus je vino ljubavi. Danas želimo našim bolesnicima koji trpe u tijelu i duši poručiti – imamo sigurnost, Marijino oko stalno bdije nad nama, nije zaboravljen nijedan naš jauk, nijedna naša bolest. To oko nas stalno poziva da usmjerimo svoj pogled prema stablu života, a to je Kristov križ. Neka Kristov križ bude onaj koji govori jezikom ljubavi, koji nas poziva da u zajedništvu s njim osjetimo radost i onda kada nam je tijelo slabo. Bolest je dugi proces, traži suputnike, ljude koji će se uključiti, ali nadasve traži Boga koji želi da ga primijetimo na našem životnom putu, ispružimo ruku i primimo od njega lijek besmrtnosti i tako u sebi već sada imamo život vječni“, zaključio je biskup Radoš.

Prije svečanog blagoslova s upaljenim svijećama svećenici su se okupili oko Gospina kipa gdje je zavjetnu molitvu Gospi Lurdskoj predmolio biskup Radoš, a vjernici su klicali „Zdravo, zdravo, zdravo Marijo!“ Uz prigodan dar gvardijan fra Klaudio zahvalio je biskupu na pastirskoj poruci i blizini. 

Zbog epidemioloških mjera i ove je godine izostala tradicionalna procesija s Gospinim kipom uz rijeku Savu. Na dopodnevnoj misi tradicionalno su hodočastili vjernici domaće župe Gospe Brze Pomoći. Misu je uz fra Sinišu Pucića predvodio župni vikar Marko Obradović, a pjevao veliki zbor te župe. Misna slavlja s homilijom predvodili su fra Zdravko Lazić, svećenik na službi u Zagrebu, fra Marko Pustišek, župnik i gvardijan u franjevačkom samostanu u Bjelovaru i fra Rozo Brkić, župnik župe Predragocjene Krvi Kristove u zagrebačkom naselju Kozari Bok. Brankica Lukačević

OSIJEK
Blagdan Lurdske Gospe i Svjetski dan bolesnika proslavljen je u crkvama osječkih dekanata svečano misnim slavljima, višednevnim marijanskim pobožnostima i duhovnim pripravama. Najsvečanija blagdanska proslava u Osijeku Održana je kod kapucina u crkvi Sv. Jakova, gdje je misno slavlje predvodio pomoćni biskup đakovačko-osječki Ivan Ćurić. Suslavio je gvardijan fra Josip Patrčević, posluživali su i čitali trećoredci mjesnoga bratstva FSR-a, evanđelje je navijestio đakon u konkatedrali Nikola Klemen, a liturgijsko pjevanje orguljski je pratila s. Justina Lacković. Slavlju je prethodila trodnevnica uz propovijedi gvardijana Patrčevića.

Svoju homiliju mons. Ćurić započeo je riječima: „Svi koji smo jutros molili Jutarnje pohvale Časoslova današnjega blagdana uskliknuli smo i antifonu upravljenu Djevici Mariji: ‘Presjajna zoro spasenja! Iz tebe je izašlo Mlado Sunce što nas pohodi s visine’, spominjući se i razmatrajući istinu Božjeg dolaska, njegove blizine i utjelovljenja u našu ljudsku stvarnost.“ Na tom je tragu propovjednik protumačio naglaske biblijskih navještaja te je njima osvijetlio lurdske događaje povezane s 11. veljače 1858. godine, kada se Djevica Marija na izvanredan način pokazala tada četrnaestogodišnjoj djevojčici Bernardici. „Upravo u njoj, Bezgrješnoj Djevici – kako je to u ukazanjima čula i posvjedočila sama Bernardica – otkrivamo svjetlo i putokaz: kako živjeti i graditi svoj život u suradnji s Bogom, kako mu odgovoriti, prihvaćajući s čvrstim pouzdanjem da je On živi Bog, a to nam donosi i samo biblijsko svjedočanstvo – Onaj koji u svakom vremenu, ‘od koljena do koljena’, pokazuje svoju vjernost i ljubav“, rekao je biskup Ivan.

Oslanjajući se na evanđeoski ulomak o svadbi u Kani Galilejskoj, biskup je rekao: „Upravo na snagu majčinskoga zagovora Djevice Marije htio je prije 30 godina papa, sv. Ivan Pavao II. osloniti čovjekovo iskustvo bolesti, kad je današnji dan proglasio Svjetskim danom bolesnika“, navodeći Papine riječi: „Doista zajedno s Marijom, Majkom Kristovom, koja je bila pod križem, zaustavljamo se kod svih čovjekovih križeva danas (Salvifici Doloris, 31). Stoga ustanova Svjetskog dana bolesnika treba biti snažan trenutak molitve i prinošenja patnje za dobro Crkve, pozivajući sve da prepoznaju u licu bolesnoga brata sveto Kristovo lice, koje je trpljenjem, umiranjem i uskrsnućem čovječanstvu donijelo spasenje. Protumačivši nekoliko naglasaka ovogodišnje poruke pape Franje za Svjetski dan bolesnika, spomenuo je dimenziju duhovnoga rasta u služenju bolesnima te je pozvao da „imajući pred očima iskustvo ljudske bolesti, uzimajući u obzir i iskustva aktualne pandemije, nikada ne zaboravimo svoje misli usmjeravati najprije prema Spasitelju, o čijim nam susretima s bolesnicima na brojnim mjestima svjedoče evanđelja“.

Nakon misnoga blagoslova, biskup Ćurić poveo je procesiju koja je s vjernicima otpjevala Marijin hvalospjev. Nevenka Špoljarić

ĐAKOVO
Svečano je bilo i u Đakovu gdje je večernje misno slavlje predvodio župnik i dekan preč. Ivan Leni,  koji je u uvodu u misu rekao da se Božja ljubav poslužila Majkom svoga Sina, te nam prišla u Lurdu da bi nas vratila pravom životnom putu, da bi nas ozdravila uslijed grijeha, kao i bolesti duše i tijela, te svega onoga što nas ograničava i koči. U kocelebraciji su bili dr. Stjepan Radić, mons. Karlo Višaticki, mons. Luka Marijanović te vlč. Krešimir Čutura.

U homiliji župnik je podsjetio na događanja u Lurdu 1858. te jednostavne poruke koje je Gospa prenijela Bernardici a ona svima nama o molitvi, pokori i obraćenju. Rekao je da su poruke lurdskih događanja od sveopćega značenja da su one ponovno proglašavanje same evanđeoske poruke, samih Isusovih poziva na obraćenje, pokoru, molitvu. Potom je govorio o križu kojim je Marija započela svoj susret s Bernardicom, a on je na svoj način sažetak naše vjere, jer nam kaže koliko nas je Bog ljubio. Križ nam govori nenametljivo, ali ustrajno da u našem svijetu postoji ljubav jača od smrti, jača od naših slabosti i grijeha. To je Ljubav pisana velikim slovom, ljubav raspetoga Boga. Moć njegove ljubavi jača je od zla koje nas ugrožava. To je misterij univerzalnosti ljubavi Božje u Kristu prema ljudima, koji je Marija – darom Božjim – došla ponovno objaviti u Lurdu. Ona nas upravlja svome Sinu.

Na kraju mise svećenici su sa svijećama sišli do kipa Gospe Lurdske i dok je zbor pjevao vjernici su palili svijeće i uz poklik „Zdravo, zdravo, zdravo Marijo“ te upaljenim svijećama pozdravljali i častili Gospu. Župnik je molio molitvu povjere Gospi Lurdskoj, pape u miru Benedikta XVI. te molitvu za sve bolesnike na tijelu i duši. Samoj proslavi Gospe Lurdske u župi je prethodila devetnica s molitvom krunice i litanija Gospi Lurdskoj za sve bolesnike kao i zajedničkom nakanom za prestanak pandemije, svakoga dana prije mise. Krunicu su predvodili članovi molitvenih zajednica aktivnih u župi. J. Hrehorović / Foto: S. Hodak

VOĐINCI
Za proslavu blagdana Gospe Lurdske vjernici Župe Vođinci pripremali su se devetnicom, a na sam blagdan, tijekom misnog slavlja koje je predvodio župnik Ante Šiško, upriličeno je primanje sakramenta bolesničkog pomazanja vjernicima kojima je ovaj sakrament potreban.

Tumačeći Božju Riječ župnik je istaknuo važnost Isusova dodira kojim ozdravlja bolesne, podsjetivši među ostalim kako je Isus dodirom ozdravio ‘nijemog mucavca’ kojega spominje biblijski tekst. Stoga su na ovo slavlje bili napose pozvani oni koji su željeli primiti  sakrament ozdravljenja – bolesničkog pomazanja, dakle oni koji su željeli da ih Isus dotakne, rekao je župnik te dodao: „Da bismo mogli ozdraviti, moramo se otvoriti Isusu. Gospodin govori: ‘Efata!“ – Otvori se!’ Pozvani smo, stoga, otvoriti se Gospodinu kako bi nas oslobodio naših tjelesnih i duhovnih boli.“

Župnik je homiliju nastavio tumačeći pozadinu ovog blagdana koji je ujedno proglašen i Danom bolesnika te je vjernicima govorio o lurdskom svetištu, Marijinom ukazanju Bernardici te brojnim ozdravljenjima. Zaključio je: „Lurd je poveznica neba i zemlje, on je poziv na molitvu i obraćenje. Na tom na putu pomaže Gospa Lurdska kojoj trebamo dopustiti da nam pomogne u našem osobnom prihvaćanju tog poziva na obraćenje.“ Svoju homiliju župnik Šiško završio je molitvom Gospi Lurdskoj. Gordana Savić / Foto: Ruža Keser

PIŠKOREVCI
Vjernici župe Piškorevci s filijalama Budrovci i Novi Perkovci svečano su proslavili blagdan Gospe Lurdske trodnevnom pripravom te svečanom procesijom na sam blagdan u župnoj crkvi u Piškorevcima. Svaki dan trodnevnice obitelji iz sva tri sela župe predmolile su krunicu prije mise. Na kraju svake svete mise župnik Ivan Lovrić je predmolio litanije i zagovorne molitve.

Župnik Lovrić predvodio je misna slavlja sve dane trodnevnice te na blagdan Gospe Lurdske. U svojim homilijama pozvao je vjernike da promišljaju o tri važne kršćanske kreposti: vjeri, nadi i ljubavi, promatrajući život Blažene Djevice Marije. Nakon svečanog euharistijskog slavlja na sam blagdan Gospe Lurdske članovi KUD-a „Zora“ Piškorevci, odjeveni u tradicionalno ruho, ponijeli su Gospin kip u procesiji oko crkve. Vjernici su ih slijedili pjevajući marijanske pjesme i noseći blagoslovljene svijeće. Marina Tremboš

SIKIREVCI
Na blagdan Gospe Lurdske i Svjetski dan bolesnika svečano misno slavlje u Župi sv. Nikole biskupa u Sikirevcima predvodio je župnik Stjepan Šumanovac, uz koncelebraciju vojnog kapelana Vlade Mandure. Vjernici su se za ovaj dan pripremili kroz devetnicu i duhovnu obnovu, koju je predvodili domaći župnik Šumanovac i vlč. Siniša Paušić župnik Župe Podravski Podgajci.

U svojoj homiliji župnik je podsjetio na procesiju bolesnika u Lurdu te je istaknuo: „Danas kad završavamo devetnicu, i mi smo poput bolesnika na putu, svatko u svojim bolestima i potrebama pozvani smo predati se Isusu preko Marije u slušanju Božje riječi, kako bi se očistili i obnovili.” Nadalje je kazao kako je duhovna obnova prilika da se čovjek očisti, ukoliko je kadar uključiti se dušom i srcem. „I ova škola iz koje sada izlazimo i slušanje Božje riječi kroz ovih devet dana treba primijeniti u našem svakodnevnom životu, putu i radu da poluči plod“, rekao je župnik pozvavši vjernike da zahvale Bogu i Blaženoj Djevici Mariji koja je pokazala put do ozdravljenja, pročišćenja, obnove novog života. „Molimo ju da nas uči u našem životu kako čovjek treba biti zahvalan, imati pouzdanje, nadati se i znati ljubiti.”

Na koncu misnog slavlja uslijedila je procesija sa svijećama te nakon procesije molitva za bolesnike i podjela sakramenta bolesničkog pomazanja. Marija Lukić