BOROVO NASELJE (TU) – Vukovarska župa sv. Josipa radnika u Borovom naselju proslavila je u petak 1. svibnja 50. obljetnicu svoje ponovne uspostave. Misno slavlje na otvorenom, na gradilištu nove crkve u naselju Borovo-Bata, predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić. Suslavilo je dvadesetak svećenika među kojima provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Ilija Vrdoljak, dekan vukovarski Pavao Kolarević, domaći župnik fra Vjenceslav Janjić te prijašnji župnici, fra Flavijan Šolc i fra Ante Perković.
Govoreći o povijesti te župe, nadbiskup Hranić naglasio je da je Borovo naselje 1938. godine postalo samostalna filijala Župe Sv. Filipa i Jakova. Vlasnik tvornice Bata dodijelio joj je zemljište za izgradnju crkve te je godine 1942. ta filijala uzdignuta na rang samostalne župe. Drugi svjetski rat onemogućio je njezino djelovanje, no, 1965. godine ponovno je uzdignuta na rang župe. Zahvaljujući tadašnjem župniku fra Flavijanu Šolcu, unatoč svim poniženjima koje su proživljavali kao katolici, sagrađena je crkva Gospe Fatimske. U Domovinskom ratu porušenu, opet su je za vrijeme župnika fra Ante Perkovića novu izgradili i sada se u njoj okupljaju vjernici i slave liturgijska slavlja.
Svjestan velike nezaposlenosti u Hrvatskoj, napose u Slavoniji i Vukovarskom dekanatu, nadbiskup je ustvrdio kako Bogočovjek Isus koji radi i koji se znoji kao i mi pruža osloboditeljski pogled na rad i na radnika te naviješta spas od svih oblika robovanja. “Čovjek, stvoren na sliku Božju, obdaren voljom i razumom, ima potrebu raditi i svojim se stvaralaštvom ostvaruje i potvrđuje kao čovjek. Lišiti čovjeka mogućnosti da radi znači poniziti ga, gaziti sliku Božju, lišiti ga njegova dostojanstva, samostalnosti, slobode; lišiti ga mogućnosti da radi i stvara znači podvrgnuti ga trpljenju i patnji…”, rekao je među ostalim nadbiskup te posvjestio kako u Josipu i u Isusu u stolarskoj radionici prepoznajemo sklad rad, molitvu, ostvarenje ljudske potrebe za život; sklad između čovjeka, rada i obiteljskog zajedništva, između rada i odmora, zarade i neprolaznih vrijednosti; sklad služenja Bogu i općem dobru.
Upozorivši na visoku stopu nezaposlenosti, nadbiskup je ustvrdio je kako “nemogućnost raditi i ostvarivati se kao čovjek, stavljanje prirodnih bogatstava toga kraja u službu pojedinačnih interesa, pojedinaca i krupnog kapitala, vrijeđa i ponižava taj grad, njegove građane, cijelu Slavoniju i čitavo hrvatsko društvo, a jednako tako i neprilagođeni program te fakultetsko obrazovanje koje ne vodi računa o konkretnim mogućnostima za rad, ne potiče i ne promiče stvaralaštvo, poduzetništvo i stvarne potrebe razvoja toga kraja”. Nazočnim predstavnicima vlasti zahvalio je što vode računa da se to u njihovom kraju ne dogodi.
Posebnu zahvalu uputio je sadašnjem župniku Janjiću, što je proveo natječaj za idejno rješenje, prionuo izradi potrebne dokumentaciju te poželio da proslavom 50. obljetnicu ponovne uspostave župe istodobno simbolički označe početak izgradnje nove crkve – za sada područne crkve župe – s perspektivom da ona jednoga dana, ukoliko se naselje proširi, postane i župnom crkvom te se uz crkvu dograde i drugi prostori potrebni za život župe. Kako je tim euharistijskim slavljem o. Janjić proslavio i svojih 40 godina svećeništva, nadbiskup mu je čestitao taj jubilej te zahvalio za njegovih 50 godina novinarskog djelovanja. Znakoviti su bili i prinosni darovi, koje su na oltar u svečanim narodnim nošnjama donosili djeca i mladi te osmeročlana obitelj Džaja. Slavlje je pjesmom uveličao župni zbor.
Na kraju mise nadbiskup Hranić izrekao je molitvu na zemljištu na kojemu će se graditi nova crkva posvećena sv. Josipu radniku, za koju je kamen temeljac u svom pohodu Osijeku 2003. blagoslovio sv. Ivan Pavao II. Tim događajem ostvario se san o kojem 77 godina sanjaju vjernici ove župe, jer su konačno, nakon trećeg pokušaja, ishodili gotovo svu potrebnu dokumentaciju za gradnju svoje crkvu – naglasili su u pozdravnom govoru i župnik Janjić i dogradonačelnik Vukovara Marijan Pavliček, ujedno član Ekonomskog vijeća.
Za ovaj događaj Župa se pripremala duhovnom obnovom, koju su od 27. do 30. travnja predvodili fra Marin Grbešić, odgojitelj postulanata u Samoboru, fra Darko Sudarić iz Požege te prijašnji župnici, fra Ante Perković i fra Flavijan Šolc.
U župi sv. Josipa radnika prije je Domovinskog rata živjelo 7500 Hrvata katolika. Nakon pada Vukovara objekti su stradali, nesrpsko stanovništvo protjerano, mnogi ubijeni, a velik broj zatočen, među kojima i svećenici. Dosada se vratilo i tu živi 4500 Hrvata katolika, a ohrabruje da su gotovo sve kuće obnovljene. Brankica Lukačević