ĐAKOVO (TU) – „Mi katolici možemo i moramo ne samo sudjelovati, nego i iznalaziti nove oblike kako osobne tako još više zajedničke molitve za jedinstvo kršćana“, ističe urednik Vjesnika Đakovačko-osječke nadbiskupije, izv. prof. dr. Boris Vulić u svom uvodniku prosinačkog broja – koji obrađuje temu „Ekumenizam“. Posljednji ovogodišnji broj Vjesnika donosi i sustavni pregled cjelokupnog sadržaja 149. godišta koje obuhvaća 1472 strane.
O temi broja pišu: Antun Japundžić („Suvremena ekumenska gibanja, s posebnim osvrtom na Đakovačko-osječku nadbiskupiju“); Robert Erk („Dijalog Istoga i Zapada iz drukčije perspektive“); Drago Tukara („Caritas u službi oprosta i pomirenja među kršćanima“); Željko Čekolj („Ekumenizam u Njemačkoj“); Anita Lučić („Molitvena osmina za jedinstvo kršćana: povijest, sadašnjost i budućnost“) i Marko Šukunda („Ekumenizam u pravoslavnoj bogoslovskoj misli Georgija Florovskog“).
U svojoj posljednjoj kolumni za svećenike Oliver Jurišić, svećenik Vrhbosanske nadbiskupije piše na temu „Zlo“, nadbiskup Marin Srakić nastavlja feljton „Glavne skupštine Hrvatskoga katoličkog akademskog prosvjetnog društva „Strossmayer“ (3); Zvonko Pažin u Liturgijskim zborovanjima piše o „Provedbenom dekretu za prevođenje liturgijskih knjiga“. Propovijedi su priredili: Ivan Benaković, Josip Bošnjaković, Mario Brkić, Krešimir Čutura, Tomislav Ćurić, Robert Farkaš, Mato Gašparović i Josip Filipović – koji je priredio i euharistijsko klanjanje u došašću. „Kriza kao točka promjene“ tema je Kristine Rožić u rubrici Bračno i obiteljsko savjetovalište, dok u Razgovoru s povodom – pod naslovom „Crkva ima vrlo važnu ulogu kako bi se, suštinski i trajno, na zdravim osnovama obnovila poslijeratna zajednica“ – o životu i djelovanju pravoslavne zajednice u Osijeku govori protojerej Aleksandar Đuranović.
Marijan Lončar u svojoj posljednjoj kolumni za vjeroučitelje donosi „Bilješke iz vjeroučiteljskog dnevnika (II. dio)“; Nataša Šantić osmislila je pripremu za sat na temu „Jedna Crkva u mnoštvu Crkava – prema punom zajedništvu“, a tu je i posljednji nastavak kateheze za odrasle „I pođoše za njim“ nadbiskupa C. M. Martinija koju je preveo Pavao Madžarević. Ivica Čatić nastavlja razlagati ulomke Markova evanđelja – ovoga puta donosi dio o „Otajstvu kraljevstva – prispodobi o sijaču“ (Mk 4,1-12). Krešimir Bulat osmislio je materijal za biblijske zajednice „Vrijeme radosnog iščekivanja – Biblija u došašću“, a Dino Klem predstavlja knjigu Stanislava Šote „Pastoralna skrb biskupa Ćirila Kosa za prognane i izbjegle Đakovačke i Srijemske biskupije tijekom Domovinskog rata“.
Informativni dio donosi izvješće o biskupskom ređenju mons. Fabijana Svaline u Srijemskoj Mitrovici, sažetke Šestog hrvatskog socijalnog tjedna, homiliju mons. Ivana Šaška izrečenu u Vukovaru o obilježavanju 30. obljetnice Dana sjećanja – kao i izvješće o programu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara. Tu su i vijesti o misi zadušnici za žrtvu Vukovara u Japanu, audijenciji predsjednika Zorana Milanovića kod pape Franje te primanju mons. Svaline kod predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića. Vjesnik donosi i okružnicu nadbiskupa Đure Hranića o molitvi za svećenička i redovnička zvanja, vijest o izboru dr. sc. Tomislava Ćurića u zvanje docenta FFOS-a te izvješća o blagoslovu novoizgrađenoga Doma za umirovljene svećenike, proslavi bugarskoga nacionalnog praznika Dana narodnih buditelja u Đakovu te Dana KBF-a u Đakovu. Omot broja donosi izjavu Stalnog vijeća HBK-a „Je li cjepivo protiv bolesti COVID-19 moralno prihvatljivo?!“, fotogaleriju s proslave Nedjelje bračnih jubileja u župama Đakovačko-osječke nadbiskupije te prikaz biskupskog štapa biskupa Ćirila Kosa koji su priredili Drago Marković i Tomislav Ćurić. Svim suradnicima i čitateljima uredništvo Vjesnika želi sretan Božić i blagoslovljenu novu 2022. godinu. M. Kuveždanin