Promocija knjižice „Alšan“ Ivice Ćosića – Bukvinog

GUNJA (TU) – U organizaciji udruge „Duhovno hrašće“ iz Drenovaca, u petak, 11. ožujka 2022. godine, u Pastoralnom centru Župe sv. Jakova u Gunji  održana je promocija knjižice „Alšan“ Ivice Ćosića Bukvinog. Na početku večernjeg druženja, nazočne je pozdravio vlč. Ivan Živić, gunjanski župnik i Upravitelj Svetišta Gospe Šumanovačke, ističući kako je sama knjižica o Alšanu izvrstan prilog proslavi jubileja 650 godina Šumanovaca iduće godine. Sam autor, Ivica Ćosić – Bukvin predstavio je svoj rad na knjižici kao prvi pokušaj da se odgonetne povijest Cvelferije u srednjem vijeku i spozna istina o životu ovdašnjih ljudi u dotursko doba. Alšan je bio plemićki posjed blizu Gunje na čijem su području franjevci 1373. godine izgradili samostan, što se ujedno uzima kao početak Svetišta Šumanovci jer se pretpostavlja da mu je tu bila lokacija.

Kao svoje suradnike u radu autor je predstavio dr. sc. Stanka Andrića – stručnjaka za srednjovjekovnu društvenu, crkvenu i kulturnu povijest Slavonije, Baranje i Srijema pri Hrvatskom Institutu za povijest, dr. sc. Dražena Kušena, ravnatelja Državnog arhiva u Osijeku i Gorana Tkalčeca, dipl. ing.

Dr. Andrić je u svom kratkom izlaganju objašnjavao povijesne izvore u kojim se spominje Alšan, te je naveo i vlasnike plemićkog posjeda Alšan koji su bili usko povezani s Pečuškom biskupijom pod čiju je jurisdikciju pripadalo područje Cvelferije. Dr. Kušen je istaknuo da zbog nedostatka povijesnih izvora iz turskog doba nemamo cjelovitu sliku života ovih krajeva u srednjem vijeku, pa bi trebalo pretražiti arhive u Pešti i Vatikanu kako bi se došlo do nekih spoznaja. Goran Tkalčec predstavio je kartografski prikaz Cvelferije, Stare Gunje i Gunje danas, kako bi se mogla odrediti prava lokacija samostana Alšan.

Knjižica „Alšan“ tiskana je u novoj ediciji „Cvelferijska mjestoslovlja“ Udruge „Duhovno hrašće“. Matilda Šokčević