SLAVONSKI BROD (TU) – Premijernom izvedbom skladbi iz opusa Vinka Jelića „U vrtlogu Tridesetogodišnjeg rata”, zbor Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem maestra Tomislava Fačinija u ozračju večernje mise u nedjelju, 22. veljače u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu ostavio je bez daha brojne ljubitelje glazbe. U pratnji članova međunarodnog instrumentalnog ansambla, koji su svoja vrhunska umijeća pokazali na zanimljivim instrumentima, replikama izrađenim po uzoru na barokna glazbala, od korneta, trombona, teorba, do violine, violončela, kontrabasa i orgulja, eminentni glazbenici zbora HRT-a približili su slušateljima baroknu crkvenu glazbu 17. stoljeća.
U više od sat vremena izveli su četveroglasno, dvoglasno i solo, dvanaest odabranih djela iz opusa Vinka Jelića, „jednog od najinventivnijih srednjovjekovnih skladatelja ranobarokne komorne crkvene glazbe“, koju je resila „svježina melodijskih linija, ne odveć opterećenih repertoarom baroknih ukrasa, dok je istodobno uspijevao biti u formalnom pogledu jasan i pregledan” (Ennio Stipičić). Riječ je o više moteta crkvene glazbe iz Staroga i Novog zavjeta. Gotovo se dalo opipati kako se skladatelj preko glazbenika, instrumenata i pjevačkih glasova obraća Blaženoj Djevici Mariji u djelima Beatus Vir, Magnificat, Salve Regina zatim Presvetom Trojstvu, a izveden je i psalam O quam pulchra es. Na veliki pljesak publike, izveden je i dodatak.
Za najnoviju rekonstrukciju Jelićevih skladbi zaslužan je maestro Tomislav Fačini, koji se uz dirigiranje bavi i aranžiranjem i skladanjem te naglašava kako Zbor HRT-a ovim koncertom, inače dijelom njihova uglednog glazbenog ciklusa Sfumato, prezentira cjeloviti opus Vinka Jelića, pozivom svećenika, o čijoj se konačnoj sudbini malo zna, ali koji je iza sebe ostavio tri vrijedne zbirke moteta i psalama, namijenjenih za službu Večernje i druge prigode.
Barokna franjevačka crkva u Slavonskom Brodu pokazala se i tom prilikom najprikladnijim mjestom za izvedbu takve vrste glazbe. Zasluga za premijernu izvedbu vrhunskih glazbenika u Slavonskom Brodu i toga puta najviše ide prof. Hrvoju Špiceru, ravnatelju KKD Ivana Brlić-Mažuranić, koja je uz franjevački samostan organizator tog veličanstvenog događaja.
„Ovim smo koncertom željeli prije svega promovirati glazbu Vinka Jelića, zanemarenog skladatelja koji je živio u 17. stoljeću, ali želimo javnosti predstaviti i činjenicu da je Hrvatska u tom vremenu na europskoj razini imala relevantne glazbenike koji su izvodili najmoderniju glazbu svoga doba. To govori i o hrvatskoj kulturnoj tradiciji koja je dio zapadnoeuropske umjetnosti“, rekao je prof. Špicer. Ne skrivajući svoje oduševljenje kao organizatora, prof. Špicer i gvardijan fra Franjo Jurinec zahvalili su na kraju glazbenicima na iznimnom glazbenom događaju kao i publici koja ih je svojim pljeskom nagrađivala. B. Lukačević