OSIJEK (TU) – U organizaciji Udruge katoličkih intelektualaca i Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ 13. ožujka u Osijeku je održana premijerna projekcija dokumentarnog filma autora, scenarista i redatelja Srećka Karića „14 prepreka“ o Marijanu Almašu, hrvatskom branitelju i ratnom vojnom invalidu. Film prikazuje kako snagom katoličke vjere, duhom vedrine, nade i ljubavi, napose ljubavlju prema Bogu i domovini ovaj heroj Domovinskoga rata svladava životne poteškoće poslije teškoga stradavanja pri razminiranju u Bogdanovcima 1991. godine, postaje hrvatski ratni vojni invalid prve skupine iz kojega se rađa pjesnik sa trećom zbirkom pjesama u pripremi i svjedočka riječ Božje blizine i ljubavi koju dijeli sa drugima.
“Kada se ljudskim očima čini nemoguće, vjera može vratiti smisao i kreativnost u životu. U tom smislu dobrodošli su ovakvi ljudi koji na svoj način pridonose evangelizaciji i promiču kršćanske vrijednosti. Teološko načelo gratia supponit naturam (milost pretpostavlja narav) dolazi ovdje do svog izričaja i potičući na preispitivanje humanosti i svoje vjere jer pred sobom vidimo čovjeka koji je prihvatio svoja fizička ograničenja te u punom izričaju pokazuje što vjera u čovjeku može učiniti. Kršćanstvo je prije svega čovjek, a to čovještvo vjera oplemenjuje i uzdiže u višu dimenziju života“, kazao je mons. Vladimir Dugalić, predstojnik Instituta „Sveti Ivan Pavao II.“, u dobrodošlici publici u Pastoralnom centru Nadbiskupskog vikarijata Osijek.
Predsjednica UKI-ja Ružica Pšihistal pozdravila je okupljene, posebice filmske protagoniste Almaša (glavni lik) i upravitelja aljmaškoga Svetišta Gospe od Utočišta preč. Antu Markića (Almaševa sugovornika), redatelja Karića i producenticu Danijelu Kulenović te brojnu publiku (Osječane, Vinkovčane, Bogdanovčane, Aljmašce, Vukovarce…), uvodno pojasnivši kako je premijera dio korizmenih susreta i film znakovitog naziva „14 prepreka“ dolazi u pravo vrijeme, ističući: „Svatko od nas prolazi vlastiti križni put, ali Almašev je poseban jer nije zatvoren u vlastitu kalvariju, nego je uzemljen u kristovsku logiku i time otvorenog horizonta, oplemenjujući nas neuništivom vedrinom i porukom vjere, nade i ljubavi.“
Uoči prikazivanja filma, Anna Jurković pročitala je dvije Almaševe duhovne pjesme. Također su govornici istaknuli kako „film ima jasnu numeričku simboliku korizmenoga vremena: 14 postaja križnoga puta preimenovano je u ekspresivnoj dokumentarnoj filmskoj obradi Srećka Karića u 14 prepreka na putu Marijana Almaša, rođenog 1965. godine u Vukovaru, hrvatskoga branitelja i ratnoga invalida od trenutka ranjavanja 1991. do aktualne sadašnjosti“.
Publiku je pozdravio autor Karić, rođen u Našicama, također hrvatski branitelj s bogatim ratnim putom i HRVI, koji je razložio kako su obojica umirovljeni, ali i dalje zauzeti: „Bavim se filmom i glazbom, a Marijan ima poeziju“, te obojica angažirano gledaju u budućnost. Karić je pohvalio producenticu Danijelu Kulenović jer je prepoznala ono što obojica danas rade, kazavši: „Samo nas je dragi Bog sačuvao i vjera spasila. Kada shvatite žrtvu i Domovinski rat, vidite da lik u životu i na filmu mora biti produhovljen i naoružan krjepostima, a Marijan je takav koji može biti protagonist u filmu. Važna je poruka koju promičemo i ona je ta da smo mi samo bili alat u Božjim rukama. Hvala svima. Čast mi je da se u našoj Slavoniji film prikaže prvi put.“
Karić je ukazao kako se scenarij ne zadržava na traumatičnom ratnom iskustvu glavnoga protagonista, već je ono poticajna točka ili prva postaja – osuda na smrt, dok je „ideja filma nastaviti život s križem na ramenima, bez osude, gorčine ili gnjeva s pogledom u budućnost ili u 15. postaju, na koju upućuje župnik i upravitelj marijanskog svetišta u Aljmašu, preč. Ante Markić u razgovoru s protagonistom filma koji se odvija u aljmaškoj crkvi“. Rečeno je da aljmaški križni put na brdu Kalvarija prati životnu priču hrvatskoga branitelja i ratnog invalida te je filmsko „izvrsno vizualno i konceptualno rješenje koje bez trivijalne patetike pozadinski unosi snažnu duhovnu dimenziju, kao pretpostavku Almaševa izlječenja“.
Redatelj je naposljetku zaključio: „Bez temelja u duhovnosti nemoguće je ozbiljnije govoriti o ratu i nuždi oprosta.“ O Almašu je već snimljen dokumentarac u režiji Miljenka Dujele koji je prikazan na talijanskoj državnoj televiziji RAI, a glavni lik dokumentarca razdragano je sa publikom podijelio najdublje emocije, zahvalivši svima i ponaosob dobrim ljudima koji ga osnažujući prate u životu i kao Šimun Cirenac pomažu nositi križ te je kazao: „U životu postoje širi putevi na kojima se nalazi naslada i uži gdje je duhovnost. Volio bih da i vi na tom užem putu ljubavi volite svoju Domovinu, spremni u njoj ‘i krv dati za prijatelja’ u Istini koja je pravi put… Svi ste mi vi jedna moja stepenica u životu. Uz dragoga Boga nalazim sebe i druge ljude, a tu je i bogatsvo naših riči.“ Kako u filmu tako i u završnom obraćanju Almaši je iskreno posvjedočio kako za sve što čini u životu „snagu dobiva odozgo“, „poezija ga liječi“, a „zakon života je ljubav i Uskrsnuće!” Nevenka Špoljarić