Predstavljena knjiga „Socijalni nauk Crkve u školi i župi“

OSIJEK (TU) – „Socijalni nauk Crkve u školi i župi“ naslov je knjige Silvije Migles, Igora Jakobfija, Dubravke Petrović Štefanac, Stjepana Balobana i Zvonimira Ancića koja je predstavljena u petak, 25. travnja 2025. u sklopu Katehetske proljetne škole koja se održava u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku. U predstavljanju knjige sudjelovao je predsjednik Upravnog vijeća Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve, đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić, prof. dr. sc. Blaženka s. Valentina Mandarić, predstojnica Ureda Zagrebačke nadbiskupije za vjeronauk u školi i profesorica Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; dr. sc. Igor Jakobfi, asistent na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te predstavnik HBK-a u Komisiji za socijalna pitanja pri Vijeću biskupskih konferencija Europske unije i prof. dr. sc. Stjepan Baloban, pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve i profesor u miru Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Predstavljanje je moderirala Anita Vranić, tajnica Nacionalnog katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije, koji je zajedno s Agencijom za odgoj i obrazovanje, organizirao Katehetsku proljetnu školu.

Kako kršćanske vrijednosti prenijeti djeci i mladima

Pozdravljajući sve prisutne, nadbiskup Hranić podsjetio je kako je socijalni nauk Crkve jedno od temeljnih sredstava evangelizacije, a ujedno i vrijedan sadržaj pastoralnog i katehetskog rada, osobito s djecom i mladima, jer „želi pomoći vjernicima da životnu stvarnost tumače u svjetlu evanđelja, da ispravnije razumiju stvarnost i uoče na koji način u svakodnevicu mogu ugraditi ljudske i kršćanske vrijednosti”. Posebnu zahvalu za inicijativu da socijalni nauk Crkve bude u središtu vjeronaučnog natjecanja 2023./2024. godine nadbiskup Hranić uputio je prof. dr. Balobanu te prof. dr. Ivici Pažinu, koji je ideju podržao i dalje razvijao. „Mi ne propovijedamo neko apstraktno, duhovno kršćanstvo. Bog je u Isusu Kristu postao čovjekom i ušao u konkretne društvene odnose. Spašava nas kao cjelovita bića”, kazao je zaključujući svoje obraćanje mons. Hranić, a vjeroučitelje je potaknuo da knjigu aktivno koriste u pripremi nastave i kateheze, rekavši: „Neka vam knjiga bude suputnik, prijatelj u pripravi vjeronaučnih sati i promišljanju kako kršćanske vrijednosti prenijeti djeci i mladima.”

“Mali kompendij socijalnog nauka Crkve“

Predstavljajući knjigu, prof. dr. Mandarić istaknula je kako su učenici koji su se pripremali za vjeronaučno natjecanje bili prvi recenzenti ovog djela i potvrdili su da je gradivo razumljivo i zanimljivo te da će knjiga biti od koristi. Koliko će učenici osobno doživjeti vjeru, koliko će čin vjere postati stvarnost u njihovom životu – ključna je dimenzija koju knjiga pokušava prenijeti, nudeći ne samo teorijsko znanje, nego i konkretne odgovore na životna pitanja, naglasila je prof. Mandarić. Pojasnila je i kako knjiga nudi odgovore na aktualne globalne probleme poput ekologije, bioetike, umjetne inteligencije i socijalne pravde te omogućuje učenicima da razumiju kako se vjera može povezati s izazovima današnjeg svijeta. Naglašena je interdisciplinarnost knjige te mogućnost međupredmetnih korelacija, kao i odgoja mladih za odgovorno sudjelovanje u društvenom i političkom životu. Svoje predstavljanje recenzentica je zaključila čestitkom autorima, a posebno prof. Balobanu, koji je cijeli svoj život posvetio ovoj tematici te je knjigu okarakterizirala kao “Mali kompendij socijalnog nauka Crkve“, priređen na „simpatičan didaktički način“.

I za obitelji – malu Crkvu, župu…

Dr. Jakobfi jedan je od autora navedene knjige, a tijekom predstavljanja posebno je istaknuo svoje sedamnaestogodišnje iskustvo vjeroučiteljskog rada tijekom kojega je uočio manjak sustavnog poučavanja socijalnog nauka Crkve u sklopu vjeronaučne građe. „Kako približiti vjeru ne velikima, već malima – u konkretnom društvenom i crkvenom kontekstu“ bilo je pitanje koje ga je motiviralo za uključenje u rad na ovoj knjizi te je pojasnio: „…kada govorimo o socijalnom nauku može se pričati o miru, pravednosti, ekonomiji, odnosima u društvu – sve su to teme koje pripadaju socijalnom nauku. Međutim, to još nije socijalni nauk Crkve. Željeli smo govoriti o tim temama iz perspektive socijalnog nauka Crkve, što znači vratiti se izvorima socijalnog nauka: socijalnim enciklikama. To ćete pronaći u ovoj knjizi.“ Pojasnio je kako je knjiga zamišljena kao priručnik koji pomaže sustavno naviještati socijalni nauk Crkve, no važan naglasak jest i da ona nije usmjerena samo na školu, korisna je i za župu – odnosno Crkvu i obitelj… „Učimo djecu kako je Crkva sakramentalna zajednica koja naviješta svijetu kakav bi trebao biti, ali prije toga, da bismo mogli autentično naviještati socijalni nauk, moramo ga u našim zajednicama živjeti, pa zato i donosimo neke praktične upute za život u obitelji kao maloj Crkvi, zatim župi, a onda i školi, a sve je vodi prema poslanju u svijetu“, pojasnio je autor i preporučio ju vjeroučiteljima kao priručnik, a ujedno i kao udžbenik za djecu.

Širiti socijalni nauk Crkve

Zahvaljujući na mogućnosti predstavljanja knjige u Osijeku te svim suradnicima i recenzentima, prof. Baloban opisao je kako je nastala knjiga; zatim je podsjetio zašto je važan socijalni nauk Crkve, a na kraju je izvijestio o tome kako je knjiga Na putu prema brizi za zajednički dom: pet godina Laudato si‘ također u izdanju Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve dobila pozitivan odgovor Agencije za odgoj i obrazovanje da se može koristiti kao priručnik jer svojim sadržajem može pomoći ostvarivanju odgojno-obrazovnih ishoda kurikuluma katoličkoga vjeronauka… Navedeni priručnik se može besplatno preuzeti na mrežnim stranicama Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve, a knjigu „Socijalni nauk Crkve u školi i župi“ vjeroučitelji su također dobili besplatno, uz još jednu knjigu po izboru. Zaslugom Glasa Koncila i Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve te Nacionalnog katehetskog ureda knjiga će biti podijeljena svim vjeroučiteljima i svim župama u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Prof. Baloban pojasnio je da socijalni nauk Crkve može biti znakom vremena u odnosu na zbivanja u Hrvatskoj i šire u svijetu, stoga je ova knjiga prikladna kako u školi, tako i u župi, ali i šire od toga – među vjerskim udrugama, društvima, pokretima, među političarima, gospodarstvenicima…“ Obratio se zatim vjeroučiteljima: „Vi ste u zbornicama predstavnici Crkve u kojoj ima puno dobroga bez čega bismo kao vjernici teško živjeli, ali ima i onoga lošega što nas žalosti, a našoj Crkvi donosi negativan glas u društvu. Budite uvjereni da kao vjeroučiteljice i vjeroučitelji možete sasvim sigurno učiniti puno dobra, prije svega u školi, kao kršćani koji istinski žive svoju vjeru. Neka vas u životu i radu prate riječi sv. Ivana Pavla II.: Širiti socijalni nauk Crkve pripada evanđeoskom poslanju Crkve te je bitan dio kršćanske poruke. M. Kuveždanin