OSIJEK (TU) – „Radosna poruka krštenja“ naslov je knjige prof. dr. Pere Aračića, druge u nizu Biblioteke Nova evangelizacija – znakovi vremena, čiji je izdavač Đakovačko-osječka nadbiskupija – Nadbiskupski ordinarijat i Institut za novu evangelizaciju »Sv. Ivan Pavao II.« sa sjedištem u Osijeku. Knjiga je predstavljena 12. listopada u Vikarijatu Osijek u sklopu Teološke srijede, organiziranog tjednog programa Instituta.
Skup je pozdravio predstojnik Instituta prof. dr. Vladimir Dugalić, o knjizi je govorio recenzent, prof. dr. Zvonko Pažin, profesor liturgike na KBF-u u Đakovu te sam autor. „Knjiga obrađuje vrlo važno područje pastorala s nakanom da pridonese produbljenju pastoralne prakse i bude od konkretne koristi mnogim pastoralnim djelatnicima, ne samo svećenicima, nego i zauzetim laicima, kao i vjernicima koji su netom krstili svoju djecu ili pripremaju krštenje. Uz obilje priloga i radnih materijala, ova knjiga utemeljena na teologiji krštenja bit će također i izvrsni pastoralni priručnik i pomagalo u svakodnevnom radu“, rekao je u svojoj recenziji dr. Ante Mateljan, a citirao ga je u uvodnom govoru prof. dr. Dugalić.
Sadržaj knjige podijeljen je u pet dijelova: Motivi za krštenje vlastitog djeteta i njegov vjerski odgoj; Crkvena zajednica i krštenje; Obred krštenja – nadahnuće za krsne razgovore; Roditelji aktivni sugovornici u pripravi za krštenje djeteta i Prilozi. „Na ovaj način Crkva želi prići roditeljima koji su prvi odgajatelji i u ljudskom i u duhovnom smislu“, naglasio je prof. dr. Pažin. Pojasnio je kako se obred krštenja razlaže pojašnjavanjem značenja dijelova i elemenata obreda, kao što su: davanje imena, križ, voda, bijelo odijelo… Tu je i sedam radnih listova za voditelje krsnih susreta, a posebnost su razgovori s roditeljima nakon krštenja. „Ova knjiga je originalna jer daje uvid što različiti profili roditelja govore o krštenju i kako ga doživljavaju Donosi sintezu teologije sakramenta krštenja i pastorala krštenja male djece, a polazi od iskustva mladih roditelja te usmjerava na djelovanje Crkve, koja treba s ljubavlju pratiti svoje članove u njihovim važnim životnim fazama“, rekao je recenzent.
“Kada me netko pita koji mi je najdraži dio knjige, moj je odgovor – onaj gdje se propituju promjene, doživljaji i stanje duha mladih roditelja koji su odlučili preuzeti odgovornost za novo biće, a nalazi se pod naslovom Roditelji – stanje duha i pitanja koje prate rođenje djeteta“, rekao je autor Aračić. Uputio je kako se roditelj nalaze u krizi i imaju mnogo pitanja i očekuju da se s njima tijekom krsnih susreta razgovara upravo o tim njihovim mislima i pitanjima te da se njihovu stvarnost ucijepi u poruku Radosne vijesti.
U knjizi se predlaže održavanje dvije pretkrsne kateheze, za koje bi se formirale skupine bračnih parova ili pojedinaca te bi oni uime župne zajednice posjetili bračni par u njihovu domu, zapodjenuli razgovor propitujući njihovu situaciju, dojmove i probleme, ali i upućujući u određene teme. Drugi susret bio bi u župi, gdje bi mladi roditelji sa župnikom ušli u teologiju krštenja. Knjiga donosi prijedloge i za susrete nakon krštenja te obred blagoslova male djece koji se ne nalazi u novom obredniku. „Najvažnija radosna poruka krštenja jest da pri krštenju Bog dijete upisuje u svoj dlan, i preko roditelja, kumova i zajednice preuzima brigu za dijete. Bog je garant tog novog života, novog čovjeka, jer Bog ga je htio. On ga je poklonio i povjerio roditeljima i ukoliko roditelji surađuju s Bogom, oslonjeni na Njega, to dijete sigurno će uspjeti u svom životu“, rekao je prof. dr. Aračić, ističući kako bi volio da knjiga prije svega bude nadahnuće župnicima u njihovu župnom pastoralnom djelovanju.
Za grafičko uređenje i pripremu knjige zaslužan je „Glas Slavonije”, a nazočio je član uprave Marijan Beljan, Jadranka Pušić i Mirko Mihaljević. M. Kuveždanin