OSIJEK (TU) – Drugi nacionalni studijski dan (NSD) za djelatnike i suradnike u pastoralu braka i obitelji održat će se u Osijeku 22. i 23. travnja u organizaciji Vijeća Hrvatske biskupske konferencije (HBK) za život i obitelji i Povjerenstva za pastoral braka i obitelji Đakovačko-osječke nadbiskupije. Tim povodom održana je 18. travnja 2016. godine konferencija za medije u Vikarijatu Osijek na kojoj je predstavljen program NSD-a o kojemu su govorili: mons. dr. Đuro Hranić, nadbiskup i metropolit đakovačko-osječki, Petar Krešimir Hodžić, voditelj Ureda HBK-a za život i obitelj, dr. sc. Josip Bošnjaković, jedan od predavača na NSD-u i vlč. Ivica Martić, član Povjerenstva za pastoral braka i obitelji Đakovačko-osječke nadbiskupije. Konferenciju za medije moderirao je dr. Drago Tukara, ravnatelj Vikarijata Osijek.
Nadbiskup domaćin, mons. Đuro Hranić izrazio je ponos i zadovoljstvo što će se predstojeći NSD održati baš u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Osvrćući se na temu studijskog dana „Očinstvo i majčinstvo – dva lica roditeljskog poslanja“ istaknuo je kako je obitelj kolijevka i društva i Crkve, najprirodniji ambijent u kojem čovjek dolazi na svijet, rađa se, raste i odgaja. „Svjesni smo da je obitelj danas na mnogim stranama i na različite načine ugrožena, da se dovodi u pitanje vrijednost i važnost braka i obitelji“, rekao je nadbiskup i naglasio: „Za nas kršćane nerazrješivost braka nije cilj kojega bismo htjeli doseći, nego je polazište od kojega idemo. Bračni drugovi koji ulaze u kršćansku ženidbu polaze od toga da je njihov brak doživotno zajedništvo i da to doživotno zajedništvo mogu pretvoriti u predokus raja, ali neodgovornošću i neozbiljnošću mogu pretvoriti i u predokus pakla. Za nas rastava nije rješenje, već je rješenje rast u ljubavi“, za što je potreban rad svakog bračnog druga na sebi, ali i zajednički rad bračnog para – kako bi trajno produbljivali i snažili svoju bračnu ljubav i svoje zajedništvo. „Iz stabilnoga braka, stabilne obitelji, rađaju se i djeca“, rekao je nadbiskup Đuro i poručio: „Ovaj skup na osobit način želi istaknuti vrijednost i ljepotu majčinstva i očinstva, velikoga Božjeg dara koji je dan čovjeku da na taj način sudjeluje s dragim Bogom kao sustvaratelj novoga ljudskoga bića. Svaki začeti čovjek, svako rođeno dijete, veliki je Božji dar roditeljima, a onda i čitavom društvu, i čitavoj Crkvi.“
Petar Krešimir Hodžić, voditelj Ureda HBK-a za život i obitelj, pojasnio je kako se obiteljski pastoral odvija u trogodišnjim ciklusima. Prve godine održava se nacionalni studijski dan na koji se pozivaju djelatnici i suradnici u pastoralu braka i obitelji, članovi biskupijskih vijeća, djelatnici ureda – koji su najodgovorniji za provođenje obiteljskoga pastorala te se tada obradi određena tema. Potom se tijekom druge godine ta tema razrađuje u biskupijama i organiziraju se biskupijski susreti – dani obitelji, da bi se ciklus zaključio nacionalnim susretom hrvatskih katoličkih obitelji. Podsjetio je kako je prvi trogodišnji ciklus od 2013. do 2015. započeo nacionalnim studijskim danom u Zadru, potom su održani nad/biskupijski dani obitelji, a prošle godine je održan Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji na Trsatu. Drugi trogodišnji ciklus započinje predstojećim nacionalnim studijskim danom u Osijeku koji nosi naslov „Očinstvo i majčinstvo – dva lica roditeljskog poslanja“, a Hodžić je rekao: „Tema je uistinu znakovita i aktualna, ne samo u Hrvatskoj, nego i u općem društvenom kontekstu te u Europi. Potrebno je istaknuti pozitivne primjere i radost roditeljstva koji će biti ohrabrenje onima koji žive u bračnom i obiteljskom životu, ali i nada i ohrabrenje mladima da što ranije uđu u brak, da ne odgađaju bračni i obiteljski život.“ Pojasnio je da će se nakon ovog studijskog dana, kroz prigodne kateheze u prvoj pastoralnoj godini 2016./2017. obrađivati tema „Očinstva“, 2017./2018. godine promišljat će se na temu „Majčinstva“. Ciklus će se zaključiti III. Nacionalnim susretom Hrvatskih katoličkih obitelji u Svetištu Gospe od Otoka u Solinu 2018. godine.
Dr. Josip Bošnjaković izložio je program NSD-a, predstavio je predavače i teme predavanja i radionica. Program započinje u petak, 22. travnja zajedničkim okupljanjem u Vikarijatu Osijek u 13 sati, a završava u subotu, 23. travnja u 16.30 sati. Cjelokupni program, sažetci predavanja i radionica bit će dostupni u prigodnoj brošuri. Važan dio programa je i euharistijsko slavlje u osječkoj konkatedrali u petak u 18.30 sati koje će predvoditi dubrovački biskup, mons. Mato Uzinić, predsjednik vijeća HBK-a za brak, život i obitelj. Na temu „Žena: supruga i majka – nekad i danas“ izlagat će prof. dr. Ana Štambuk, „Osnaživanje očinstva i majčinstva u pastoralnoj praksi“ tema je prof. dr. Pere Aračića, o „Komplementarnost muškarca i žene u roditeljskom pozivu suvremenog čovjeka“ govorit će prof. dr. Vladimir Gruden, a o „Muškarcu: suprugu i ocu nekad i danas“ izlagati će dr. Bošnjaković. Radionice će obrađivati teme „Suvremeni izazovi očinstva i majčinstva“, „Kako osnažiti očinstvo u obitelji, Crkvi i društvu?“ te „Kako osnažiti majčinstvo u obitelji, Crkvi i društvu?“ Dr. Bošnjaković je istaknuo da sva predavanja povezuje ujedinjavanje teorije i prakse te će „biti naglašen odnos prema supružniku, obitelji, djeci i Bogu, kao i suvremena problematika s kojom se obitelji i bračni parovi susreću, a sigurno će se otvoriti i neka nova pitanja.“
Vlč. Ivica Martić je rekao kako na Nacionalni studijski dan dolaze sudionici svih 16 hrvatskih nad/biskupija, a uključio se i Vojni ordinarijat te dvije nad/biskupije izvan Hrvatske – Kotorska biskupija i Vrhbosanska nadbiskupija. Prijavljeno je oko 150 sudionika – 31 bračni par, 10 obitelji s djecom (za 22 djece će također biti osmišljene radionice); 25 svećenika, 50 bračno-obiteljskih savjetnika, predstavnika udruga, pokreta i drugih suradnika. Na raspolaganje za prihvat gostiju prijavilo se 140 obitelji iz dva osječka i Čepinskog dekanata, a 44 osječke obitelji će ugostiti sudionike susreta. Nadbiskup Hranić zahvalio je svim obiteljima koje su bile spremne primiti sudionike susreta, a sudionicima je već sada iskazao dobrodošlicu na NSD u Osijeku. M. Kuveždanin