TORDINCI – U subotu, 20. travnja 2024. u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Tordincima u 12 sati predstavljena je knjiga “Ulište” koju je priredio Andrija Matić. Ulište je riječ za košnicu ili prostor gdje obitavaju pčele, a knjiga zapravo govori o kanonskim vizitacijama župe Tordinci u prvih 100 godina njezina postojanja od 1733.-1837. Sve okupljene uzvanike pozdravio je općinski načelnik Davor Adžić te rekao da je ideja za ovu knjigu začeta prošle godine kada je Antin bio seoska prijestolnica Vukovarsko-srijemske županije. Naglasio je da je u nastajanju i kreiranju knjige bilo uključeno dosta mještana kazivača iz Tordinaca i Antina te je istaknuo angažman domaćeg župnika Josipa Erjavca.
Na promociji su govorili župnik Erjavac, mr. sc. Luka Marijanović, kanonik Prvostolnoga kaptola i profesor u miru koji je i recenzent knjige te sam priređivač Andrija Matić. Župnik Erjavac je iznio svoj osobni zaključak čitajući knjigu da se vrijeme mijenja, ali ljudi često puta ostaju isti. Istaknuo je da ga se posebno dojmio tordinački župnik Marko Kovačević, domaći sin. Zaključio je da kolegama svećenicima nikada nije bilo jednostavno. „Ono što je u našem životu bitno i onaj znak raspoznavanja nas kršćana, a to je križ. U znaku križa se rađamo, u tome znaku živimo, u tome znaku umiremo. Stoga će nakon ove promocije biti blagoslov križa „krajputaša“ na izlazu iz našeg sela prema Korođu. Taj križ će nas podsjećati tko smo i što smo, čiji smo i kome živimo. A naš smisao je Isus Krist koji nas s križa čeka raširenih ruku. Često puta uloženi trud, znoj i suze ne vidimo odmah, ali sigurno ne odlaze u zaborav nego kad-tad ako ne mi netko će brati plodove našega rada, našega zalaganja jer dobro uvijek pobjeđuje“ , završio je župnik Erjavac riječima koje je napisao i u predgovoru.
Priređivač knjige Andrija Matić istaknuo je kako se nada da će ovom knjigom osvijetliti tordinački i antinački kraj, ali i ljude, običaje i nevolje, njihov život u prvih 100 godina u crkvenim zapisima i drugim pisanim dokumentima zabilježenim od 1733. do 1837. i potvrditi da su župnici tada doista bili junaci svoga doba. Naglasio je da je ovo djelo troplet istina koje je iščitao iz kanonskih vizitacija i drugih dokumenata i odnose se na život katoličke zajednice, na crkvenu praksu, na sakramente, ali i nevolje župnika kojih je bilo iz dana u dan. Od gube koja se u Slavoniji i Srijemu pojavljivala, do problema rata i gladi.
Recenzent knjige mr. sc. Luka Marijanović krenuo je od naslova knjige „Ulište“ i objasnio njegovo značenje: „Košnica – Ona već zahvaća modernu sliku Crkve. Crkva nije samo župnik, to nije ni biskup, nije ni papa. Crkva smo mi svi. Nismo mi sami na putu, mi živimo zajedno, živimo u zajednicama. Što bi bio župnik da nema župljana“, rekao je mons. Marijanović. Naglasio je važnost zapisa bez kojih ne bismo znali da su ova mjesta postojala i da je ovo područje bilo u cvatu što se tiče vjere. „Ova knjiga obrađuje od te duge povijesti samo 100 godina kako je zapisana u kanonskim vizitacijama. U ovoj knjizi naći ćete puno zanimljivih stvari za sebe, pogotovo za one koji su ljubitelji mjesne povijesti, a naš autor potrudio se da nam puno toga objasni“ rekao je mons. Marijanović. Svi okupljeni sudionici uputili su se nakon promocije u procesiji do križa „krajputaša“ kojega je blagoslovio župnik Erjavac. Tatjana Adžić