Predbožićni susret nadbiskupa i medijskih djelatnika

ĐAKOVO (TU) – “Utjelovljenje Božjega Sina događaj je koji trajno nadahnjuje naš kršćanski život. Božićno otajstvo na osobit način pokazuje kako je Bog blizak svima koji su u nevolji – siromašnima, osobama koje su ostale bez radnoga mjesta ili mjesecima nisu primile zasluženu plaću za svoj rad, obiteljima koje moraju živjeti s malim primanjima i nalaze se na rubu siromaštva, onima koji strahuju da bi zbog ovrhe mogli ostati i bez krova nad glavom, beskućnicima, ali i onima koji su upali u različite oblike ovisnosti i zarobljenosti. Božić ukazuje i na to da su ljudski grijesi uzrok postojećih oblika siromaštva i suvremenog ropstva”, rekao je mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup metropolit 22. prosinca na tradicionalnom susretu s predstavnicima medija u Nadbiskupskom domu u Đakovu, upućujući božićnu čestitku i pastirsku poruku naslovljenu Sam sebe ‘oplijeni’ uzevši lik sluge, postavši ljudima sličan; obličjem čovjeku nalik… (Fil 2,7)

“Primjer priprostih, jednostavnih i siromašnih pastira morao bi biti nadahnuće i nama danas. Iako ne razumješe veličinu Božjeg ‘osiromašenja’, oni spontano izražavaju solidarnost s Betlehemskim Djetetom i daruju mu od srca ono što imaju. Ozbiljno želimo kao mjesna Crkva shvatiti Isusove riječi da su siromašni povjereni nama i da ćemo na kraju biti suđeni po toj odgovornosti”, rekao je nadbiskup, dodavši kako su svi pozvani biti Božje oruđe za oslobođenje i promicanje siromašnih, biti pozorni i čuti vapaj društveno i socijalno marginalizirane i siromašne braće i sestara te im priteći u pomoć, što je poziv Betlehemskog Djeteta upućen svim vjernicima i ljudimadobre volje.

“Svi smo pozvani na suradnju u uklanjaju strukturnih uzroka siromaštva i u promicanju cjelovitog razvoja siromašnih. Pozivam vas da se svi uključimo u proces ‘stvaranja novog mentaliteta koji razmišlja u terminima zajedništva i prioriteta života svih nad prisvajanjem dobara od strane nekolicine’ – kako nas poziva papa Franjo. Vrijedne i dirljive primjere solidarnosti imali smo prilike susresti i u pomoći nastradalima u ovogodišnjim poplavama na području naše nadbiskupije. Svima na tome od srca zahvaljujem”, istaknuo je nadbiskup.

Svima je poželio blagoslovljen i radostan Božić uz poziv da, suobličujući se siromašnom Kristu iz ljubavi prema bližnjima, budu istinski svjedoci jednostavnosti života u siromaštvu duha i svjedoci istine da je sve što posjeduju Božji dar. U Godini posvećenog života članovima i članicama redovničkih zajednica poželio je da njihov primjer dragovoljnog prihvaćanja siromaštva u obliku zavjeta bude istinski znak solidarnosti sa siromašnima i istinskog razumijevanja onih koji su u potrebi te u zajedništvu s mons. Marinom Srakićem, nadbiskupom u miru, za sve molio blagoslov i mir u novoj 2015. godini.

Odgovori na novinarska pitanja

U drugom dijelu susreta novinari su koristili prigodu postaviti nadbiskupu pitanja vezana uz život Crkve. S obzirom da se božićno vrijeme podudara s predsjedničkim izborima, nadbiskup je odgovorio na pitanje kako će se postaviti prema vjernicima, hoće li ih pozvati da izađu na izbore ili im preporučiti kandidata.

“Hrvatski biskupi izdali su pismo svim vjernicima i veoma snažno naglasili potrebu da svi budemo odgovorni za budućnost naše zemlje i sudjelujemo u političkom životu na način da izađemo na izbore. Naglasili smo među ostalim da je neizlazak na izbore grijeh propusta, da treba osjećati odgovornost u savjesti ne izlaziti na izbore, ne sudjelovati u političkom životu zemlje. Pismo je umnoženo i podijeljeno svima koji su ga željeli uzeti, u pismu su jasni kriteriji, tako da bi ostao pri tom što stoji u pismu”, rekao je nadbiskup Hranić.

Upitan vidi li među kandidatima onog idealnog, najsličnijeg onomu čije su karakteristike biskupi istaknuli, nadbiskup je istaknuo: “Idealnog ne vidimo, ali zar sam ja idealan da budem na mjestu na kojemu jesam? Vjernici imaju svoju savjest, sami mogu prosuditi i gledati – ne trebamo im mi stavljati naočale. Mi biskupi trebamo poštovati naše vjernike i građane naše zemlje jer su dovoljno mudri i pametni da sami prosude. Trebamo poštovati ono što oni izaberu, a Crkva uvijek stoji iza onoga tko je legalno izabran.”

Odgovarajući na pitanje ima li Hrvatska gladnih ili je istinita nedavna izjava premijera Milanovića da nema gladnih već je u pitanju kvaliteta ishrane, nadbiskup je kazao kako u Hrvatskoj nažalost ima i onih koji doista moraju štedjeti kada je hrana u pitanju, ne gledajući pritom na kvalitetu hrane. “Silno me zaboljelo kad sam čuo za ono dijete na području naše nadbiskupije, u Belom Manastiru, koje je svakodnevno dolazilo svojoj učiteljici moleći da mu dade nešto za jelo. Vidimo djecu koja dolaze u redove u pučku kuhinju. Sve nas to ozbiljno upozorava da imamo i onih koji su na rubu gladi”, rekao je nadbiskup.

Zamoljen da komentira potrebe za karitativnim djelovanjem u 2014. godini u odnosu na prethodne godine, nadbiskup je rekao da je razvidno da gospodarska recesija pritišće, da je postalo teško te se ove godine pokazalo da postaje sve teže u odnosu na prethodne godine. “Koncem 2013. godine, promišljajući o financijskim prioritetima na području Nadbiskupije, a kada nismo mogli niti sanjati o poplavi koja dodatno otežala situaciju, odlučili smo se za otvaranje dvije pučke kuhinje ove godine, što je za našu nadbiskupiju i financijske mogućnosti uistinu veliki izazov i krupan zalogaj. Zahvaljujem dragom Bogu da smo u lipnju uspjeli otvoriti pučku kuhinju u Slavonskom Brodu, a danas otvaramo i Pučku kuhinju u Vinkovcima, gdje će se jedan dio obroka koji će se ondje kuhati svakodnevno voziti u Vukovar”, rekao je nadbiskup.

Istaknuvši kako je tijekom ove godine novi gradonačelnik Vukovara molio da se otvori pučka kuhinja i u Vukovaru, gdje bi Grad Vukovar bio partner Nadbiskupiji, nadbiskup je rekao: “O tome ozbiljno promišljamo jer u Vukovaru svakako treba nešto učiniti. Podsjetimo, ove godine došle su poplave; ondje smo dosta učinili, pomogli sa 20-ak milijuna kuna. Imali smo pomoći sa strane HBK, biskupije su nam pomogle sa 7 milijuna kuna, oko 2 milijuna kuna skupljeno je od vjernika donatora, ali naša nadbiskupija je pomogla s 10-11 milijuna kuna, što je puno za ovu godinu. Volio bih odgovoriti molbi i pozivu gradonačelnika Vukovara da u 2015. uspijemo otvoriti pučku kuhinju u Vukovaru, ali prvo moramo vidjeti koji su prioriteti, dobro promisliti, razgovarati. Ne smijemo biti neodgovorni, s nečim započeti i onda stati, ne uspjeti ostvariti projekt.”

Na novinarsko pitanje hoće li biti preustroja Centra za beskućnike u Osijeku jer je prekapacitiran, nadbiskup je odgovorio kako se ozbiljno razmišlja i o otvaranju centra u Vinkovcima, te ponovio kako treba promišljati o prioritetima. “Svjesni smo da ima beskućnika. Ondje susrećemo pametne, obrazovane ljude koje su nemilosrdne životne okolnosti natjerale da pokucaju na vrata centra. Situacija s kojom se susrećemo uistinu je teška, povećava se broj onih koji se deložacijama ili iz drugih razloga nađu na ulici. Nažalost, to više nisu samo pojedinci, već i čitave obitelji”, rekao je nadbiskup Hranić. A. Banović

Cijelu Pastirsku poruku i božićnu čestitku mons. dr. Đure Hranića, đakovačko-osječkog nadbiskupa metropolita, možete pročitati OVDJE

Snimku Pastirske poruke i božićne čestitke možete pogledati OVDJE.