OSIJEK (TU) – Povodom 28. svjetskog dana bolesnika Hrvatsko katoličko društvo medicinskih sestara i tehničara (HKDMST) Podružnica Osijek organizirala je 20. veljače 2020. u pastoralnim prostorima pri Nadbiskupskom vikarijatu Osijek predavanje na temu „Duhovna dimenzija holističkog pristupa personalističke medicine psihosomatskim aspektima boli, patnje i zdravlja” o čemu je govorila izv. prof. dr. Suzana Vuletić, prodekanica za nastavu i studente Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu te profesorica na istom Fakultetu, kao i na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo, Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu.
Dobrodošlicu prisutnima izrazila je Sanja Višević, predsjednica HKDMST-a Podružnica Osijek, riječi zahvale uputila je Anita Kovačić, a nazočila je i Anamarija Čondor, predsjednica Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD) Podružnica Osijek s članovima HKLD-a te glavna sestra KBC-a Osijek Nevenka Begić.
Tijekom izlaganja prof. dr. S. Vuletić predstavila je duhovnu dimenziju kao integralni dio holističkog pristupa suvremene personalističke medicine te je istaknula povezanost između religioznosti i zdravlja, analizirajući njihov međusobni utjecaj. Osim fizičke dekadencije, bolest prožima i psihološku, emotivnu i duhovnu dimenziju, uputila je predavačica i istaknula da s obzirom na propulzivnost broja neizlječivih bolesti i ne/mogućnosti medicine da uspije ostvariti terapeutski ishod, mnogi ljudi pokušavaju na temelju svoje religioznosti, pobuditi duhovne dinamizme psiho-somatske revitalizacije ili pak lakše egzistencijalno prihvatiti bolnost svog narušenog zdravstvenog stanja ili patnju terminalnosti.
„Zdrava religioznost, koja je utemeljena na ispravnoj slici o dobrom, svemoćnom i milosrdnom Bogu, redoviti duhovni i molitveni život, poštivanje religiozno-moralnih odredbi, mogu značajno doprinijeti dobrobiti psihološkog, duševnog i tjelesnog zdravlja“, naglasila je predavačica i istaknula kako duhovnost postaje sastavni dio zdravstvene njege te je u svakoj situaciji važno poštivati bolesnikove duhovne potrebe i udovoljavanje njegovoj religioznoj želji, kako bi pokušali ostvariti holistički medicinski pristup i doprinijeti većem potencijalu pozitivnog terapeutskog utjecaja zdrave intrinzične religioznosti na tijek izlječenja bolesti.
„Važnost duhovne dimenzije čovjeka obično najviše dolazi do izražaja kod teških životnih iskušenja, sučeljavanja s bolešću ili smrću. Provedena su mnoga znanstvena istraživanja kojima je zajednički zaključak da postoji povezanost razine duhovnosti s poboljšanjem simptoma različitih psihičkih (depresija, tjeskoba, ovisnosti, prevencija samoubojstva) i organskih poremećaja (kardiovaskularna oboljenja, dijabetes, reumatoidni artritis, multipla skleroza, maligne bolesti…)“, uputila je S. Vuletić. Istaknula je i kako su brojna istraživanja ukazala na značajnost religije kod osoba oboljelih od raznih vrsta raka, i to istražujući na koji način religija potiče određene psihološke mehanizme suočavanja s takvim teškim oboljenjima što u konačnici dovodi ili do lakšeg prihvaćanja terminalnosti tog stanja ili do kvalitetnijeg i bržeg oporavka. M. Kuveždanin