Predavanje u organizaciji HKDMST-a: „Nije dobro da čovjek bude sam“

OSIJEK (TU) – „Nije dobro da čovjek bude sam. (Post 2,18)“ bila je tema predavanja koje je Hrvatsko katoličko društvo medicinskih sestara i tehničara (HKDMST) – ogranak Osijek organiziralo u utorak, 13. veljače 2024. u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku, u  sklopu obilježavanja XXXII. Svjetskog dana bolesnika. O temi predavanja govorio je vlč. Matej Glavica, župnik osječke konkatedralne župe sv. Petra i Pavla. Prisutne je pozdravila i predavača predstavila Anita Kovačić, mag.med.techn, predsjednica HKDMST-a ogranak Osijek, a prisutna je bila i pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo KBC-a Osijek Suzana Luketić mag. med. techn. te glavna sestra Doma zdravlja Osječko-baranjske županije Dragica Pavlović, mag.med.techn.

Nakon etimološkog uvoda o riječima iz navedenog svetopisamskog retka „Nije dobro da čovjek bude sam“ (Post 1,18), vlč. Glavica prisutnim je medicinskim djelatnicima pojasnio kako je sam Bog u čovjeka usadio potrebu za nekim sličnim te je pri tome sigurno imao neki mudar plan. Svatko čezne za osjećajem ispunjenosti, a praznina koju nekada osjećamo nije dobra te se itekako ugodno iznenadimo, začudimo i oduševimo kada pronađemo nekoga tko će nam pomoći. „Vi dobro znate koliko se vaši pacijenti raduju kada im s osmjehom priđete, kada im kažete lijepu riječ i kada osjete da nisu broj. Gle, našao se netko, na koga se mogu osloniti, nekoga tko će me dići iz moje samoće. Nemam druge pomoći. Kada se sjetimo onoga vremena pandemije, kada mi drugi nismo smjeli ulaziti gdje je vaše radno mjesto, mogu samo zamisliti kolika ste radost bili bolesnicima. Kada im nitko drugi nije smio doći, ni najrođeniji, pa kada su ugledali vas, makar iza maske… O gle – netko će mi se ipak približiti. Nisam posve sam. Uzeo sam biblijski etimološki uvod, da bih vam osvijestio da ste vi produžena ruka Božja, tj. stvarateljska ruka koja čovjeka, koji je sam – vraća u zajedništvo. Bog se vama služi da bi drugoga podigao s dna, da mu budete pomoć“, naglasio je vlč. Glavica.

Već sama pomisao na samoću djeluje prijeteći, rekao je konkatedralni župnik i podsjetio kako su samoćom većinom pogođene starije osobe. Podijelio je s prisutnima svoja svećenička iskustva o susretima sa starijim osobama – koje nikada nisu plakale zbog svoje bolesti, ali jesu zbog samoće, izostanka posjeta i pažnje svoje djece.

Tijekom izlaganja vlč. Glavica naglasio je važnost empatije te se osvrnuo na biblijski ulomak o milosrdnom Samarijancu, koji i papa Franjo spominje u svojoj poruci za Svjetski dan bolesnika. Zahvalio je prisutnim medicinskim sestrama na njihovu svesrdnom davanju za sve potrebite, potaknuo je na usvajanje Isusova suosjećajna pogleda, suprotstavljanje kulturi individualizma, ravnodušnosti, odbacivanja, a razvijanje kulture nježnosti i suosjećanja.  M. Kuveždanin