ĐAKOVO (TU) – Studenti 5. godine Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu nazočili su 22. prosinca predavanju o sinodskom savjetovanju, koje je za njih u prostorima Nadbiskupskog doma u Đakovu održao mr. sc. Pavao Mikulčić, nadbiskupijski povjerenik za sinodsko savjetovanje. Predavanje je održano u sklopu terenske nastave kolegija Sakramenti općenito, na inicijativu izvoditelja kolegija mr. sc. Drage Markovića, a u nastojanju da se studentima prezentira sinodalna narav Crkve i njezina poslanja te na tragu ranijih poticaja nadbiskupa dr. sc. Đure Hranića da se čitava akademska zajednica ovoga učilišta aktivno uključi u proces sinodskoga savjetovanja, što je naglasio prilikom proslave Dana KBF-a u Đakovu početkom studenoga ove godine.
Okupljenim studentima uvodnim se pozdravnim riječima obratio vlč. Marković, zahvalivši na odazivu te pozdravljajući predavača vlč. Mikulčića. Istaknuo je kako naša mjesna Crkva posljednjih godina uistinu nastoji živjeti sinodsku stvarnost te već provodi sinodalni put u zadanim okvirima Druge biskupijske sinode. Na sinodalnom putu pred kojim stojimo, trebamo u obzir uzeti već postojeća iskustva biskupijskoga savjetovanja te osvježiti izjave i odluke Druge biskupijske sinode, rekao je vlč. Marković nakon molitve, predavši riječ izlagaču.
U svome izlaganju vlč. Mikulčić je među ostalim istaknuo kako pojam sinodalnost u prvom redu izražava samu narav Crkve: ona je Trojstveno zajedništvo, koje se ostvaruje među ljudima, označava poseban stil i način života Crkve. Podsjetio je kako sadašnji papa Franjo smatra da je za današnje poslanje Crkve neobično važno obnoviti vlastiti sinodalni identitet, naglasivši kako zajedno činimo Crkvu te zajedno ostvarujemo njezino poslanje. U tom smislu svi smo pozvani odvajati vrijeme i energiju za uzajamno slušanje, dijalog, zajedničko razlučivanje i suodgovornost.
Izrazio je nadu da će i oni, kao budući učitelji sadržaja vjere, otvorena srca i blagohotno prihvatiti poziv pape Franje te u okvirima zajednica kojima pripadaju zakoračiti na put sinodalnosti, svjesni proročke težine i vrijednosti Papinog poziva. Naglasak je stavio na elaboriranju koraka biskupijske etape, koja ujedno predstavlja i temelj za sve ostale etape. Istaknuo je važnost zadaće angažiranih vjernika laika, napose vjeroučitelja, koji imaju ključnu ulogu u zajedničkom hodu s Božjim narodom, u jedinstvu s biskupom, u službi vjernika. Podcrtao je kako je upravo angažiranost svih iznimno važna za provedbu sinodskoga savjetovanja te je pozvao studente da bude osjetljivost za sinodalnu narav Crkve te podupiru, hrabre i promiču odvijanje biskupijske etape.
Nakon predavanja razvila se kratka rasprava. Matea Miličić / Tiskovni ured