SLAVONSKI BROD (TU) – Predavanja o nasilju preko interneta, u organizaciji Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja Đakovačko-osječke nadbiskupije, u suradnji s Vijećem za prevenciju kriminaliteta Grada Slavonskog Broda i Gradske knjižnice Slavonski Brod, održana su 25. studenoga 2016. godine u prostorima Gradskom knjižnicom Slavonski Brod, a u okviru Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Cilj predavanje ujedno je bio obilježiti Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i osvijestiti pojavu novih oblika nasilničkog ponašanja, među kojima je i cyberbullying – nasilje preko interneta.
Na samom početku dr. sc. Josip Bošnjaković, voditelj Savjetovališta i Ivana Stvorić, mag.psych., stručna suradnica Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja, pozdravili su sve prisutne, nakon čega su uslijedila predavanja. Istaknuto je kako Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja u Slavonskom Brodu djeluje već dvanaest godina te kako je djelovanje Savjetovališta osim na neposredni rad s korisnicima putem savjetovanja i pružanjem podrške i pomoći osobama koje su izložene obiteljskom nasilju, usmjereno i na širi društveni rad kroz senzibilizaciju stručne i šire javnosti za problem nasilja u obitelji i njegovu prevenciju. To se želi postići upravo ovakvim okupljanjima kao što je ovo i progovarati o nasilju kao problemu u čije rješavanje se svi trebamo i moramo uključiti.
U prvom predavanju pod nazivom Cyberbullying: između virtualne stvarnosti i odgojnog rizika, izv. prof. dr. sc. Zbigniew Formella, katolički svećenik, salezijanac s Papinskog sveučilišta Salezijana u Rimu progovorio je o tome što nasilje preko interneta jest, razlikama između tradicionalnog nasilja i nasilja preko interneta, pojavi ovisnosti o internetu te uzrocima i posljedicama nasilja preko interneta. Također, predstavljene su neke odgojne smjernice koje mogu pomoći u odgoju u suvremenom dobu interneta. Drugo predavanje održao je Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i Centra za sigurniji internet u Osijeku. U predavanju pod nazivom Izazovi novih tehnologija govorio je o djelovanju Centra za sigurniji internet u Osijeku, rizičnim ponašanjima na internetu, načinima na koje pristupati djeci kada je riječ o korištenju interneta te prikazao neke od slučajeva s kojima se on susreo u svome radu.
U raspravi je zaključeno kako rješavanje problema nasilja preko interneta predstavlja izazov iz razloga što tehnologija sve više napreduje, mladi su najčešće žrtve takvog oblika nasilja, ali su ujedno mladi i najbolje informirani i upućeni u mogućnosti interneta. Iz tog razloga poželjno je u borbu protiv nasilja preko interneta aktivno uključiti mlade i učiti od njih kojim putem je moguće pomoći i spriječiti nasilje. Korištenje interneta ima mnogo pozitivnih strana, ali je potrebno educirati se i pažljivo ga koristiti uvijek imajući na umu našu sigurnost. Ivana Stvorić