OSIJEK (TU) – Jezik iza jezika: kad riječi obilaze oko stvari kao „mačak oko vruće kaše” naslov je predavanja doc. dr. Ane Mikić Čolić, voditeljice Katedre za hrvatski jezik i jezikoslovlje Odsjeka za hrvatski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta u Osijeku, koje je u organizaciji Matice hrvatske ogranak Osijek i Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ održano 15. studenoga u pastoralnim prostorima Vikarijata Osijek.
Prigodan pozdrav uputio je predstojnik Instituta za novu evangelizaciju, mons. dr. Vladimir Dugalić ističući kako mu je drago da se predavanje održava baš na spomendan sv. Alberta Velikog, svećenika dominikanca koji je živio u 13. stoljeću i bavio se znanošću. Uime osječkog ogranka Matice hrvatske obratila se prof. dr. Ružica Pšihistal, a prisutan je bio i predsjednik Ogranka, Ivica Završki, dipl. iur. Prof. dr. R. Pšihistal predstavila je predavačicu i dala svojevrstan uvod u predavanje rekavši: „Tema upućuje na to da jezik nikada nije samo jezik te da riječi nikada nisu samo riječi. Riječima mi nešto i činimo, a kada su po srijedi stvari možemo se poslužiti izravnim imenovanjem, ali i različitim vidovima okolišanja, ublažavanja te ostalim vidovima ovakvih jezičnih strategija.“
Doc. dr. A. Mikić Čolić tematizirala je eufemizme ‒ ublažene izraze koji služe za izbjegavanje ili ublažavanje konflikta te su alternativa za izravno imenovanje predmeta, pojmova ili pojava koje se izbjegava spominjati. Na primjerima iz suvremene hrvatske književnosti i publicističkoga stila utvrđene su funkcije, odnosno vrste eufemizama – zaštitnički, obmanjivački te oni kojima podižemo ugled. Eufemizme rabimo u onim situacijama u kojima bi izravno imenovanje izazvalo negativne posljedice u sugovornika, naglasila je predavačica i uputila kako se za razliku od eufemizama, disfemizmima u govoru namjerno potenciraju lošiji, oštriji, odnosno „ružniji“ izrazi. M. Kuveždanin