OSIJEK (TU) – Nacionalni studijski dan za djelatnike i suradnike u pastoralu braka i obitelji održava se u organizaciji Vijeća HBK za život i obitelj te Povjerenstva za pastoral braka i obitelji Đakovačko-osječke nadbiskupije 22. i 23. travnja u Vikarijatu Osijek. Drugoga dana predavanja su održali prof. dr. Vladimir Gruden, psihijatar i specijalist psihoterapije na temu Komplementarnost muškarca i žene u roditeljskom poziv suvremenog čovjeka te prof. dr. Pero Aračić, umirovljeni profesor pastoralne teologije na KBF-u u Đakovu Sveučilišta u Osijeku na temu Osnaživanje očinstva i majčinstva u pastoralnoj praksi. Nakon predavanja uslijedile su radionice Kako osnažiti očinstvo u obitelji koju je priredila Elizabeta Matuzović, stručna suradnica u Bračnom i obiteljskom savjetovalištu u Osijeku te Kako osnažiti majčinstvo u obitelji Suzane Matošević, stručne suradnice u Bračnom i obiteljskom savjetovalištu u Slavonskom Brodu. Prigodne aktivnosti za djecu osmislile su studentice KBF-a u Đakovu.
Komplementarnost muškarca i žene u roditeljskom poziv suvremenog čovjeka
U svom predavanju prof. dr. Gruden je naglasio kako je za nastanak djeteta nužno postojanje žene i muškarca, budućih roditelja, odnosno majke i oca. Za nastavak razvoja djeteta, do osamostaljenja, također su neophodni otac i majka, ali nije neophodno da budu biološki. U odgoju djeteta sekundarno je poznavati odgojna pravila jer ne odgaja pedagoška metoda već odgaja odgajatelj, pa je stoga svoju pozornost tijekom predavanja usmjerio na odgajatelje – majku i oca. Pojasnio je da oba roditelja trebaju biti duševno zdrave i emocionalno zrele osobe. Emocionalnom zrelošću smatramo sposobnost kontrole emocija, što ne znači potiskivanje emocija, stoga roditelje treba usmjeravati da izgrađuju sebe, rješavaju svoje probleme i na taj način daju primjer djetetu kako će rješavati probleme u životu. Moramo voljeti sebe, razvijati osjećaj samopoštovanja, prepoznati svoje pogreške i svoja emocionalna neznanja – baviti se sa sobom da bismo vidjeli tko smo, uputio je dr. Gruden. Sudionicima je naglasio kako i djeca pomažu roditeljima da rastu, spoznaju istinu i smisao života.
Osnaživanju očinstva i majčinstva u pastoralnoj praksi
Prof. dr. Aračić potaknuo je na promišljanje o specifičnostima crkvenog rada u području braka i obitelji, odnosno očinstva i majčinstva. Istaknuo je specifičnosti sakramenta ženidbe naglašavajući kako je i ženidba poziv Božji, koji treba služitelje spremne usklađivati se za život u dvoje te je podsjetio na trajnost i dinamičnost ženidbe kao puta spasenja i saveza s Bogom. Obitelj društvu i Crkvi svjedoči o prihvaćanju drugoga u različitosti, potiče na građenje zajedništva u paru, daje odrasle i odgovorne ljude i potiče na recipročnost, ispravljanje, svjedočenje, pažnju, pluralizam, poštovanje, odgoj za samostalnost te na opraštanje. Potrebno je utvrditi primat obitelji s obzirom na društvo i državu jer obitelj je barem u svojoj zadaći rađanja sam uvjet njihova postojanja, naglasio je predavač završavajući s nizom usmjerenja, od kojih izdvajamo – potrebnu nastojanja oko cjelovitog pastorala braka i obitelji, potrebu za stručnim djelatnicima i projektima na duge staze, osnivanje Hrvatskog obiteljskog instituta HBK i ustrajanje u nastojanju da župa bude osnova rada s obiteljima.
Uslijedio je rad u radionicama koje su uz autorice vodili Josip Džakula, Marija Jurković, Antun Kovačić, Sanja i Petar Kopunović-Legetin, Marija Majdenić, Vanesa Šerić, Elizabeta Matuzović, Suzana Matošević i Ivana Stvorić.
Kako osnažiti očinstvo u obitelji
Tijekom prve radionice Kako osnažiti očinstvo u obitelji istaknuto je kako treba pomoći očevima da posvijeste i prihvate kako je očinstvo njihov životni zadatak, kreativni čin u kojem su pozvani sudjelovati od početka do kraja. Osiguravanje materijalnih uvjeta za život obitelji očevima treba biti važno kao i gradnja krova nad glavom, odnosno obiteljskog gnijezda u kojem trebaju prevladavati osobine poput: nježnosti, opraštanja, vjernosti, međusobnog poštovanja i uvažavanja, ali i nesebično služenje. Nužan preduvjet za uspješno očinstvo je vjera jer bez aktivnog življenja vjere kršćanski otac teško može ostvariti svoju ulogu. Jedna od prijetnji koja zasjenjuje istinski identitet muškarca u ulozi oca je tzv. Gender ideologija. Ako je spol kulturološka kategorija, a ne biološka prema učenju Gender ideologije, onda se i sama odgovornost koja proizlazi iz uloge muškarca kao supruga i oca može lako dovesti u pitanje, pa ona u tom slučaju nije ni bitna. Brak se za muškarca danas može smatrati epicentrom bitke za njegovo istinsko dostojanstvo, pa je potrebno zalagati se na svim razinama da je mjesto i uloga oca u obitelji i za obitelj od jedinstvenog i nezamjenjivog značenja.
Kako osnažiti majčinstvo u obitelji
Tijekom radionice Kako osnažiti majčinstvo u obitelji naglašeno je kako je dostojanstvo majčinstva u suvremenom svijetu dovedeno u pitanje jer je društveni život obilježen posljedicama sekularizacije te opasnostima relativizma, individualizma, kulture egoizma i hedonizma. U Hrvatskoj je dostojanstvo majčinstva opterećeno i posljedicama rata, poslijeratnim zbivanjima, tranzicijskim promjenama, ekonomskom krizom i krizom temeljnih vrijednosti. Žene danas rade u dvije smjene: u prvoj obavljaju službeni posao za koji su plaćene, a u drugoj smjeni rade neslužbeno – tada su majke, supruge, domaćice i dr., pa se pitaju imaju li uopće slobodnog vremena jer im se opseg poslova izuzetno proširio. Cilj radionice bio je usmjeriti i osvijestiti sudionike na mogućnosti osnaživanja i ohrabrivanja majčinstva – na osobnoj razini, osiguravajući podršku u obitelji, podršku Crkve te usklađivanjem prava u društvenom uređenju. M. Kuveždanin
- Otvoren Drugi nacionalni studijski dan za djelatnike i suradnike u pastoralu braka i obitelji
- Predavanja i radionice NSD-a – I. dio
- Predavanja i radionice NSD-a – II. dio
- Misno slavlje za sudionike NSD-a
- Završetak Drugog NSD-a za djelatnike i suradnike u pastoralu braka i obitelji