Predavanja drugog i trećeg dana TPS-a u Đakovu

ĐAKOVO (TU) – Drugi dan teološko-pastoralnog seminara za svećenike, u četvrtak, 19. rujna 2024. u Središnjoj nadbiskupijskoj i fakultetskoj knjižnici u Đakovu započeo je izlaganjem izv. prof. dr. sc. Borisa Vulića, koji je obradio temu Strah od smrti: izvor mentalnih bolesti. Prof. Vulić je istaknuo kako strah od smrti transcendentira osobne karakteristike poput spola, dobi ili obrazovanja, predstavljajući univerzalno emocionalno stanje. Istaknuo je da kršćanska vjera može preobraziti ovaj strah, omogućujući ljudima da smrt promatraju kao prijelaz u Božje ruke, umjesto kao kraj postojanja. Naglasio je kako vjera u Boga Isusa Krista pruža unutarnji mir i olakšanje.

Nastavak TPS-a obilježilo je predavanje Jakova Milića, dr. med., koji je detaljno govorio o temi Opsesivno-kompulzivni i anksiozno-depresivni poremećaji. Dr. Milić je pružio iscrpne prikaze slučajeva i dao vrijedne savjete za pastoralnu skrb, naglašavajući složenost ovih poremećaja koji su često skriveni. Posebno je istaknuo važnost prepoznavanja simptoma kako bi se pružila odgovarajuća podrška kroz individualni pristup. U svom izlaganju, dr. Milić je istaknuo rad s osobama s istospolnim sklonostima, naglašavajući potrebu za prihvaćanjem njihovog dostojanstva i identiteta kao Božjih stvorenja. 

Izv. prof. dr. sc. Josip Bošnjaković održao je predavanje Integracija psiholoških principa u pastoralu. Njegovo izlaganje naglasilo je važnost da svećenici budu “dovoljno dobri” pastiri, sposobni prepoznati i reagirati na potrebe zajednice. Istaknuo je kako se mentalno zdravlje može očuvati kroz jasan identitet, postavljanje realnih ciljeva i razvijanje empatije. Njegovo predavanje završilo je molitvom posvećenom prijateljima, čime je dodatno naglasio važnost međuljudskih odnosa za emocionalno blagostanje.

U drugom dijelu programa, prof. dr. sc. Suzana Vuletić, uz suradnju s mr. sc. Stjepanom Matezovićem i vlč. Božidarom Nađem, obradila je temu Salvifici doloris. Egzistencijalna dimenzija žalovanja kroz prizmu duhovnosti. U raspravi je naglašeno kako crkvena skrb može pružiti nadu i utjehu onima koji prolaze kroz patnju. Istaknuli su važnost duhovne dimenzije u procesu prihvaćanja bolesti i suočavanja s patnjom, te su istaknuli ulogu svećenika u pružanju podrške bolesnicima.

I drugoga dana seminara istaknuta je nužnost povezivanja duhovne i mentalne skrbi, potičući svećenike da budu empatični i mudri vodiči u suočavanju s izazovima suvremenog društva, naglašavajući važnost sveobuhvatne skrbi koja integrira psihološke i duhovne aspekte.

Nakon predavanja, upriličeno je predstavljanje triju knjiga mons. Marina Srakića, đakovačko-osječkog nadbiskupa u miru iz niza “Sabrana djela.”

Treći dan TPS-a

U petak, 20. rujna 2024. trećega dana TPS-a u Đakovu, sudionici su imali prilike pratiti predavanje Sigurnost računalnih sustava koje je održao Ivan Horvat, bacc. oec. Ovo predavanje ponudilo je sveobuhvatan uvid u ključne aspekte informacijske sigurnosti, relevantne kako za crkvene, tako i za šire poslovne kontekste. Horvat je naglasio važnost razumijevanja komponenti informacijskog sustava, uključujući podatke, hardver, softver, komunikacije, ljude i procedure. Kada je riječ o sigurnosti, Horvat je istaknuo da ona nije stanje, već proces koji uključuje niz usluga, proizvoda i mjera koje se kontinuirano provode kako bi se zaštitili sustavi. Apsolutna sigurnost, kako je naglasio, ne postoji.

U kontekstu informacijske sigurnosti, ključni su aspekti povjerljivost, integritet i dostupnost informacija. Horvat je također ukazao na sigurnosne prijetnje koje mogu ugroziti informacijske sustave. Te prijetnje uključuju prirodne prijetnje, namjerne i nenamjerne ljudske prijetnje te prijetnje vezane uz opremu. Zloćudni programi, poznati kao malware, poput virusa i crva, predstavljaju ozbiljnu prijetnju. Virusi su računalni programi koji inficiraju druge programe, dok se crvi umnožavaju i šire putem mreže. Trojanski konji, iako nisu virusi, predstavljaju programe koji mogu izvoditi nedokumentirane radnje, često se koristeći zajedno s backdoor programima za daljinsko upravljanje računalom. Nadalje, Horvat je objasnio kako spyware prati rad na računalu te prenosi informacije, dok ransomware zahtijeva otkupninu za otključavanje zaraženog sustava.

Upozorio je i na hoax prijevare te phishing napade koji nastoje prikupiti povjerljive podatke korisnika. Distribuirani napadi uskraćivanjem usluge (DDoS) koriste kompromitirane sustave za preplavljivanje ciljanog sustava. Posebno je naglasio važnost opreza pri otvaranju sumnjivih poruka, savjetujući da se uvijek provjeri pošiljatelj i domena, kao i da se izbjegavaju neprovjerene poveznice i privici. Institucije nikada neće tražiti osobne podatke putem e-maila, te je važno biti svjestan pravopisnih i sadržajnih pogrešaka u prijevarnim porukama. Na kraju, Horvat je istaknuo važnost zaštite osobnog elektroničkog identiteta te održavanja sigurnosti putem redovitog ažuriranja sustava, sigurnosnih kopija i odvajanja poslovnih podataka od privatnih. Lozinke trebaju biti dovoljno složene da ih je teško pogoditi, ali dovoljno jednostavne za pamćenje. Ovim predavanjem, sudionici su dobili ključna znanja i smjernice za učinkovito upravljanje sigurnošću računalnih sustava, što je od vitalnog značaja u današnjem digitalnom dobu.

Okrugli stol

Završni dio TPS-a bio je okrugli stol o temi Integracija duhovne i psihološke podrške u pastoralnom radu: mogućnosti i izazovi. Tijekom seminara, sudionici su imali priliku produbiti razumijevanje i raspravljati o temama vezanim uz mentalno zdravlje i važnost pastoralne skrbi.

Okrugli stol okupio je predavače prva dva dana TPS-a, a bili su to: dr. doc. dr. Jakov Rađa; izv. prof. dr. sc. Hrvoje Kelam; Maristela Šakić, dr. med, spec. psihijatar; izv. prof. dr. sc. Boris Vulić; Jakov Milić, dr. med.; izv. prof. dr. sc. Josip Bošnjaković i prof. dr. sc. Suzana Vuletić.

Za okruglim stolom raspravljalo se o suodnosu duhovnosti i mentalnog zdravlja te ulozi svećenika i stručnjaka u nošenju s tim izazovima. Jedna od ključnih točaka bila je osvješćivanje prevelikih očekivanja koja se često postavljaju pred svećenike i liječnike. Naglašena je važnost prihvaćanja vlastitog identiteta kao temelja za osobni rast i ozdravljenje. Raspravljalo se o tome kako zdrava duhovnost i zdrava psihologija međusobno doprinose jedna drugoj i kako bi te dimenzije trebalo integrirati u pastoralni rad. Sudionici su također razmatrali kako razlikovati psihološke probleme od duhovnih poteškoća, uključujući i utjecaje demonskih sila. Istaknuta je važnost uključivanja relacijskog aspekta u proces ozdravljenja, jer čovjek nije izolirano biće, već biće odnosa. Razmatrano je kako pružiti podršku svećenicima u njihovom djelovanju i osigurati suradnju između svećenika i biskupa. Također je naglašena važnost fizičke aktivnosti i svakodnevne misaone molitve za očuvanje duhovnog i psihičkog zdravlja svećenika. Na kraju seminara, mons. mr. sc. Ivan Ćurić, pomoćni biskup, i prof. dr. sc. Šimo Šokčević, prodekan za znanost i međufakultetsku suradnju KBF-a, zaključili su seminar, ističući potrebu za integracijom duhovne i psihološke dimenzije u pastoralnom radu kako bi se odgovorilo na suvremene izazove. Maria Dragomirović/Jelena Živković