Obljetnica Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja

OSIJEK/SLAVONSKI BROD (TU) – Prigodnim predavanjima ravnateljice poliklinike za djecu grada Zagreba, prof. dr. Gordane Buljan Flander Bračno i obiteljsko savjetovalište u Osijeku obilježilo je završetak VI. ciklusa projekta “Kompetentni roditelj – kompetentno dijete”, a Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja u Slavonskom Brodu proslavilo je 10. obljetnicu rada.

 

Ponašanje i doživljavanje mladih na internetu: Trebamo li brinuti?’

Projekt “Kompetentni roditelj – kompetentno dijete” već šestu godinu provodi se kroz radionice za roditelje uz prigodna predavanja i okrugle stolove te je ovogodišnji ciklus završen aktualnom temom virtualnog svijeta u kojem mladi provode veliku većinu svoga slobodnog vremena. Dr. Buljan Flander predavanje na temu ‘Ponašanje i doživljavanje mladih na internetu: Trebamo li brinuti?’ održala je dvorani Poljoprivrednog fakulteta.

Internet je dobar alat ako se dobro koristi, rekla je predavačica naglašavajući da pomaže u razvoju identiteta, učenju i razvijanju te omogućuje veću povezanost s vršnjacima. Ali on nosi i određene rizike kao što su elektronsko i seksualno nasilje, moguću krađu identiteta, izloženost neprimjerenim sadržajima i dr. U tom smislu dr. Buljan Flander potrudila se precizno definirati elektronsko nasilje – ‘cyberbulling’ pojasnivši: „To je svako ponašanje koje se odvija putem elektronskih ili digitalnih medija od strane pojedinca ili grupe koje ima za cilj nanošenje štete ili neugode drugoj osobi putem prosljeđivanja neugodnih informacija, video snimaka, fotografija, socijalnog isključivanja i dr“. Smetnje koje mladi doživljavaju s elektroničkim nasiljem povezani su s ljutnjom, uznemirenošću, depresivnošću, tjeskobom ili narušenim samopouzdanjem. A, prema riječima dr. Buljan Flander, u literaturi se već može pronaći i pojam ‘cyberbullicid’, koji označava suicid potaknut neizravno ili izravno sa ‘cyberbulling-om’.

 Da korištenje internetom bude sigurnije, predavačica je naglasila da bi roditelji trebali prvi postaviti pravila o korištenju interneta jer su istraživanja pokazala da 78% djece nema nikakvih pravila o korištenju interneta kod kuće. U zaključnim razmatranjima, dr. Flander-Buljan je posebno naglasila da je iznimno važna i potrebna suradnja i umreženost svih: roditelja, škole, stručnjaka mentalnog nasilja, policije, nevladinih organizacija uz poštivanje zakonskih okvira. Stoga, kada se nasilje dogodi neophodno je razgovarati s onim koji čini nasilje, s promatračima, te je također nužno imati plan sigurnosti za slučajeve nasilja, kao i razvijati intenzivnu suradnju s roditeljima. Nakon predavanja uslijedila je bogata diskusija putem pitanja, primjera i iskustava sudionika i predavačice.

Deseta obljetnica Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja

Program je u župnoj crkvi Duha Svetoga u Malom Parizu započeo obraćanjem mons. dr. sc. Đure Hranića, nadbiskupa đakovačko-osječkog, koji je podsjetio prisutne kako je obiteljsko nasilje opisano već na prvim stranicama Svetog pisma, te je posljedica grijeha, a vjernici trebaju o nasilju razmatrati kroz deset Božjih zapovijedi koje izričito osuđuju nasilje i nasilna ponašanja. Vlč. Ivica Rebić, ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije iznio je pregled rada od prvih godina djelovanja, s posebnim osvrtom na donatore koji su sufinancirali osnovni rad i pojedine programe, a sredstva je priskrbio Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije. Dr. Buljan Flander potom je održala predavanje na temu ‘Odrastanje uz facebook i internet – kako zajedno vratiti sigurnost u djetinjstvo?’, sadržajno slično onome u Osijeku.

Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja osnovano je 2004. godine, s ciljem prepoznavanja i zaustavljanja nasilja u obitelji, zaštite žrtava i saniranja već nastalih posljedica, te pomoći u odgoju nove generacije za život bez nasilja i straha. Do 2012. godine djelovalo je u okviru Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije pod čijim je vodstvom i osnovano, a od tada u okviru Pastoralnog odsjeka Đakovačko-osječke nadbiskupije. Stručni tim Savjetovališta kojega čine socijalni radnik, liječnik psihijatrije, psiholog, pravnik i defektolog održali su niz programa i projekata koji su doprinijeli senzibilizaciji za problem nasilja u obitelji i društvu, ali i sanaciji već nastalih posljedica pretrpljenog nasilja, kako kod žrtava, tako i kroz intenzivan rad s počiniteljima. U Savjetovalištu se osim mogućnosti za individualno i partnersko savjetovanje socijalnog radnika, zatim individualno i grupno savjetovanje psihologa i psihijatra, moglo dobiti i pravnu pomoć. Od projekta koji su zaživjeli vrijedno je spomenuti grupu djece s emocionalnim poteškoćama, psihoterapijsku grupu žena žrtava obiteljskog nasilja, zatim psihosocijalni tretman počinitelja nasilja, prevencija nasilja u adolescentskim vezama, te psihoterapijsku grupu osoba oboljelih od PTSP-a. Tu je i niz predavanja i radionica koje su stručni suradnici u suradnji sa školama i ostalim ustanovama održali na području Brodsko-posavske županije.

Prigodne riječi zahvale za dosadašnji rad stručnim suradnicima i korisnicima uputili su Suzana Matošević iz Bračnog i obiteljskog savjetovališta u Slavonskom Brodu te koordinatorica Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja, kao i dr. sc. Josip Bošnjaković, stručni voditelj svih Savjetovališta u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. E. Matuzović/B. Lukačević