OSIJEK/VLADISLAVCI (TU) – Mons. dr. Tomo Vukšić, vojni ordinarij u Bosni i Hercegovini, 28. kolovoza 2015. godine posjetio je Zapovjedništvo za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” u Osijeku, a u večernjim satima predvodio je misno slavlje u Župi Rođenja sv. Ivana Krstitelja u Vladislavcima, povodom obilježavanja 20 godina samostalnosti te Župe.
“Dušobrižništvo za vjernike katolike u vojsci Bosne i Hercegovine”
Za pripadnike Zapovjedništva održao predavanje na temu “Dušobrižništvo za vjernike katolike u vojsci Bosne i Hercegovine”. Tema predavanja obuhvatila je posebnosti pastoralne skrbi za vojnike u zemlji s tri velike religijske skupine, povijesni presjek katoličke prisutnosti u BiH, pad nataliteta u odnosu na mortalitet te pitanje bračnog morala.
Tijekom predavanja mons. Vukšić je pojasnio kako se BiH sastoji od pet biskupija: Banja Luka, Sarajevo, Mostar, Trebinje i Vojna biskupija. U Oružanim snagama BiH postoji katoličko i pravoslavno dušobrižništvo te vojno muftijstvo. Vjerska služba u vojarnama organizirana je tako da su kapelice konfesionalne naravi, a dušobrižnik ima svoj ured te vojni ordinarijat BiH ima deset vojnih kapelana koji su raspoređeni na cijelom teritoriju BiH.
Istaknuo je kako je u BiH prisutan veliki porast smrtnosti što drastično pogađa muslimansko, pravoslavno i katoličko stanovništvo. Prikazana je povijesna projekcija katoličke prisutnosti u BiH u zadnjih nekoliko stoljeća gdje se vidi smanjenje broja katoličkih vjernika sa 85% u doba prije Otomanskog carstva na 24% 1931. godine za vrijeme stare Jugoslavije, a 2013. godine iznosi 14%. Tijekom tog istog vremena broj muslinskog i pravoslavnog stanovništva je rastao.
Za vrijeme zadnjeg rata u BiH 61% katolika je ili protjerano ili raseljeno, rekao je mons. Vukšić i pojasnio kako su današnji razlozi raseljavanja katolika – neuspio povratak raseljenih i prognanih, negativan prirodni prirast te fenomen “novoga iseljavanja”. Upozorio je kako snažan naglasak treba staviti na zaustavljanje “novog iseljavanja” i podizanja nataliteta, kao i na stvaranje ozračja sigurnosti. Naglašavajući kako bi Hrvati u BiH trebali učiti od židovskog modela i iskustva u spašavanju sudbine vlastitoga naroda, mons. Vukšić je istaknuo i kako Hrvati u Hrvatskoj jesu i trebali bi nastaviti biti duševno, psihološki i materijalno solidarni s braćom i sestrama u BiH. Viša smrtnost u odnosu na rođenja je posljedica nedostatka posla, ekonomskih i političkih problema, a najviše na taj fenomen utječe kriza bračnoga morala za što smo sami krivi, rekao je vojni ordinarij i pitao – „Zašto su branitelji poginuli ako svakih deset godina nestane grad veličine Osijeka? To je iznad svega moralno pitanje.“ Svoje predavanje mons. Vukšić zaključio je isticanjem potrebe jačeg življenja kršćanskog morala na razini obitelji.
Zapovjednik brigadni general Blaž Beretin zahvalio je te mons. Vukšiću predao plaketu Zapovjedništva za obuku i doktrinu, a vojni kapelan vlč. Ante Mihaljević uputio je riječi zahvale djelatnicima na sudjelovanju te Vojnom ordinariju na predavanju i duhovnom osvježenju. U sklopu posjeta mons. Vukšić posjetio je djelatnike Pješačke pukovnije na vojnom poligonu “Gašinci” kojima je također održao navedeno predavanje te je u kapeli bl. Alojzija Stepinca predvodio misno slavlje u zajedništvu s vlč. Mihaljevićem.
Misno slavlje i posjet Vladislavcima
Svečano misno slavlje povodom dvadeset godina samostalnosti Župe u Vladislavcima vojni ordinarij Vukšić predvodio je u zajedništvu sa bivšim župnikom, zlatomisnikom Nikolom Grgićem, zlatomisnikom Petrom Petrovićem, vojnim kapelanom Mihaljevićem te župnikom domaćinom Petrom Ćorluka.
Biskup je u propovijedi vjernike nadahnuo životnim djelima Ivana Krstitelja, čije ime nosi vladislavačka Župa te životom sv. Augustina čija se svetkovina slavila toga dana.
Kako bi uveličali proslavu, vjernici su na misu odjenuli narodne nošnje krajeva iz kojih su doselili na ova područja. Tako su se mogle vidjeti mađarske, bosanske, slavonske i vojvođanske narodne nošnje ili samo neki njihovi detalji. Vrijedne ruke domaćica, pripremile su različite slastice, kojima su se vjernici nakon mise poslužili. Za to vrijeme, imali su priliku za međusobno druženje, ali i razgovor sa biskupom Vukšićem te ostalim gostujućim svećenicima.
Župa Vladislavci postala je samostalna krajem kolovoza 1995. godine. Danas je čine tri sela: Vladislavci, Hrastin i Dopsin te broje oko 1400 vjernika katolika. Tijekom Domovinskog rata na područja spomenutih sela doselilo je mnogo Hrvata iz BiH i Vojvodine, a sa sobom su donijeli svoju kulturu i običaje te time učinili Župu, ali i cijelu općinu bogatijom.
Darko Boban/Marijana Šajvan