Podjela sakramenata kršćanske inicijacije katekumenima osječke regije

OSIJEK (TU)(FOTOGRAFIJE) – „Pozvani ste mirisati Isusom Kristom – širiti miris Kristov“, poručio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić svima okupljenima, a napose katekumenima osječke regije, njih 32 – od kojih 6 krštenika, kojima je tijekom misnoga slavlja 12. nedjelje kroz godinu, 21. lipnja 2020. u osječkoj konkatedrali sv. Petra i Pavla, podijelio sakramente kršćanske inicijacije. Uz mons. Hranića, koncelebrirao je voditelj katekumenata u osječkoj regiji, prof. dr. Zvonko Pažin, tajnik Nadbiskupskog ordinarijata, vlč. Domagoj Lacković, domaći župnik, mons. Adam Bernatović i umirovljeni svećenik Vladimir Mikrut.

Misno slavlje započelo je zazivom Duha Svetoga, a potom je nadbiskup pozdravio okupljene katekumene koji su se tijekom cijele godine pripravljali za primanje sakramenata. U puno zajedništvo Crkve trebali su ući na Veliku subotu tijekom Vazmenoga bdjenja, no zbog sprječavanja širenja zaraze koronavirusom podjela sakramenata bila je odgođena do ovoga misnog slavlja. Radostan zbog zajedništva vjernika, ali i zabrinut zbog rasta broja novozaraženih o kojemu se ovih dana govori, nadbiskup Đuro pozvao je na trajnu odgovornost i savjesnost kako za svoje, tako i za zdravlje bližnjih.

U svojoj homiliji đakovačko-osječki nadbiskup pojasnio je da liturgijska čitanja donose „ohrabrenje za one koji se nalaze u tjeskobi zbog poteškoća na koje nailaze – baš zato što su vjerni Bogu, vjerni Njegovoj riječi. S jedne strane tu je trpljenje proroka Jeremije, buna i pogrda protiv njega kao proroka, zbog toga što je istina o kojoj je govorio nekima bila bolna i zato neprihvatljiva. A s druge strane čuli smo Isusov poziv – Ne bojte se ljudi… Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu.“

Navedeni biblijski tekstovi „poručuju da je u ljudskom životu od presudne važnosti živa i postojana vjera u Boga jer ona oslobađa od straha“, naglasio je mons. Hranić i rekao: „Važna je vjera u trajnost i postojanost općeljudskih, kulturnih, civilizacijskih vrednota; da je vrijedno biti čestit, iskren, pošten, dobar, nesebičan, marljiv, dosljedan. No, istodobno, još je važnija vjera u Boga jer nas ona čuva postojanima u vrednotama te sposobnima i hrabrima za suočavanje s onima kojima ništa nije sveto. Ljudi mogu zakazati, ali Bog ne – jer On svojih nikada ne ostavlja. On je jamac koji kaže da se oko nas mogu rušiti svjetovi, da se svi mogu ponašati i misliti drugačije, da istina nije tamo gdje je većina dignutih ruku. Mogu ostati u manjini, preglasan, ušutkan, uništen, ali na strani istine. Oko istine, oko onoga što je pravično, ne možemo se dogovarati. Onaj tko je glas istine, može biti uništen, ali istina će kad tad izići na vidjelo. I oni koji su na strani istine, oni su Gospodinovi.“

Nadbiskup je potom rekao kako se „ljudsko društvo ne može graditi kada se vrednote i načela počnu dovoditi u pitanje, jer tada se u krajnjoj liniji u pitanje dovodi i Bog, koji je temelj i uporište svih vrednota; u pitanje se dovodi i smisao svekolikog ljudskoga života i nastojanja. Vjera je prihvaćanje vlastite odgovornosti u svijetu – odgovornosti za sebe, svoje postupke i svoje propuste; vjera je povjerenje u Boga i onda kada je teško, oslanjanje na Njega i onda kada u oči gledamo neizvjesnoj sutrašnjici, hrabra ustrajnost, strpljivo čekanje, oslobođenje od tjeskobe, straha, pesimizma, od davanja pretjerane važnosti sebi samome jer su neka trajna načela i vrednote iznad mene, pojasnio je mons. Hranić te se obratio katekumenima, rekavši: „Radujem se i izričem dobrodošlicu svakome od vas! Radujem se jer ste u Isusu Kristu prepoznali svjetlo i nadahnuće za svoj život te ste u odrasloj životnoj dobi, svjesno i slobodno, odlučili poistovjetiti se i suobličiti Isusu Kristu po sakramentima i na sebe preuzeti Isusovo djelo i poslanje. Apostoli su to učinili primajući Duha Svetoga na Duhove, a večeras su Duhovi za vas – jer primate Njegovih sedam darova da biste imali hrabrosti i snage biti kršćani koji su – ako je potrebno i progonjeni, ali i postojani u dobroti i ljubavi prema svakome. Vi postajete kršćani da biste ovaj svijet i ovo hrvatsko društvo ljubili Isusovim srcem.“

Uslijedio je blagoslov vode, svečana ispovijest vjere te podjela sakramenata. Na kraju misnoga slavlja nadbiskup Đuro pojasnio je kako tijekom posvete ulja na Veliki četvrtak, biskup u krizmeno ulje dodaje malo balzama, skupocjene i veoma mirisne tvari te pritom moli da oni koji će biti pomazani tim uljem, mirišu Isusom Kristom. Zatim je poručio: „Iz vaših riječi, postupaka i djela; iz riječi, postupaka i djela svih nas koji smo prije vas primili sakrament potvrde – trebao bi mirisati Isus Krist. Na svakom vašem životnom koraku, tamo gdje vas nosi i vodi Božja providnost neka vas prati trajno iskustvo Božje ljubavi i zaštite.“ Martina Kuveždanin

(Fotografije je tijekom sljedećih 7 dana moguće preuzeti OVDJE!)