OSIJEK (TU) – Potpisivanjem Memoranduma s Hrvatskim Caritasom, Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije još se početkom lipnja ove godine uključio se u pilot-projekt „Žurna pomoć izbjeglicama iz Ukrajine u RH“, kojega financira Catholic Relief Services /CRS/. Putem ovog projekta Nadbiskupijski Caritas pomaže 75 obitelji, 131 osobu pristiglu na teritorij Nadbiskupije: u Slavonskom Brodu, Osijeku, Vinkovcima, Vukovaru, Valpovu i Belom Manastiru. U želji da raseljenim osobama iz Ukrajine osim materijalne pomoći pruže i psiho-socijalnu potporu, osmisli su projekte koje provode u Slavonskom Brodu i Osijeku.
Tako se u Slavonskom Brodu, u prostorima grkokatoličke Župe Uzvišenja sv. Križa provode Radionice učenja hrvatskog jezika i Glazbeno-kreativne radionice. Cilj prvih radionica je što bolja integracija izbjeglih osoba iz Ukrajine u društvenu zajednicu, bolje snalaženje u komunikaciji, međusobno upoznavanje i zbližavanje. Predavačica je prof. Oksana Martinjuk, redovita predavačica u OŠ „Bebrina“ za ukrajinski jezik za predstavnike ukrajinske nacionalne manjine. Radionice se održavaju dva puta tjedno po dva školska sata, sudjeluje 20 korisnika, a plan je održavati ih do kraja godine. U Glazbeno-kreativne radionice uključene su uglavnom osobe starije životne dobi. Radovi i umijeća s ovih radionica bit će izloženi u prostorima spomenute župe u povodu obilježavanja Holodomora/Gladomora – dana sjećanja na veliku glad u Ukrajini 1932./33. Korisnici priređuju proslavu za blagdan sv. Nikole i uvježbavaju se za snimanje CD-a s prigodnim Božićnim pjesmama – Koljadama na ukrajinskom i hrvatskom jeziku. Ova župa planira za Božić snimiti i izdati nosač zvuka, uz financijsku pomoć kroz projekt.
U Osijeku, u Caritasovom Centru za dijete, provodi se projekt „Caffe kutak za roditelje“ i igraonice za djecu. Prva aktivnost kojom je započeo projekt bilo je obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Korisnici Centra za prihvat beskućnika i stručni suradnici Caritasa uvježbali su glazbeno-lutkarsku predstavu koju su izveli majkama i djeci iz Ukrajine i majkama i djeci korisnicima Centra. Kroz projekt „Caffe kutak za roditelje“ održava se kontinuirani rad s roditeljima, kada oni u ugodnoj atmosferi jednom tjedno, četvrtkom od 18 do 20 sati, imaju priliku za druženje, razmjenu iskustava međusobno i sa stručnom osobom. Stručni tim koji vodi radionice sačinjavaju odgajatelji, socijalni pedagog, teolog te sestre Bazilijanke, a teme socio-pedagoških, kreativnih, glazbenih i odgojnih radionica prilagođavaju potrebama. Istovremeno, dok su roditelji u radionici, njihova djeca su u organiziranoj igraonici za djecu koju vode odgajatelji, a koja je opremljena raznim prilagođenim didaktičkim i drugim igračkama.
Program je usmjeren na lakše prevladavanje različitih odgojnih i psihosocijalnih pitanja i poteškoća s kojima se susreće većina korisnika i osoba iz Ukrajine. Razvidno je kako je roditeljima potrebno mjesto za susrete i druženje, a koje u konačnici dovodi do djelotvorne i poticajne obiteljske atmosfere. Planirano je radionice provoditi do kraja godine. Ivanka Domazet