SARAJEVO (TU) – Papa Franjo 6. lipnja na svom osmom međunarodnom putovanju posjetio je Sarajevo pod geslom „Mir vama” (Gv 20,19). Među brojnim hodočasnicima, njih oko 65 tisuća koji su sudjelovali na središnjem misnom slavlju, sudjelovalo je i oko 3500 hodočasnika iz Đakovačko-osječke nadbiskupije. U Sarajevu je bio i đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić te nadbiskup u miru, dr. Marin Srakić, a hodočasnike su pratili njihovi župnici i župni vikari.
Redovnici i redovnice nazočili su i na susretu s Papom u sarajevskoj katedrali. Zbor Župe sv. Euzebija i Poliona iz Vinkovaca i Zbor mladih Amadea iz Đakova bili su dio dosada najvećeg okupljenog zbora u BIH koji je animirao misno slavlje. Skulptura kipara i slikara Branka Bazine iz Vinkovaca “Trnova kruna” bila je među darovima za Svetoga Oca, a 12 ultramaratonaca iz Istočne Hrvatske trčalo je maraton od Tovarnika do Sarajeva pod naslovom „U susret hodočasniku mira Svetom Ocu papi Franji”, koji je organizirala Udruga dr. Ante Starčević iz Tovarnika pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović.
Papa Franjo doputovao u Sarajevo
Zrakoplov u kojemu je putovao Papa poletio je nešto poslije 7.30 iz rimske zračne luke Fiumicino za glavni grad BiH. U trenutku napuštanja rimske zračne luke na putu za Sarajevo, papa Franjo je uputio Predsjednici Republike Hrvatske Kolindi Grabar-Kitarović brzojav. “Molim Svemogućeg Boga da vodi cijelu zemlju putovima mira, pravde i općeg dobra”, ističe se u Papinom brzojavu na engleskom jeziku. U Međunarodnu zračnu luku Sarajevo Papa je stigao u 9 sati. Dočekali su ga vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, apostolski nuncij u BiH nadbiskup Luigi Pezzuto i član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda dr. Dragan Čović. U pratnji pape Franje su, uz državnog tajnika kardinala Pietra Parolina, još dvojica kardinala: Jean Louis Tauran i Kurt Koch, predstojnici Vijeća za međureligijski dijalog i Vijeća za jedinstvo kršćana. Prvi je u zrakoplov ušao pozdraviti Papu apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini, a zatim su papu Franju po izlasku iz zrakoplova pozdravili član predsjedništva dr. Dragan Čović i kardinal Vinko Puljić. Nakon što se pozdravio s izaslanstvom BiH i predstavnicima državne vlasti, papa Franjo je pozdravio i oko 150 djece odjevene u narodne nošnje naroda i krajeva Bosne i Hercegovine, članove ostalim KUD-ova iz različitih područja BiH, među kojima i članove Židovske općine Sarajevo te djecu djelatnika Međunarodne zračne luke Sarajevo.
Susret s predstavnicima vlasti u Predsjedničkoj palači
U plavom Ford Focusu koji nije blindiran papa Franjo stigao je u 9.43 sati pred zgradu Predsjedništva BiH dočekan burnim pljeskom nazočnih gdje mu je priređen svečani doček uz vojne počasti i intoniranje himni. Svetoga Oca dočekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Mladen Ivanić, a pozdravila su ga i druga dvojica članova Predsjedništva dr. Dragan Čović i Bakir Izetbegović. Pred zgradom Predsjedništva upriličeno je i predstavljanja izaslanstava Bosne i Hercegovine i Svete Stolice. Uslijedio je susret pape Franje sa člаnоvima Prеdsјеdništvа BiH dr. Mladenom Ivanićem, Bakirom Izetbegovićem i dr. Draganom Čovićem. Nakon zatvorenog dijela susreta program je nastavljen govorom pape Franje i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Ivanića. Zatim je Papa u pratnji članova Predsjedništva BiH ispred zgrade Predsjedništva pusto iz kaveza golubove kao poruku mira i okupljenim građanima uputio pozdrav: „Mir vama!“
Euharistijsko slavlje na Koševu
Papi dodijeljen „Ključ Grada Sarajeva“
Papa se potom uputio na prepuni stadion Koševo. Došao je u otvorenom papamobilu, u kojem je s njim bio kardinal Puljić. Provezao se među vjernicima koji su ga pozdravljali na hrvatskome i španjolskom jeziku. Papu je dočekao gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić koji mu je u znak dobrodošlice i priznanja predao ključeve grada Sarajeva i povelju. Prema odluci Gradskog vijeća Grada Sarajeva o priznanjima i nagradama Grada Sarajeva, ključ Grada Sarajeva je priznanje koje se dodjeljuje afirmiranim i priznatim osobama, građanima Bosne i Hercegovine i stranim državljanima koji su dali poseban prinos razvoju i očuvanju civilizacijskih vrijednosti i poseban doprinos miru u svijetu.
5 kardinala, 35 (nad)biskupa, više od 700 svećenika i 1650 pjevača
Papa Franjo je na stadionu Koševo predvodio euharistijsko slavlje na kojem je sudjelovalo oko 65 tisuća vjernika, od kojih oko 23 tisuće iz Hrvatske. Također je zamjetna i veća skupina vjernika iz Ukrajine. U koncelebraciji s papom Franjom na misi na Olimpijskom stadionu je pet kardinala, 35 (nad)biskupa te više od sedamsto svećenika. Uz domaćina kardinala Vinka Puljića, nazočni su i kardinali Pietro Parolin, Jean-Louis Tauran, Kurt Koch i Josip Bozanić. U koncelebraciji su i apostolski nuncij u BiH Luigi Pezzuto, te nadbiskupi Giovanni Angelo Becciu, Ivan Devčić, Stanislav Zore, Marin Barišić, Đuro Hranić, Želimir Puljić i Stanislav Hočevar te nadbiskup u miru Marin Srakić. U koncelebraciji su i biskupi Franjo Komarica, Ratko Perić, Tomo Vukšić, Mate Uzinić, Antun Škvorčević, Janos Penzes, Đura Džudžar, Nikola Kekić, Juraj Jezerinac, Josip Mrzljak, Vjekoslav Huzjak, Makarios Tewfik, Egidije Živković, Ladislav Nemet, Ante Ivas, Vlado Košić, Mile Bogović, Ivica Petanjak, Kiro Stojanov, Đuro Gašparović, Dražen Kutleša, Jurij Bizjak i Metod Pirih, te pomoćni biskupi Pero Sudar, Marko Semren i Thomas Löhr. Također su misu suslavili generalni tajnik BKBiH mons. Ivo Tomašević, generalni tajnik HBK mons. Enco Rodinis, zamjenik generalnog tajnika HBK mons. Fabijan Svalina, te ravnatelj za Hrvatsku inozemnu pastvu dr. Tomislav Markić. Među više od sedamsto svećenika su i provincijali fra Lovro Gavran OFM, fra Miljenko Šteko, OFM i o. Ante Tustonjić, SJ, fr. Anto Gavrić, don Pero Orkić te predsjednik Hrvatske konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica fra Jure Šarčević.
Za ovu prigodu je izabran obrazac mise “Za mir i pravdu” i pripadajuća čitanja. Misa je zbog svoje svečanosti imala „Slavu“, a zbog patničke povijesti na bosanskohercegovačkim prostorima i „Vjerovanje“, a sve je obilježeno bijelom liturgijskom bojom. Združeni zbor koji čini 1650 pjevača članova 18 zborova s područja Vrhbosanske nadbiskupije, 15 iz Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije, 10 iz Banjalučke biskupije, devet zborova iz Hrvatske, među kojima je i Redovnički Band aid, te Ekumenski muški zbor beogradske katedrale. Izveli su VIII. koralnu „Anđeosku” misu. Ravnatelj liturgijskog pjevanja i zborovođa je bio vlč. Marko Stanušić. Pratnja je činio puhački orkestar Oružanih snaga BiH čiji je voditelj pukovnik Tomo Sušec, a za orguljama je bio Danijel Žontar.
Homilija pape Franje
„Mir je Božji dar, Božji plan za čovječanstvo, povijest i sve stvoreno. To je plan koji uvijek nailazi na protivljenja čovjeka i zloga“, rekao je papa Franjo u homiliji na misi na stadionu Koševu u sklopu svoga apostolskog pohoda Sarajevu. I u našemu vremenu težnja za mirom i trud oko njegovog postizanja sukobljavaju se s činjenicom da se u svijetu trenutno vode toliki oružani sukobi. To je jedna vrsta trećega svjetskog rata, koji se vodi “u dijelovima” te se, u kontekstu globalne komunikacije, doživljava prava ratna klima, upozorio je Papa te nastavio: „Postoje neki koji bi namjerno htjeli stvarati i izazivati ovu klimu, posebno oni koji nastoje izazvati sukobe među različitim kulturama i civilizacijama, te oni koji smišljaju ratove kako bi prodavali oružje. Ali rat podrazumijeva djecu, žene i starce u izbjegličkim kampovima; podrazumijeva prisilno napuštanje domova; podrazumijeva razrušene kuće, ulice i gospodarske objekte; podrazumijeva iznad svega tolike razorene živote. Vi to vrlo dobro znate, jer ste sve ovo doživjeli upravo ovdje: kolika patnja, kolika razaranja, kolika bol! Danas se, draga braćo i sestre, još jednom iz ovoga grada uzdiže vapaj naroda Božjega i svih muškaraca i žena dobre volje: nikada više rata!“, snažno je istaknuo Papa.
Usred ove ratne klime, nastavio je Papa, poput sunčeve zrake koja prodire kroz oblake odzvanja Isusova riječ u Evanđelju: “Blago mirotvorcima” (Mt 5,9). „Poziv je ovo uvijek aktualan koji vrijedi za svaki naraštaj. Ne kaže Blaženi propovjednici mira: svatko je sposoban govoriti o njemu, čak na licemjeran i lažan način. Ne. Kaže: Blago miro-tvorcima, to jest, onima koji ga tvore, stvaraju. Stvarati mir svojevrsno je umijeće: zahtijeva se strast, strpljivost, iskustvo, postojanost. Blaženi su oni koji siju mir svojim svagdanjim radom, s gestama služenja, bratstva, dijaloga, milosrđa… Upravo će se ovi “sinovima Božjim zvati”, jer Bog sije mir uvijek i posvuda; u punini vremena poslao je u svijet svojega Sina da imamo mir! Stvarati mir je posao koji se neumorno ostvaruje svakoga dana, korak po korak. Ali kako se stvara, kako se ostvaruje taj mir?“, zapitao se Papa te odgovorio riječima proroka Izaije: Mir je djelo pravde. Niti ovdje se ne radi o teoriji i planiranju pravde, već o pravdi koja je primijenjena, življena. Novi Zavjet nas uči kako je savršeno ispunjenje pravde ljubiti bližnjega kao sebe same. O, kako se mijenjaju stvari kada, s milošću Božjom, slijedimo ovu zapovijed. To je zbog toga jer se mi mijenjamo! Ona osoba, onaj narod kojega sam dosada doživljavao kao neprijatelja, zapravo ima isto lice kao i ja, moje srce, moju dušu. Imamo istoga Oca na nebesima. Dakle, istinska bi pravednost bila činiti toj osobi, tome narodu, sve ono što bih volio da bude učinjeno meni i mome narodu“, poručio je Papa.
U nastavku homilije Papa je istaknuo kako nam je sveti Pavao pokazao prijeko potrebne osjećaje za stvaranje mira: “Zaodjenite se u milosrdno srce, dobrostivost, poniznost, blagost, strpljivost te podnosite jedni druge praštajući si, ako tko ima protiv koga kakvu pritužbu! Kao što je Gospodin vama oprostio, tako i vi!”.
To su osjećaji koji nam pomažu da, ondje gdje živimo, postanemo “umjetnici” u stvaranju mira. No, ne dajmo se zavaravati da ovo ovisi samo o nama! Pali bismo tada u prazni moralizam! Mir je dar Božji, ne u kakvom magijskom smislu, nego upravo u ovomu: On – Krist, sa svojim Duhom, može utisnuti u naša srca i tijela ove osjećaje i učiniti nas istinskim oruđem svojega mira. I, ponirući još dublje, Apostol nam govori kako je mir dar Božji baš zato jer je plod njegove pomirbe s nama. Samo ako se pomiri s Bogom, čovjek postaje pravi mirotvorac, rekao je Papa.
Ispred oltara na stadionu Koševo nalazio se Ranjeni križ župe Deževice kod Kreševa u Središnjoj Bosni, a uz oltar zavjetna slika Gospe Stupske iz sarajevske župe Stup.
Nakon popričesne molitve, Papin domaćin, vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić izrekao je riječi zahvale. Euharistijsko slavlje završilo je zdušnim pjevanjem „Zdravo Djevo”. Nakon mise na stadionu Koševu papa Franjo se uputio na susret i ručak s biskupima Bosne i Hercegovine i svojom pratnjom u apostolsku nuncijaturu.
Susret Svetog Oca Franje s duhovnim zvanjima
Nakon ručka s biskupima BK BiH u apostolskoj nuncijaturi, u sarajevskoj katedrali papa Franjo se susreo s duhovnim zvanjima. Sv. Otac je do katedrale došao u papamobilu, praveći veći krug kako bi mogao pozdraviti što više ljudi. Na putu su Papu pozdravljali pjesmom i glazbom mladi. Papu Franju u katedrali je dočekalo mnoštvo svećenika, redovnika i redovnica, bogoslova, te redovničkih kandidata i kandidatica; ukupno njih 1400 u katedrali i ispred katedrale. Među biskupima je i predsjednik HBK zadarski nadbiskup Želimir Puljić.
Papa se prije ulaska u katedralu zadržao pred kipom svoga sv. prethodnika Ivana Pavla II. Na ulazu u prvostolnicu Svetoga Oca, kojemu je u pratnji kardinal Vinko Puljić, pozdravili su rektor katedrale mons. Ante Meštrović i katedralni župnik vlč. Marko Majstorović. Papa je poljubio raspelo, a potom blagoslovljenom vodom poškropio sebe i prisutne. Po ulasku u katedralu, Papa je pohodio grob sluge Božjeg Josipa Stadlera, te se poklonio Presvetom Sakramentu. Dolazak Pape u prostor prezbiterija popraćen je pjesmom „Evo veliki svećenik” Albe Vidakovića. U pozdravnoj riječi kardinal Vinko Puljić je uime nazočnih izrazio radost zbog toga susreta.
Svoja svjedočenja o proživljenom trpljenju zbog svog zvanja i vjere izrekli su svećenik Banjolučke biskupije Zvonimir Matijević, fra Jozo Puškarić, član Franjevačke provincije Bosne Srebrene i s. Ljubica Šekerija iz Družbe Kćeri Božje Ljubavi. Nakon svjedočenja slijedilo je čitanje iz Prve poslanice sv. Petra Apostola te razmišljanje pape Franje. Vidno ganut svjedočanstvima dvojice svećenika i jedne redovnice Papa se odlučio okupljenima obratiti spontanim riječima, “iz srca” kako je rekao. Potom je predviđeni službeni govor predao vrhbosanskom nadbiskupu kardinalu Vinku Puljiću uz komentar: “Stvarno je dobar”.
Riječi pape Franje
Svjedočanstva govore sama za sebe, započeo je Papa svoje obraćanje. I to je sjećanje vašeg naroda. Narod koji zaboravlja nema budućnosti. To je sjećanje vaših otaca, vaših predaka u vjeri. Govorilo ih je samo troje, ali iza toga stoje toliki koji su propatili isto. Draga braćo i sestre, nemate pravo zaboraviti svoju povijest. Ne radi osvete već zato da budete mirotvorci, da biste mogli ljubiti poput njih, rekao je, između ostaloga Papa, potaknuo na oprost i pozvao na molitvu za obitelji kako bi iz njih potekla takva djeca i da bi bilo mnogo zvanja. Na kraju je Papa istaknuo kako je nedavna povijest u BiH bila povijest okrutnosti te da u današnjem svijetu ima mnogo okrutnosti. Poručio je stoga sudionicima susreta: „Činite uvijek suprotno od okrutnosti, imajte osjećaje milosrđa, bratstva, oprosta, i nosite križ Isusa Krista. Sveta Majka Crkva vas želi upravo takve, male mučenike ispred ovih velikih, male svjedoke križa Kristova. Neka vas Gospodin blagoslovi i molim vas molite za mene”, poručio je na kraju Papa.
Tijekom pozdravljanja s okupljenim svećenicima, rednovnicima i redovnicama papu je zaustavio isusovac p. Petar Galauner, koji je na službi bio i u našoj Nadbiskupiji te je osnovao Isusovačku klasičnu gimnaziju s pravom javnosti u Osijeku. Papa Franjo, tada p. Bergoglio i p. Galaunar istovremeno bili provincijali, Bergoglio Argentinske provincije, a Galauner Hrvatske provincije Družbe Isusove, a ovom prilikom srdačno su se pozdravili.
Ekumenski i međureligijski susret
Pretposljednja točka pohoda pape Franje Sarajevu bio je ekumenski i međureligijski susret u Franjevačkome međunarodnom studentskom centru na Kovačićima. Na susretu su sudjelovali predstavnici Islamske zajednice, njih 51 predvođeni s reis-ul-ulemom Huseinom ef. Kavazovićem. Srpska pravoslavna Crkva bila je zastupljena s 54 predstavnika predvođenih episkopom zahumsko-hercegovačkim i primorskim Grigorijem. Židovsku zajednicu u BiH predstavlja 29 predstavnika koje predvodi Jakob Finci, predsjednik Židovske zajednice u BiH. Uime Katoličke Crkve u BiH sudjelovalo je izaslanstvo od 58 članova predvođenih vrhbosanskim nadbiskupom kardinalom Vinkom Puljićem. Na susretu je bio i provincijal Bosne Srebrene fra Lovro Gavran. Riječ je o predstavnicima Crkava i vjerskih zajednica uključenima u Međureligijsko vijeće. Na ulazu u zgradu Papu i kardinala Puljića s pratnjom dočekao je provincijal fra Lovro Gavran i poglavari spomenutih zajednica. Nakon uvoda kardinala Puljića uslijedilo je obraćanje predstavnika navedenih zajednica te pape Franje. Papa je istaknuo kako je ovaj susret znak zajedničke želje za bratskim zajedništvom i mirom.
Međureligijski je dijalog, osim razmatranja o velikim temama vjere, prije svega razgovor o “ljudskome životu” u kojemu se dijeli ljudska svakodnevica. On se ne može ograničiti na pojedince već se treba proširiti na sve vjernike, a jamstvo dijaloga je put oprosta i pomirenja, poručio je, između ostaloga, papa Franjo. Na kraju govora papa je uputio molitvu za mir u Bosni i Hercegovini i cijelom svijetu. „U svakome od nas ojačaj vjeru i nadu, uzajamno poštovanje i iskrenu ljubav prema svoj našoj braći i sestrama. Učini da se odvažno trudimo graditi socijalnu pravdu, da budemo ljudi dobre volje, puni uzajamnoga razumijevanja i oprosta, strpljivi radnici dijaloga i mira”, kaže se, među ostalim, u Papinoj molitvi.
Susret mladih s Papom
Uz poklike “Papa mi te volimo!” više od 4500 veselih i odlično raspoloženih mladih iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Italije, Njemačke, Slovenije i Austrije okupljenih ispred i u Nadbiskupijskom centru za pastoral mladih Ivan Pavao II. dočekalo je papu Franju. Papa je u dvoranu Renovabis u kojoj se nalazi 1000 mladih ušao u vozilu za golf terene, a četiri glazbena sastava Emaus, Antonius, VIS Emanuel i VIS Jukić izveli su himnu „Stopama mira”. Na početku susreta papa Franjo je zajedno s volonterima Nadbiskupijskog centra Kristinom Čuturić i Nikolom Galićem otkrio ploču s posvetom Centra svetom Ivanu Pavlu II.
Papu je uime svih mladih pozdravio biskup zadužen za mlade, banjolučki pomoćni biskup Marko Semren, rekavši: „Hvala Vam što ste nas došli ohrabriti da živimo u miru, jer je život zajedničko dobro koje može uspjeti samo u miru, i posvjedočiti solidarnost s vjernicima katolicima i s pripadnicima drugih religija i svjetonazora, a osobito s mladima koji su proljeće Crkve, proljeće naše domovine, naša budućnost”. Rekao je da će mladi ovdje okupljeni molitvom, pjesmom, plesom i praktičnim ponašanjem posvjedočiti svoju opredijeljenost za mir, zajedništvo i bolju budućnost.
Darko Majstorović, profesor tjelesnog i zdravstvenog odgoja, star 24 godine, podijelio s okupljenima svoju životnu priču i iskustvo vjere u životu jednog mladog katolika u Bosni i Hercegovini. Uslijedilo je svjedočenje Nadežde Mojsilović, pripadnice Srpske pravoslavne Crkve, državljanke Bosne i Hercegovine i koordinatorice u radu s mladima kroz projekt „Koračajmo zajedno” pri hramu Sv. Vasilija Ostroškog u Istočnom Sarajevu i pri NCM Ivan Pavao II.
Papa odgovarao na pitanja mladih
Papa je iznenadio mlade te nije održao pripremljeni govor nego je odgovorio na pitanja troje mladih, a unaprijed pripremljeni govor predao je pomoćnom banjolučkom biskupu Marku Semrenu. Na kraju susreta okupljenim mladima više je puta uputio pozdrav: „Mir vama” na hrvatskom jeziku. „Vi ste proljetno cvijeće poslijeratnog razdoblja. Gradite mir, radite zajedno na miru, da ovo bude zemlja mira. Mir koji će nam donijeti radost. Mir se gradi zajedničkim snagama, muslimani, židovi, pravoslavni i katolici. Svi smo braća, svi se klanjamo jednom Bogu. Bog vas blagoslovio, ja vas od srca blagoslivljam, sve vas, i nemojte zaboraviti moliti za mene”, poručio je na kraju Sveti Otac mladima. U znak zahvalnosti za ovaj susret Papi su darovane molitve koje su mladi napisali na bdijenju uoči dolaska Svetog Oca, bakrorez sa zgradom Nadbiskupijskog centra mladih i logo centra. Papa Franjo darovao je mladima kip sv. Ivana Pavla II. za Centar. Papa je udijelio blagoslov pojedinim bračnim parovima, njihovim bebama i djeci s posebnim potrebama. Među onima koje je Papa blagoslovio bili su i Zagrepčani Matej Brzović i njegova Antea.
Oproštaj u zračnoj luci
Nakon nešto više od 11 sati boravka u Bosni i Hercegovini, papa Franjo uputio se prema međunarodnoj zračnoj luci u Sarajevu gdje mu je priređen svečani ispraćaj. Papu su ispratili kardinal Vinko Puljić, član Predsjedništva BiH Dragan Čović, apostolski nuncij Luigi Pezzuto, biskupi BK BiH te članovi bosanskohercegovačkog izaslanstva. Na ispraćaju su bili mladi i odrasli u narodnim nošnjama svih krajeva i naroda BiH, s kojima se Papa osobno pozdravio a oni su ga ispratili pjesmom, te mu darovali tkanu torbu. Zrakoplov s papom Franjom i njegovom pratnjom odletio je iz sarajevske zračne luke prema Rimu u 20.41 sati.
Osvrt na pohod Sarajevu
Papa Franjo osvrnuo se tijekom Angelusa u nedjelju, 7. lipnja na svoj apostolski pohod Sarajevu 6. lipnja. „Jučer sam bio u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini, kao hodočasnik mira i nade. Sarajevo je grad-simbol. Stoljećima je bio mjesto suživota narodâ i religijâ, tako da je prozvan ‘Jeruzalemom Zapada’. U nedavnoj je prošlosti postao simbol ratnog razaranja. Sada je u tijeku lijepi proces pomirenja i prije svega sam zbog toga išao tamo: kako bih podupro miran suživot različitih naroda; to je naporan, težak, ali i moguć put! I dobro im ide. Još jednom zahvaljujem vlastima i svim građanima na toplom dočeku. Zahvaljujem dragoj katoličkoj zajednici, kojoj sam htio donijeti ljubav opće Crkve. Posebno zahvaljujem također svim vjernicima: pravoslavnima, muslimanima, židovima kao i pripadnicima drugih vjerskih manjina. Cijenim nastojanja oko suradnje i solidarnosti među tim osobama različitih vjeroispovijesti, potičući ih da nastave raditi na duhovnoj i moralnoj obnovi društva. Oni rade zajedno kao prava braća. Neka Gospodin blagoslovi Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu!”, rekao je Papa nakon molitve Anđeo Gospodnji s vjernicima na Trgu svetog Petra u Vatikanu. IKA/M. Kuveždanin/FB Papa Franjo/S. Kraljević