ĐAKOVO (TU) – U Spomen-muzeju biskupa J. J. Strossmayera u Đakovu otvorena je izložba „Meditativno u tvarnom“, u subotu 11. studenoga 2023. Izložba je to akademske slikarice Marije Galić, na kojoj je predstavljena nova metoda slikarstva, InfraRedArt-a. Autor spomenute metode je znanstvenik i profesor Vilko Žiljak. (www.ziljak.hr).
Nova metoda slikarstva, InfraRedArt-a ( IRA) i InfraRedDizajn-a (IRD) je zasnovana na “ blizancima“ boja. Boja je vizualni osjet ovisan o frekvenciji svjetlosnog zračenja. Jednakost boja podrazumijeva prostor spektra svjetlosti koju vide naše oči, (400-700 nm). IRA i IRD omogućava proširenje na svjetlost u bliskom infracrvenom području sa infracrvenom (Z) kamerom snage apsorpcije svjetla na 1000 nm. Novom metodu nastaju dvije slike na istoj podlozi, jedna slika je vidljiva našim očima, a drugu sliku vidimo koristeći se infracrvenom kamerom. Stoga, dvije slike na istoj podlozi čine jedno umjetničko djelo.
Prostim okom, slike su intenzivnih boja (prevladava crvena), a kroz kameru crno-bijele. Riječ je o dualnoj slici; slika u slici. Jedna vidljiva prostim okom, a druga vidljiva kroz infracrvenu kameru. Đakovčani su s oduševljenjem gledali kroz infracrveni uređaj.
Povjesničar i likovni kritičar, Stanko Šoljarić, osvrnuo se u katalogu na opus rada akademske slikarice Marije Galić, ističući kako Marija svojim svjetonazorom povezuje zbilju slikanja i molitvu, do stanja ispunjenog osjećanjem sakralnog. Bez navođenja doslovno činjeničnog u prizorima kršćanske ikonografije, slikarskom i duhovnom dubinom s razumijevanjem prihvaća poruke Evanđelja, koncentrirane na njihov sukus, i otvorenošću pitanjima nade i radosti. U ciklusu radova na papiru Marija je odabrala točku kao izražajno sredstvo, koristeći aktivitet bjeline podloge, shvaćene i kao znakovitost svjetla. A točka kao likovni elemenat označava orijentire u kretanju imaginarne linije, organizirane geometrijskom urednošću, ali i prepuštene likovnoj zaigranosti.
Umjetnica Galić diplomirala je slikarstvo u Ljubljani u klasi prof. Mladena Jernejeca. Dobitnica je Dekanskog priznanja i Posebnog priznanja za umjetničko djelovanje 2012.-2017. godine. Kod prof. dr. sc Vilka Žiljka 2019. godine stječe edukaciju InfraRedArt-a. Do sada je priredila 22 samostalne izložbe u Republici Hrvatskoj, Sloveniji i BiH, te je sudjelovala na mnogobrojnim skupnim izložbama. Živi i djeluje u Zagrebu.
Izložbu je otvorio ravnatelj Spomen- muzeja, Tadija Crnjak, koji je izložbu nazvao „jednom novom originalnom tehnologijom – nitko na ovaj način ne slika u svijetu“, dodao je. Glazbeni program izveli su učenici Osnovne glazbene škole Ivan Goran Kovačić Đakovo: Borna Pinterić i Ema Jurković. Izložba će biti otvorena do sredine prosinca. Irena Ivkić/Foto: Pero Šola