OSIJEK (TU) – „Očinstvo i majčinstvo – dva lica roditeljskog poslanja“ tema je Drugog nacionalnog studijskog dana (NSD) za djelatnike i suradnike u pastoralu braka i obitelji koji se u organizaciji Vijeća HBK za život i obitelj i Povjerenstva za pastoral braka i obitelji Đakovačko-osječke nadbiskupije održava 22. i 23. travnja u Vikarijatu Osijek. Riječ dobrodošlice uputio je domaćin, nadbiskup i metropolit đakovačko-osječki Đuro Hranić, pismo ministrice socijalne politike i mladih Bernardice Juretić pročitao je Josip Sarić, savjetnik, a nazočila je i glasnogovornica navedenog Ministarstva, Miroslava Rožanković. Potom je predsjednik Vijeća HBK za život i obitelj, dubrovački biskup Mate Uzinić otvorio rad studijskog dana.
Dobrodošlica u Strossmayerov i Šeperov grad
Ističući da se Osijek ponosi biskupom Josipom Jurjem Strossmayerom te kardinalom Franjom Šeperom, nadbiskup Hranić pozdravio je 160 sudionika (35 bračnih parova i 12 obitelji s djecom, njih 24 te 26 svećenika) iz 16 hrvatskih biskupija te predstavnike BK Bosne i Hercegovine. Izrazio je zadovoljstvo što se ovaj skup održava baš u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Posebno je pozdravio biskupa Uzinića, članove Vijeća HBK za život i obitelj te voditelja Ureda HBK za život i obitelj dr. Petra-Krešimira Hodžića, članove Povjerenstva Đakovačko-osječke nadbiskupije za pastoral braka i obitelji na čelu s povjerenikom dr. Stanislavom Šotom, biskupskog vikara za pastoral grada Osijeka prof. dr. Vladimira Dugalića, osječke dekane Adama Bernatovića i Ivana Jurića te sve osječke župnike koji su animirali obitelji u svojim župama da ugoste sudionike ovih studijskog dana. Pozdrave je uputio i svim biskupijskim povjerenicima te djelatnicima i suradnicima u pastoralu braka i obitelji, kao i svima uključenima u promicanje dostojanstva i zaštite ljudskoga života te očinstva i majčinstva, djelatnicima u crkvenim bračnim savjetovalištima diljem Hrvatske, predstavnicima vjerničkih društava te udruga civilnoga društva zainteresiranima za problematiku i zauzetima u promicanju dostojanstva i svetosti života, braka i obitelji te bračnih i obiteljskih vrednota. Nadbiskup je prenio i pisane pozdrave osječkog gradonačelnika Ivice Vrkića.
Osloboditeljska poruka za Slavoniju
Osvrćući se na temu „Očinstvo i majčinstvo – dva lica roditeljskog poslanja”, nadbiskup Đuro je rekao kako mu je drago da će se baš o tome promišljati u srcu Slavonije, u kojoj je već desetljećima prisutna „bijela kuga“. „Imigracija je, osobito između Drugog svjetskog i Domovinskog rata prikrivala tu bolest slavonskog starosjedilačkog stanovništva. No, ta je bolest postupno postala epidemija, koja je zahvatila i one koji su ovamo došli. Slavonija se poslije Domovinskog rata prepustila demografskoj recesiji, slavonsko stanovništvo rapidno stari, svoju nezaposlenu mladost ispraćamo hrpimice u inozemstvo. Posljednjih su nam godina počele odlaziti i mlađe obitelji. Sela su nam postala starački domovi, a škole su ostale prazne. Majčinstvo i očinstvo je uzvišeni dar Božji po kojemu čovjek postaje suradnik Boga Stvoritelja. Čovjek ne može ostaviti iza sebe ništa tako vrijedno ni uzvišeno kao što je novi ljudski život”, rekao je nadbiskup i naglasio kako temu ovoga Nacionalnog studijskog dana doživljava “kao radosnu i osloboditeljsku poruku za nas ovdje u Slavoniji”.
Bez katoličkih obitelji nema budućnosti
Pozdravljajući sudionike, savjetnik Ministarstva socijalne politike i mladih Josip Sarić pročitao je pismo ministrice Juretić u kojemu ističe kako je Hrvatska u velikoj opasnosti jer je naroda sve manje. „Naša Hrvatska, ne smije postati zemlja grobova i uspomena, nego mora biti zemlja života, Hrvata i katolika”, naglasila je i uputila kako su pozitivni primjer i radost roditeljstva svuda oko nas, „ali njih nema u javnim medijima koje i mi vjernici financiramo. To nas ne smije obeshrabriti. Mi, koji imamo obitelji, moramo biti ohrabrenje, djelatna potpora i znak nade mladima, da ne odgađaju odluku o zasnivanju braka i obitelji.” Osnaživanje očinstva i majčinstva u obitelji, Crkvi i društvu, predstavlja prevažnu sastavnicu nastojanja u jačanju obitelji kao temeljne institucije hrvatskog društva, rekla je ministrica Juretić u pismu i pobrojala nastojanja Ministarstva socijalne politike i mladih da budu potpora hrvatskim obiteljima. “Osnažiti očinstvo i majčinstvo u obitelji iz naše perspektive znači dati im priliku da rade i stvaraju”, rekla je i uputila da su “otvorena vrata suradnje između Vlade RH i Crkve u brizi za opće dobro kao što su brak, obitelj i roditeljstvo”. Sudionike skupa, a napose hrvatske katoličke obitelji, pozvala je na djelatnu ljubav – udomljavanje oko 1.500 djece bez roditeljske skrbi, koja se nalaze u domovima za djecu i mlade u RH, a svoje pismo zaključila je riječima: „Bez hrvatskih katoličkih obitelji naš narod i ova zemlja nema budućnosti.”
Milost i poslanje
Biskup Uzinić pozdravio je sudionike studijskog dana, zahvalio je Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji na gostoprimstvu te rekao: „U prošlosti smo uvijek gledali na Slavoniju i u njoj još od Strossmayerovih vremena, a i prije toga, vidjeli motor za ostatak Hrvatske. Nadam se da će to tako biti i u budućnosti, osobito kada je u pitanju demografija, koja nije samo problem Slavonije i ove nadbiskupije, nego je, nažalost, problem cijele Hrvatske i svih nas. Ako ovi studijski dani budu plamičak koji će se polako razviti i raspaliti počevši ovdje od Osijeka, pa po cijeloj Hrvatskoj, to će nam pružiti izuzetno zadovoljstvo i naravno, to je svrha ovog našeg susretanja.
Pozdravio je i savjetnika Sarića te zahvalio ministrici Juretić na upućenim riječima. „Nudite obećanja da će se dogoditi neka rješenja. Na tome smo vam zahvalni, no očekujemo od Vas, Vašeg Ministarstva, ove Vlade, da ne ostane samo na obećanjima nego da se ono što obećajete polako pretvori u praksu. Bez vaše pomoći, rada, izvršavanja zadaća koje ste dobili od trenutka kada ste preuzeli vlast, mi sami nećemo uspjeti. Spremni smo sa svoje strane dati podršku i pomoć, osobito molitvenu, jer to je uloga Crkve, ali i na druge načine. Jedan od načina je ovo naše susretanje, ali očekujemo i od vas, da sa svoje strane napravite ono što ste dužni učiniti”, rekao je dubrovački biskup. Osvrnuo se i na poziv katoličkim obiteljima da udome djecu bez roditeljske skrbi, rekavši: „Nadam se da su katoličke obitelji čule vaš poziv. No, čini mi se da bi i na tom planu trebalo poraditi na promjeni zakonskih preduvjeta, jer oni koji se odluče na takav korak susreću se s novim preprekama. Uvijek bi nam, u konačnici, trebao na srcu biti glavni interes – dobro djeteta.”
Obraćajući se sudionicima, mons. Uzinić posvijestio je da je sudjelovanje na ovom nacionalnom studijskom danu milost, ali i poslanje. „Nakon ovoga što ćemo iskusiti i naučiti, svatko od nas treba se vratiti u sredinu iz koje dolazi, i obiteljima svoje biskupije prenijeti stečene spoznaje i iskustva. Na taj je način zamišljen ovaj naš pastoralni put. Da ono što vi kao povjerenici za brak i obitelj, suradnici obiteljskog pastorala naučite, što spoznate – da to i prenesete, i na taj način omogućite da naš pogled na ovu temu zaživi u našim obiteljima, i da se po našem doprinosu, obogati pastoral u našim biskupijama i župnim zajednicama. Prenoseći pozdrave prijašnjeg predsjednika Vijeća za život i obitelj HBK-a, umirovljenog krčkog biskupa Valtera Župana te pomoćnog banjalučkog biskupa Marka Semrena koji obavlja istu službu u BK BiH, mons. Uzinić zazvao je Božji blagoslov na rad sudionika i Drugi nacionalni studijski dan proglasio otvorenim. M. Kuveždanin
- Otvoren Drugi nacionalni studijski dan za djelatnike i suradnike u pastoralu braka i obitelji
- Predavanja i radionice NSD-a – I. dio
- Predavanja i radionice NSD-a – II. dio
- Misno slavlje za sudionike NSD-a
- Završetak Drugog NSD-a za djelatnike i suradnike u pastoralu braka i obitelji