Osnivanje mobilnog tima za projekt „I mi smo tu“

SLAVONSKI BROD/BELI MANASTIR (TU) – Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije nastavlja svoj redoviti program 5. ciklusa projekta „I mi smo tu“, radionica za djecu, mlade Rome i njihove roditelje koji se provodi u Belom Manastiru. Novost projekta jest širenje prostora djelovanja, pa će se projekt tako započeti provoditi i u Slavonskom Brodu.

Osnivanje mobilnog tima

Vlč. Mato Matasović, župnik Župe Sv. Josipa radnika u Slavonskom Brodu prihvatio je suradnju kako bi se projekt „I mi smo tu“ proveo u ovoj slavonskobrodskoj župi, na čijem području živi dosta Roma. Prvi pilot susret projekta bit će 12. ožujka s početkom u 16 sati. Tim povodom osnovan je „mobilni tim“ projekta koji će od sada nastojati rad s Romima proširiti i na druge dijelove Đakovačko-osječke nadbiskupije. Mobilni tim sačinjava koordinatorica projekta Ivanka Domazet te stručni suradnici Mira Vego, odgajatelj, Ljiljana Ventengl, odgajatelj, Ivona Ivanović, pravnik i Karolina Burek Bilokapić, socijalni pedagog.

Do sada učinjeno

U razdoblju od kraja listopada 2015. do kraja veljače 2016. u Centru za mlade u Belom Manastiru održano je osam radionica u koje su bila uključena djeca i mladi Romi u starosnoj dobi od 3 do 22 godine, ukupno njih 62 te njihovi roditelji.

Psihosocijalni program proveden je kroz kreativne, edukativne i radno-praktične radionice za djecu podijeljenu u dvije dobne skupine te kroz rad s roditeljima, a omogućena su i grupna i individualna savjetovanja. U radionicama se pozornost stavljala na romsku kulturu, obiteljske resurse te resurse zajednice kao temelj razvoja djece i mladih, potičući ih da obogate svoje spoznaje kroz iskustvo učenja. Uz razgovor, igranje uloga i druge aktivnosti kod djece romske zajednice potaknuto je izražavanje te iskustvo prihvaćenosti grupe, čime ih se nastojalo otvoriti za mogućnost traženja dobra u sebi i drugima. Djeca su učila kako se bolje odnositi prema drugima, postati odgovorni, rješavati svakodnevne probleme te uspostaviti pozitivan odnos s vršnjacima, članovima obitelji i drugim odraslim osobama i djecom.

U radu s roditeljima nastojalo se istaknuti kako je odgoj djeteta obiteljski prioritet te da je dijete potrebno poticati na poželjno ponašanje, samodisciplinu, usvajanje radnih navika, njegovanje dobrih odnosa s drugima te jačati osjećaj pripadnosti obitelji i poticati djecu da usvoje poželjne navike i ponašanja sa svim članovima obitelji i zajednice. Stručni suradnici koji provode ove radionice u Belom Manastiru su: Mira Vego, odgajatelj, Liljana Vetengl, odgajatelj, Karolina Burek Bilokapić, socijalni pedagog i Helena Ekštaj, studentica. Ivanka Domazet