OSIJEK / SLAVONSKI BROD (TU) – Osječki su liječnici u Crkvi sv. Roka na blagdan sv. Luke, 18. listopada, proslavili svojeg zaštitnika – sv. Luku Evanđelista. Susret je započeo sv. Misom koju je predvodio dr. Stjepan Radić, duhovnik podružnice. Na temelju evanđeoskog teksta o Isusovom slanju 72 učenika, duhovnik Radić je u propovijedi na poseban način istaknuo dvije misli. Isusov izričaj ‘nikog putem ne pozdravljajte’ duhovnik je protumačio Kristovom brigom da se ne zadržavamo na nepotrebnim i suvišnim djelatnostima, razgovorima i susretima, koji nam ne samo oduzimaju vrijeme, već nas duhovno i egzistencijalno troše.
Tako potrošeni postajemo bezvoljni, svaljujući krivnju na drugu stranu i uplićući se time u začarani krug početnog snažnog zauzimanja za nešto te brzog odustajanja od istog. Ono što Krist traži od svojih učenika u naviještanju Radosne vijesti, ali i u životu općenito, jest usmjeravanje na ono bitno, sržno. Zar ne, pitao se duhovnik Radić, da se upravo ovaj pristup dade povezati i s liječničkom službom u, primjerice, određivanju dijagnoze kod nekog bolesnika. Liječnici su zahvalni onim pacijentima koji se potrude na jasan i precizan način, dakle orijentirajući na bitno, prikazati svoje trenutno stanje, tj. fenomene bolesti. Također i u međusobnoj komunikaciji, profesionalnoj ili privatnoj, tražimo pozornost i jasnoću u ophođenju upravo zbog kvalitete dotične komunikacije kao i izbjegavanja nepotrebnih nesporazuma.
Osim ove, duhovnik je izabrao i drugi misao vodilju, onu u kojoj Isus nalaže učenicima da ‘ne prelaze iz kuće u kuću’. Ne prelaziti iz kuće u kuću predstavlja poziv da svoje poslanje obavljamo ustrajno i nadasve temeljito. Postojanost je vrlina koja se posebno zahtijeva od liječnika. Ona očituje ozbiljnost u pristupu i samim time, modernim rječnikom izraženo, sustavnost – toliko potrebnu u svim institucijama te posebno medicinskoj. Sve su to zapravo darovi, tj. milosti, za koje trebamo i pod ovom prilikom moliti svemogućeg Gospodina. Sv. Luka je kao liječnik, a kasnije i kao Isusov mučenik uz slikovitost koja ga je resila u pisanju evanđelja, upravo jasnoću (riječima je ‘slikao’ Isusov život) te zatim postojanost u vlastitom pozivu sve do mučeničke smrti. Između ostalog treba upravo i zbog tih vrlina ostati uzor i zagovornik liječnicima, zaključio je duhovnik.
Nakon sv. Mise liječnici su se zaputili s duhovnikom Radićem u nadbiskupijski Vikarijat. Nakon pozdravnih riječi i kratkog prikaza narednih aktivnosti od strane Anamarije Čondor dr. med., predsjednice podružnice i Olivera Kopića, dr. med. zamjenika ravnatelja KBC-a Osijek i člana podružnice, okupljeni su ostali u radosnom i ugodnom druženju. A. Čondor / S. Radić
Slavonski Brod
Blagdan nebeskog zaštitnika svoga društva proslavili su i članovi Hrvatskog katoličkog liječničkog društva podružnica Slavonski Brod. Misno slavlje u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva predvodio je duhovnik društva vlč. Robert Farkaš, a suslavili su domaći gvardijan fra Klaudio Milohanović, mons. Stjepan Belobrajdić i fra Marjan Kovačević. Misna čitanja čitali su liječnici.
U svojoj homiliji duhovnik Farkaš je posvjestio važnost i poslanje liječnika stavivši im za uzor sv. Luku, koji je toliko toga lijepoga zapisao o Isusu. Posebno se osvrnuo na prispodobu iz njegova evanđelje koja govori o Milosrdnom Samarijancu, naglasivši kako su ne samo liječnici, nego i svi kršćani pozvani u ovome svijetu biti poput Milosrdnog Samarijanca.
„Zadatak svakoga kršćanina je da bude kanal po kojem će ljubav Božja ići prema drugima, odnosno pozvani smo biti znak Božje ljubavi u ovome svijetu. U prispodobi Milosrdnog Samarijanca tako je vidljiva Božja ljepota, veličina, dobrota, nježnost, i tako je jasna poruka kakvi mi kršćani trebamo biti“, rekao je među ostalim duhovnik Farkaš, dodavši da svi u sebi imamo te Božje vrline da činimo dobro, samo je upitno koliko mi to želimo.
Poslije mise liječnici su druženje uz agape nastavili u samostanskoj blagovaonici gdje je pozdravnu riječ uputio dr. Ivan Krajinović, predsjednik društva. B. Lukačević