PRVIĆ LUKA (TU) – U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Osijeku i Hrvatske matice iseljenika – Podružnica Vukovar, a pod pokroviteljstvom Đakovačko-osječke nadbiskupije i Osječko-baranjske županije održana je na otoku Prviću u blizini Vodica od 23. do 30. lipnja, međunarodna ljetna škola hrvatskoga jezika i kulture „Faust Vrančić“, već šestu godinu zaredom.
Ovogodišnji polaznici bili su po prvi put učenici Gimnazije fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu, uz polaznike Graditeljsko-geodetske škole u Osijeku i Školskog centra fra Martina Nedića u Orašju, a smještaj i nastava održana je u samostanu Gospe od Milosti u Prvić Luci, uz svesrdnu pomoć župnika don Bože Škembera, domaćina i tajnika škole.
Polaznicima iz Osijeka, Orašja i Širokog Brijega omogućeno je svladavanje umjetničkih, komunikacijskih, socijalnih i tehničkih vještina, upoznavanje lokalne kulture i hrvatske kulturne baštine. Tema ovogodišnje škole bile su priče i pričanja pa se kroz akademska i terenska predavanja te pet izbornih kreativnih radionica (glagoljska, dramska, medijska, tehnička, govornička) i dvije obvezne jezične radionice nastojalo posebno kreativno i istraživački pristupiti upravo pričama i pričanju. Nastavni program ovogodišnje ljetne škole vodili su sveučilišni i srednjoškolski profesori: Jelena Marušić (Gimnazija fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu), Ljubica Nedić (Školski centar fra Martina Nedića u Orašju), Valentina Slabinac (Graditeljsko-geodetska škola u Osijeku), Ana Skoko (Gimnazija fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu), Anica Šušak (Gimnazija fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu), Đurđa Varzić-Pavković (Graditeljsko-geodetska škola u Osijeku), Ivica Vigato (Učiteljski fakultet u Zadru), Teodora Vigato (Učiteljski fakultet u Zadru) i Maja Zovko (Gimnazija fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu) pod stručnim vodstvom Ružice Pšihistal (Filozofski fakultet u Osijeku).
Program škole započeo je terenskim predavanjem u crkvi sv. Jelene Križarice u Šepurinama gdje je gospodin Neven Skroza ispričao Priču o lokalnoj povijesti Prvića. Tim predavanjem polaznici su upoznati s povijesnim, gospodarskim, kulturnim i demografskim činjenicama vezanim uz otok na kojem su boravili. Terensko predavanje nastavljeno je obilaskom ljetnikovca Draganić-Vrančić. Predavanjem naslovljenim Od povijesne priče do folklorne drame dr. sc. Teodora Vigato polaznicima je predstavila povijesnu priču s otoka Silbe. Priče reportera misionara polaznici su čuli od novinara, redatelja i producenta Miljenka Dujele koji je prenio svoja iskustva o Černobilu i Africi. Predavanjem o frazemima nastalima na otoku Silbi dr. sc. Ivica Vigato ispričao je polaznicima kako i riječi mogu pričati lokalnu povijest. Svjetsku priču o hrvatskom polihistoru Faustu Vrančiću polaznicima je ispričala dr. sc. Marijana Borić.
Priče o Zlarinu i Šibeniku polaznici su upoznali zahvaljujući izletničkom programu. Na otoku Zlarinu posjetili su Memorijalnu sobu Vesne Parun naučivši pojedinosti iz života i stvaralaštva velike hrvatske pjesnikinje. U Šibeniku su posjetili novootvoreni Interpretacijski centar katedrale sv. Jakova „Civitas Sacra“, a zatim i samu katedralu. Dobrodošlicu u Šibeniku poželio im je zamjenik gradonačelnika gospodin Paško Rakić u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“. Ljetna škola završena je svečanom priredbom u klaustru samostana na kojoj su polaznici predstavili znanja i vještine stečene tijekom sudjelovanja u bogatom programu škole s nadom da je ovogodišnja škola samo jedna epizoda u priči koja nema kraja. Ljubica Nedić