Održan Međunarodni stručni skup o aktualnosti u logopediji, okupacionoj terapiji, psihologiji, pedagoškim znanostima i socijalnom radu

BEOGRAD (TU) – U organizaciji Akademije za humani razvoj (Srbija), Katoličkog Bogoslovnog fakulteta Đakovo Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku (Hrvatska), Fakulteta za bezbednost i diplomatiju (Srbija), Filozofskog fakulteta, Univerziteta „Sv. Ćirilo i Metodije“ Skoplje, (Sjeverna Makedonija), Visoke medicinske škole zdravstva Doboj (BiH), Komore socijalne zaštite Beograd (Srbija), Srpske logopedske asocijacije Beograd (Srbija), Društva terapeuta specijalne edukacije i rehabilitacije Beograd (Srbija) organiziran je VII. Međunarodni stručni skup o aktualnosti u logopediji, okupacionoj terapiji, psihologiji, pedagoškim znanostima i socijalnom radu. Naslov skupa je bio “Svet u promeni: Uloga društvenih nauka u oblikovanju budućnosti”. Skup se održavao u Beogradu 28. i 29. studenoga 2024. s bogatim i raznovrsnim programom predavača iz više zemalja. Znanstveni skup je otvorio direktor Akademije za humani razvoj prof. dr. sc. Vladimir Ilić, te su se i ostali su-organizatori obratili prisutnim predavačima, gostima, studentima i svim prisutnima.

S Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na skupu je sudjelovao izv. prof. dr. sc. Josip Bošnjaković, s pozvanim predavanjem pod naslovom Blago mirotvorcima, oni će se sinovima Božjim zvati (Mt 5,9). Taj skup je i jedan od oblika suradnje između Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu i Akademije za humani razvoj.

Cilj skupa je bio na teorijskom i empirijskom nivou, prikazati mogućnosti društvenih znanosti pružiti uvid u oblike i razine zastupljenosti nasilja u društvu, kao i rastuću potrebu za održivim promjenama koje će oblikovati budućnost. U današnjem svijetu koji se brzo mijenja nasilje predstavlja gorući problem prisutan u svim aspektima života. Tema nasilja, prevencije i reakcije, zahtjeva holistički pristup društvenih znanosti u sagledavanju ovog problema u cilju preobrazbe društva i stvaranja pravednijih zajednica u kojima pojedinci mogu napredovati. Kompleksnost aktualnog stanja u kojem se nalazi ljudsko društvo zahtjeva znanstveno i stručno promišljanje koje će doprinijeti osiguranju socijalne pravde, prevenciji nasilja u društvu, smanjenju nejednakost spolova i uspješnijoj inkluziji vulnerabilnih grupa. Kao i prethodnih godina, i ovogodišnji skup predstavljao je priliku za objedinjavanje pogleda akademskih znanstvenih i pronicljivih stručnjaka više zemalja na postavljene teme iz različitih područja.

Tiskovni ured/Katolički bogoslovni fakultet