OSIJEK (TU) – U organizaciji Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije, Instituta za novu evangelizaciju sv. Ivan Pavao II. i Povjerenstva za brak i obitelj osječkih dekanata održan je putem Zoom platforme četvrti webinar novog ciklusa on-line predavanja pod nazivom „Obiteljske večeri“. Predavanje pod nazivom Važnost igre za razvoj djeteta održano je 31. siječnja 2024. godine s početkom u 19 sati, predavačica je bila dr. sc. s. Kata Ostojić, članica Družbe Školskih sestara Franjevki, Provincije Svete Obitelji iz Hercegovine, ravnateljica ustanova za odgoj i obrazovanje Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije, a ovoga puta okupilo se oko 215 sudionika.
Predavačica je kroz predavanje sudionike potaknula na zajedničko promišljanje o tome što je igra, kakva je igra i čemu uopće igra u životu djeteta. Naglasila je kako je igra nešto što ne može bez nas, odnosno da igra ne može opstati bez igrača jer je igrač taj koji stvara igru, oblikuje je i utvrđuje pravila. Već u najranijoj dobi dječjeg života dijete je opterećeno jer mi odrasli svoje misli, brige i probleme reflektiramo na njihove malene živote željne igre. Potrebno je učiti djecu kako je sve igra. Dok gledamo, slušamo, mirišemo, dok dodirujemo, dok kušamo – mi se zapravo igramo. Cilj igre nije ništa drugo nego ispunjeno srce sretnog djeteta.
Od trenutka rođenja igra je prisutna u svim fazama djetetova života. Igra je na dječjem putu odrastanja samostalan izbor, pomaže djetetu upoznati ali i otkriti svijet koji ga okružuje te ispravno pozicionirati sebe. Igra pozitivno utječe i pomaže cjelokupnom razvoju dječjih tjelesnih, emocionalnih, psiholoških, kognitivnih kao i socijalnih vještina te pomaže razvoju kreativnosti i dječjem svijetu stvaralaštva. Svako dijete kroz povijest gradilo je igru, igračke su pronalazili u prirodnom okruženju čemu svjedoče brojna arheološka nalazišta u špiljama i drugim brojnim nastambama.
Predavačica je potaknula roditelje, učitelje i odgajatelje koji su sudjelovali na predavanju da pronađu prostor i vrijeme za zajedništvo u igri s djecom i smijehom potvrde da nas igra čini sretnijima i otvorenijima za rast i zajedništvo. Nakon predavanja uslijedili su komentari sudionika, kao i pohvale za predavanje.
Ovi webinari se održavaju kao jedna od aktivnosti projekta Hrvatskog društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja „Aktivno roditeljstvo: podrška i savjetovanje“ koji se provodi uz podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Iduće on-line predavanje održat će se 28. veljače 2024. godine. Informacije o samom webinaru i mogućnostima prijave će biti pravovremeno objavljene na web stranicama nadbiskupije i facebook stranici Bračnog i obiteljskog savjetovališta. Ivana Stvorić