SLAVONSKI BROD (TU) – Obilježavanje 85. obljetnice Holodomora – genocida nad ukrajinskim narodom u Ukrajini 1932./33. godine, održano je u Slavonskom Brodu u subotu, 10. studenoga. U organizaciji Ukrajinske zajednice Republike Hrvatske i Ukrajinsko kulturno-prosvjetnog društva (UKPD) „Ukrajina“ Slavonski Brod, a pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine RH uz potporu Veleposlanstva Ukrajine u RH, predstavnika ukrajinske nacionalne manjine Brodsko-posavske županije i Galerije Ružić, program te kulturno-vjerske manifestacije započeo je polaganjem vijenaca kod spomen obilježja poginulim braniteljima u Domovinskom ratu. Potom su u tihom mimohodu brojni grkokatolički i rimokatolički vjernici došli do kapele sv. Ane u brodskoj Tvrđavi gdje su molili za sve umorene glađu u Ukrajini.
Panahidu – molitvu je uz grkokatoličke župnike Ivana Barščevskog i Nikolu Stupjaka predvodio Aleksandar Hmilj, grkokatolički župnik u Slavonskom Brodu. Nazočni su bili i brodski rimokatolički svećenici na čelu s dekanom Ivanom Lenićem. U galeriji Ružić otvorena je potom prigodna izložba pod nazivom „Ubijeni izglađivanjem: nepoznat genocid nad Ukrajincima“, koju je priredio Međunarodni dobrotvorni fond „Ukrajina 3000“. Izložba je inače posuđena od Veleposlanstva Ukrajine u RH te ju je i službeno otvorio Jaroslav Simonov, otpravnik poslova Ukrajine u RH. Podijeljena je u četiri cjeline i utemeljena uglavnom na usmenoj povijesti danas često prisutne metode socijalno-humanitarnog istraživanja. Posebnost izložbe su činjenice iz arhivskih izvora potkrijepljene dokazima preživjelih očevidaca umjetno stvorene gladi 1932. i 1933. godine poznate kao Holodomor.
Predavanje na temu „Holodomor – genocid totalitarnog režima nad ukrajinskim narodom 1932./33. godine“ održao je prof. dr. Jevgenij Paščenko. On je naglasio kako se o tom strašnom zločinu komunističkog režima u kojem je nasilnom glađu umoreno između 7 do 10 milijuna nevinih Ukrajinaca, u javnosti malo govori. Kao redoviti profesor na katedri za ukrajinske jezike i književnost Filozofskog fakulteta napisao je nekoliko knjiga o tom genocidu te, kako je rekao, njegovi studenti o tome dosta znaju i redovito obilježavaju spomen na te žrtve, no u javnosti je to nepoznato. „Holodomor je prvi genocid 20. stoljeća, zato je jako važno da generacije o tome znaju. Bit je ove aktivnosti pokazati lice i naličje tog komunističkog režima te posljedice koje su još i danas vidljive“, zaključio je prof. Paščenko.
Izložba, predavanje kao i na kraju prikazan potresan dokumentarni film „Holodomor. Ukrajina XX. stoljeće. Tehnologija genocida“, kako je istaknuto, dokazuju da je Holodomor bio jedan od najstrašnijih zločina u povijesti ne samo jednoga naroda – Ukrajinaca – nego i cijelog čovječanstva: domišljata zamisao o istrebljenju seljaštva „kao klase“, a u biti – snažne nacionalne okosnice ukrajinskog etnosa. Izvođač zločina je Staljinov sovjetski totalitarni režim, koji je gledao na Ukrajinu i njezino pučanstvo kao na presudnoga neprijatelja, predvodnika prkosnog otpora boljševizma i prisilne kolektivizacije. Taj režim je poduzeo sve za dotad neviđen zločinački pothvat – istrebljenje naroda putem logistički organizirane gladi.
Program je vodio Nikola Zastrižni, dopredsjednik UKPD Slavonski Brod. Prigodnu riječ u ime organizatora uputili su predsjednik Ukrajinske zajednice Republike Hrvatske Mihajlo Semeljuk i predsjednik UKPD „Ukrajina“ Slavonski Brod Vlado Karešin, u ime Brodsko-posavske županije Dubravka Knežević, pročelnica u uredu župana, a u ime Slavonskobrodskog dekanata Ivan Lenić, dekan. Brankica Lukačević