SIBINJ (TU) – Prigodnim programom u ponedjeljak 19. veljače mještani Sibinja, Odvoraca i okolnih sela Slavonskog Broda i ove su se godine prisjetili svojih hrabrih sumještana, osmorice seljaka iz odvoračkih sela: Stjepana Gunčevića, Antuna Ercegovića, Mate Pejića, Đuke Štimca, Petra Topalovića, Ivana Jankovića, Ivana Katalinića i Antuna Perkovića, koje su 19. veljače 1935. u Sibinju ubili jugoslavenski žandari, jer su krenuli u prosvjede protiv represije velikosrpskog režima. Bila je to 83. obljetnica stradanja Sibinsjkih žrtava, koje već godinama predstavljaju simbol domoljubne svijesti i pravedne borbe hrvatskoga naroda za slobodu i samostalnost, te upravo iz tog razloga Općina Sibinj 19. veljače obilježava i svoj dan.
Program je toga dana započeo svečanom sjednicom Općinskog vijeća, nakon koje su kulturno-umjetnički program priredili učenici Osnovne škole “Ivan Mažuranić”. Slijedilo je polaganje vijenaca kod spomen-obilježja Sibinjskim žrtvama i poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu. Potom je misno slavlje u crkvi sv. Ivana Krstitelja u Sibinju predvodio odvorački župnik Željko Grigić. Domaći župnik Tomislav Vlaović na početku je mise i ove godine pročitao imena svih sibinsjkih žrtava iz 1935. godine, ali i poginulih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu s područja općine Sibinj.
U svojoj homiliji župnik Grigić progovorio je o fobičnosti današnjeg društva, koje su stvorili mediji. Podsjetivši na hrabrost poginulih odvoračkih seljaka koji se nisu bojali ustati, ne samo podići svoj glas, nego staviti na raspolaganje svoj vlastiti život, zapitao se imamo li danas kvalitetnih pitanja i odgovora u svojim životnim situacijama te poručio: „Ljudi koji su svoje živote ugradili u našu slobodu, nisu se nikoga nikada bojali i učinili su mnogo. Danas ih se s ljubavlju spominjemo“, istaknuo je među ostalim vlč. Grigić, ustvrdivši kako je krajnje vrijeme da počnemo razmišljati o dobrobiti i boljitku našeg naroda, onom svetom ‘ostatku koji je ostao’ u Slavoniji te na kraju zazvao zagovor svih svetaca hrvatskog naroda na ‘ispaćeni hrvatski narod’. Na svečanoj sjednici i misi nazočni su bili i predstavnici udruga, gospodarskog, kulturnog političkog i društvenog života.
Program 83. obljetnice stradanja Sibinjskih žrtava i Dan općine započeo je u subotu 17. veljače humanitarnim koncertom u dvorani Osnovne škole Ivana Mažuranića, gdje je nastupilo nekoliko KUD-ova. U nedjelju 18. veljače održan je memorijalni polumaraton pod geslom „Putevima Sibinjskih žrtava“, koji su po nimalo lakom terenu i osamnaest kilometara istrčali mnogobrojni sudionici. Start je bio u Jakačini Maloj, gdje su uz spomenik položili cvijeće i zapalili svijeće, a potom stazom koja je vodila preko Grgurevića, Bilica, Grižića, Krajačića, Starog Slatinika i Gornjih Andrijevaca sve do središta Sibinja, uz odavanje počasti Sibinjskim žrtvama, ali i stradalima u Domovinskom ratu. B. Lukačević