SIBINJ (TU) – Svojih hrabrih sumještana, osmorice seljaka iz odvoračkih sela: Stjepana Gunčevića, Antuna Ercegovića, Mate Pejića, Đuke Štimca, Petra Topalovića, Ivana Jankovića, Ivana Katalinića i Antuna Perkovića, koje su 19. veljače 1935. u Sibinju ubili jugoslavenski žandari jer su zbog svojih domoljubnih ideja krenuli u prosvjede protiv represije velikosrpskog režima, spomenuli su se u molitvi u srijedu 19. veljače mještani Sibinja, Odvoraca i okolnih sela Slavonskog Broda. Bila je to 85. obljetnica stradanja Sibinsjkih žrtava, koje već godinama predstavljaju simbol domoljubne svijesti i pravedne borbe hrvatskoga naroda za slobodu i samostalnost.
Upravo iz tog razloga Općina Sibinj 19. veljače slavi i svoj Dan općine, a i mjesna osnovna škola, koja je prije dvije godine promijenila ime u OŠ „Sibinjskih žrtava“, slavi svoj Dan škole. Nakon polaganja vijenaca kod spomen-obilježja Sibinjskih žrtava i spomen-obilježja poginulima u Domovinskom ratu, slavljena je u župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja misa zadušnica za sve poginule iz te župe. Predvodio ju je domaći župnik Tomislav Vlaović, a suslavili su vlč. Pero Stanić, vlč. Anto Pavlović i vlč. Filip Sertić, koji je održao prigodnu homiliju.
Župnik Vlaović na početku je mise pročitao imena osmorice sibinjskih seljaka pobijenih 19. veljače 1935. kao i imena 24-ce branitelja te župe koji su poginuli u Domovinskom ratu. Poslije mise održana je u sportskoj dvorani škole svečana sjednica Općinskog vijeća i prigodna dječja priredba.
Program 85. obljetnice stradanja Sibinjskih žrtava, Dan općine i Dan škole započeo je u subotu 15. veljače humanitarnim koncertom na kojem su nastupila kulturno-umjetnička društva iz Sibinja, Gornjih Andrijevaca, Slobodnice i Slavonskog Broda te glazbeni sastav „Opća opasnost“.
U nedjelju je održan memorijalni polumaraton „Putevima sibinsjkih žrtava“, koji su istrčali mnogobrojni sudionici. Start je i ove godine bio u Jakačini Maloj, gdje su uza spomen-obilježje položili cvijeće i zapalili svijeće, a potom stazom koja je vodila preko Grgurevića, Bilica, Grižića, Krajačića, Starog Slatinika i Gornjih Andrijevaca sve do središta Sibinja, uz odavanje počasti Sibinjskim žrtvama, ali i stradalima u Domovinskom ratu.
U ponedjeljak je u Društvenom domu u Sibinju održan glazbeno-scenski spektakl „Bitka za Vukovar“ u kojem su sudjelovali vukovarski branitelji Damir Plavšić i Damir Markuš, dječja skupina KUD-a Slavonija i KUD „Tomislav“ Sibinj. U utorak je u dvorani OŠ Sibinjskih žrtava upriličen sportski dan u školi u kojem su sudjelovali učenici škola iz Vukovara i učenici OŠ Sibinjskih žrtava. B. Lukačević