ĐAKOVO (TU) – Objavljen je drugi broj znanstvenog časopisa Diacovenisa za 2018. godinu. U uvodniku doc. dr. sc. Šimo Šokčević predstavlja najnoviji dokument rimskog prvosvećenika Franje. Riječ je o apostolskoj konstituciji Veritatis Gaudium u kojoj je riječ o crkvenim (sve) učilištima i fakultetima.
U ovom je izdanju Diacovensije objavljeno sedam znanstvenih radova i dva prikaza knjige. Tema broja je „Odnos biskupske i prezbiterske službe u Crkvi“, a upravo to bila je tema i Teološko-pastoralnog seminara za svećenike Đakovačko-osječke nadbiskupije održanog u rujnu 2017. godine.
Doc. dr. sc. Boris Vulić piše o načinu upravljanja partikularnom Crkvom i odlikama biskupa upravitelja u članku Upute biskupima sv. Alfozna Marije de Liguorija. Ključne poveznice i poticaje za produbljivanje odnosa biskupske i prezbiterske službe iz perspektive pravoslavlja donosi doc. dr. sc. Zlatko Matić.
Na temelju terminološke analize pojmova prezbiter, svećenik i biskup, dr. sc. Anđelo Maly prikazuje pojmovne i funkcionalne razlike o kojima svjedoči Sveto pismo s obzirom na dotične službe. Sljedeći je članak na tragu netom spomenute teme u kojemu doc. dr. Drago Tukara piše o profiliranoj ulozi biskupa i prezbitera i najvažnijim točkama njihova razvoja u prvim stoljećima Crkve.
Prof. dr. sc. Niko Ikić predstavlja viziju svećenika kakvu je imao slavni đakovački biskup J. J. Strossmayer te u svom radu ocrtava odnos koji je Strossmayer njegovao sa svojim svećenicima. Doc. dr. sc. Davor Vuković napisao je članak pod naslovom Biskup i prezbiteri u obzoru ekleziologije zajedništva. Teološko-pastoralne smjernice.
Autor posljednjega članka u ovom broju je izv. prof. dr. sc. Jerko Valković, a tema je Tolerancija – od podnošenja do krjeposti.
Dva spomenuta prikaza predstavljaju knjige prof. dr. sc. Ivice Raguža Teološki fragmenti II. i Teološki fragmenti III. Autor prvog prikaza je doc. dr. sc. Boris Vulić, a treći dio Raguževih fragmenata predstavio je dr. sc. Hrvoje Kalem. Dino Klem