ĐAKOVO (TU) – Objavljen je četvrti broj teološkoga časopisa Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Diacovensia za 2016. godinu.
Darija Damjanović Barišić, zamjenica glavnoga urednika časopisa Diacovensia, u uvodniku podsjeća na dvadesetu obljetnicu potpisivanja ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske. U prvom tematskom bloku donose se radovi koji iz različitih perspektiva promatraju pomirenje, grijeh, grješnika i sakrament pomirenja. Tako Dubravko Turalija promišlja o krivnji, kajanju i pomirenju u konceptualnoj perspektivi Svetoga pisma i kršćanskih denominacija. U dijalogu ponajviše s C. S. Lewisom i G. K. Chestertonom, Ivica Raguž promišlja o dostojanstvu čovjeka grješnika i upozorava na opasnost da danas izgubimo iz vida istinu i činjenicu grijeha te ih počnemo relativizirati. Davor Vuković u članku Odrješenje i pomirenje kao darovi Božje milosrdne ljubavi piše o sakramentu pomirenja pod vidom teologije pomirenja, s posebnim produbljenjem sadržaja značenja formule odrješenja. Člankom Svećenik kao pokornik Anton Tamarut ne zaboravlja ni ovu perspektivu koju otvara sakrament pomirenja te progovara o važnosti ovoga sakramenta u životu, duhovnosti i pozivu svećenika. Josip Šimunović sustavno izlaže važne misli o pripravi djece za sakramente prve ispovijedi i pričesti.
Izvan ovoga tematskog bloka, ovaj broj donosi nekoliko radova sa zanimljivim i važnim temama. Janez Ferkolj predstavlja lik i djelo Henrija de Lubaca i njegov doprinos obnovi Crkve napose u razdoblju prije i tijekom II. vatikanskog sabora. Zvonko Pažin i Anita Lučić analiziraju posvetnu molitvu ređenja prezbitera na Zapadu i Istoku, a u članku Manipulativna moć masovnih medija i etičke upitnosti njihova utjecaja na dijete Katica Knezović i Iva Maksimović bave se aktualnom problematikom medijske etike te posebno odgovornošću i zadaćom svih sudionika odgojnoga procesa u borbi sa štetni utjecajem masovnih medija na najmlađe.
Ovaj broj donosi i jedan prikaz (recenziju) važne i, na našim prostorima s obzirom na temu, u mnogome jedinstvene knjige – Suvremena analitička filozofija religije. Glavni pravci i autori, Danijela Tolvajčića. Autor prikaza je Šimo Šokčević.
Budući da je ovo zadnji ovogodišnji broj, i ujedno zadnji broj ovoga godišta, na kraju se donose posebni dodatci: Popis recenzenata u 2016. godini i Sadržaj XXIV. godišta. Željko Filajdić