ĐAKOVO (TU) – U četvrtak 22. travnja Središnja nadbiskupijska i fakultetska knjižnica u Đakovu uključila se u manifestaciju Noć knjige. U sklopu te manifestacije organiziran je prigodni program na kojem je izv. prof. dr. sc. Ivica Raguž održao predavanje Pohvala knjizi, a nakon predavanja otvorena je izložba knjiga i rukopisa posvećena Strossmayeru i hrvatskim književnicima.
Na početku samog programa sve prisutne pozdravila je Ankica Landeka, voditeljica Knjižnice Fakulteta. Prof. Raguž je u svomu predavanju istaknuo kako se želi suprotstaviti „noći knjige“ u ovoj Noći knjige te istaknuti samu važnost knjige pod trostrukim vidom. U prvomu dijelu razmatrao je o svojstvima knjigoljupca, onoga koji istinski hvali knjigu. U drugomu dijelu izlaganja bilo je govora o ideji knjige kao takve. Naime, knjiga za prof. Raguža predstavlja otisnuti govor, misao te time čuva misao kroz povijest. Svaka knjiga ima auru vječnosti, nadilazi prolaznost i propadljivost, omogućuje razgovor s mrtvima, koji upravo po knjigama postaju živima, možda više «živima» nego što su to «živi» ljudi s kojima živimo. Isto tako, knjiga predstavlja red u kaosu, svaka knjige «svezuje» dijelove u cjelinu. Ali važno je također imati na umu da nas knjiga poziva na čitanje, posebno danas kada se sve manje čitaju knjige. A čin čitanja je vrhunski čin humanosti. Po čitanju čovjek postaje i ostaje čovjekom, biva sačuvan od barbarizma.
U trećemu dijelu prof. Raguž progovorio je o židovsko-kršćanskoj tradiciji kao tradiciji knjige. Jedino u toj tradiciji Bog razgovora s čovjekom po knjigama, odnosno po «Knjizi», Isusu Kristu. Po prvi put u povijesti u jednoj se religiji Bog predstavlja kao «Knjiga», kao Bog s knjigom (umjetnički prikazi), iz koje proizlaze svete knjige, ali i sve druge knjige. Stoga, zaključio je prof. Raguž, ako itko danas, onda bi zasigurno kršćani trebali biti čuvari humanosti čovjeka upravo po ljubavi prema knjizi: čitanjem, razmatranjem, upijanjem i «sisanjem knjiškoga saća» (Bernard iz Clairvauxa).
Nakon predavanja otvorena je izložba Strossmayer i pisci.Vlatko Dolančić, voditelj Arhiva SNFK prisutne je uveo u samu izložbu. Izložena su pisma i pjesme koje su namijenjen biskupu Strossmayeru, a izložba želi pokazati koliki je utjecaj biskup imao na neke danas poznate hrvatske pisce. Strossmayer je volio knjigu i o tome svjedoči njegova knjižnica. Posebno je volio knjige koje su govorile o povijesti. U skladu sa geslom: Prosvjetom slobodi, pomagao je financijski i na druge načine brojne hrvatske i strane pisce. Uvijek je od mladih pisaca tražio dvije stvari: uspješan završetak školovanja i brigu za svoju domovinu. Program Noć knjige završen je zajedničkim druženjem. Anita Lučić