SLAVONSKI BROD (TU) – Povodom molitvene inicijative „40 dana za život“, koja se ove korizme održava u Slavonskom Brodu, tribinu „Nezaštićenost pravnog statusa ljudskog embrija“ održala je u ponedjeljak, 14. ožujka u Župi Gospe Brze Pomoći Suzana Vuletić, profesorica moralne teologije i prodekanica na đakovačkom KBF-u. Nakon kratkog dokumentarnog filma u kojem je predstavljena molitvena inicijativa „40 dana za život“ i filma koji prikazuje kako se razvija embrij, potresno svjedočenje o embriju koji nije doživio rođenje pročitala je studentica teologije Anita Lučić.
U svom izlaganju dr. Vuletić je ustvrdila da su nerođena djeca najugroženije, najnemoćnije i najmasovnije žrtve današnjeg društva, potkrijepivši to statističkim podatcima da se godišnje u svijetu izvrši prosječno 35 do 50 milijuna pobačaja. „Ljudski je život u svojem prvom razdoblju u kojem se odvija u majčinom tijelu, i u kojem se ljudsko biće često puta naziva embrijem ili fetusom, s biološkog ili medicinskog vidika najranjiviji, a s etičkog stajališta najosjetljiviji. Iako smatramo da ljudski život nedvojbeno započinje začećem, različite bioetičke i zakonodavne postavke dovode u pitanje i biološki i antropološki i pravni status ljudskog embrija kojim se onda opravdava neuvažavanje njegovog temeljnog ljudskog prava na život“, rekla je među ostalim dr. Vuletić. Promišljala je o tome pripada li pravo na život embriju u svim njegovim razvojnim fazama te dala odgovore na pitanje u čemu se krije dostojanstvo, svetost i nepovredivost ljudskog bića u nastajanju i zbog čega je ljudski život svet u svakom svome stadiju.
U zaključku je ustvrdila kako smo pozvani zaštititi i promovirati kulturu života te naglasila da katoličko učiteljstvo smatra da je po naravi promicanje i zaštita dostojanstva i nepovredivost ljudskog začeća od samog trenutka postojanja do njegove naravne smrti trajno područje djelovanja Crkve. „Crkva je pozvana da svim živim i čvrstim uvjerenjima očituje svoju odlučnost, da promiče ljudski život svim sredstvima i da ga brani protiv svake prijetnje, u bilo kakvim uvjetima ili bilo kojem stadiju njegovog razvoja. Kao Kristovi dužni smo bezuvjetno poštivati i braniti život nevinih u utrobi majki. Svojim životnim stavovima, djelovanjem, razgovorom, svjedočenjem i molitvom pozvani smo učiniti sve da se svetost i dostojanstvo nerođenih nikada ne dovodi u pitanje. Kao vjernici pozvani smo u društvene rasprave unositi logiku objektivne istine o čovjeku i o vrijednostima života. Na svima je nama da pokušamo pronaći način uspješne evangelizacije društva, da izgradimo civilizaciju ljubavi i pokrenemo kulturu života, da obnavljano i pročišćujemo društvo i moralno i etički, da ga pokušamo učiniti plemenitijim, humanijim i socijalno pravednijim…, na svim raznima potrebno je da senzibiliziramo društvo za vrijednost ljudskog života, da ukažemo na primjenjive principe odgovornog roditeljstva, da potičemo ljude da s radošću prihvaćaju svako ljudsko biće, da se promoviraju načini iskazivanja društvene brige za zaštitu temeljnih životnih prava, da se založimo za mijenjanje društvenog mišljenja koje pogoduje napastima kulture smrti i zakonodavstva, koje prijeti temeljnim humanističkim vrijednostima“, zaključila je dr. Vuletić. B. Lukačević