ĐAKOVO (TU) – U organizaciji Povjerenstva za biblijski pastoral Đakovačko-osječke nadbiskupije, u subotu 17. studenog, održan je seminar za čitače i članove biblijskih skupina u prostorima Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu. Tema seminara bile su Eshatološke teme, a započeo je zajedničkom molitvom koju su predvodile s. Monika Hančić i Ana Želinski.
Pozdrav i dobrodošlicu izrekao je nadbiskupijski povjerenik vlč. Krešmir Bulat, a potom je okupljene pozdravio koordinator Nadbiskupijskog pastoralnog centra vlč. Stanislav Šota. U svojem je pozdravu vlč. Šota istaknuo ulogu i važnost Sv. pisma u životu Crkve te zajednicama koje djeluju u župama i kroz koje je moguć osobni rast i ostvarivanje vjere u vlastitom životu, među kojima posebno mjesto imaju suradnici u biblijskom pastoralu i čitači koji su donositelji Radosne vijesti u liturgiji Crkve.
Sam seminar imao je dva dijela, predavački i rad u skupinama (radionicama). Predavanje s naslovom Izabrane eshatološke teme održao je vlč. dr. sc. Hrvoje Kalem, profesor dogmatske teologije na KBF-u u Đakovu. U svojem predavanju osvrnuo se na eshatološke teme koje Crkva stavlja pred vjernike u posljednjim nedjeljama liturgijske godine. Eshatologija se bavi temama koje se bave posljednjim stvarima čovjekova života, promišlja o svemu onome što nas očekuje od trenutka smrti do ponovnog Kristovog dolaska.
Teme koje je vlč. Kalem osobito istaknuo i o njima promišljao kroz predavanje su smrt, ponovni Kristov dolazak (paruzija), pitanjem suda, pakla, čistilišta, raja, uskrsnuća i blaženog gledanja Boga. Naglasio je kako živimo u vremenu kada vlada svojevrsni zaborav eshatoloških tema, izbjegavaju se svjesno ili nesvjesno. Razmatrajući svaku od navedenih tema, predavač je razložio nauk Crkve i približio ga slušateljima. Posebno je naglasio da je liturgija Crkve ta u kojoj dopiremo do Krista kao središta kozmosa, u njoj se događa Kristov ponovni dolazak, svaka je euharistija čežnja da Gospodin objavi svoj skriveni sjaj.
Slijedile su dvije radionice koje su priredili i vodili članovi Povjerenstva, vjeroučitelji Sanja Matičić, Anita Bošnjak, Igor Grubišić i Krešimir Bulat. U prvoj radionici koja je nosila naziv „Jer mi nećeš ostaviti dušu u Podzemlju, ni dati da pravednik tvoj truleži ugleda“ sudionici su odgledali prigodan film o Vukovaru i kroz iznošenje dojmova povezali žrtvu Vukovara s temom seminara, naglašavajući pravednost i nadu kako žrtva položena na oltar Domovine nije uzaludna.
Druga radionica pod nazivom „Koreodrama“ sudionike je upoznala i potaknula da ovaj način izražavanja uključe u svoje aktivnosti u župama. Voditelji su sudionicima pojasnili kako se uz pomoć koreodrame tekst oživljava, i u izvođačima i u gledateljima budi jake emocije te tako temi koja se prikazuje omogućuje da još dugo ostane u srcu i pameti. Evanđelje 33. nedjelje sudionici su prikazali mimikom, pokretima i upravljanjem rekvizitima uz pratnju glazbe.
Nakon radionica svi su se sudionici okupili te kratko osvrnuli na radionice. Iskazali su zadovoljstvo pripremljenim radionicama i predavanjem kojim je seminar obilježen. Seminar je završen zajedničkom molitvom koju je predvodio vlč. Krešimir Bulat. Marija Barukčić