OSIJEK (TU) – Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić sudjelovao je u četvrtak, 10. rujna 2020. godine na predstavljanju kataloga izložbe Angelus!: djela sakralne umjetnosti iz zbirki XVIII. i XIX. stoljeća u dvorištu Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku. Muzej likovnih umjetnosti nositelj je organizacije Festivala Ars Sacra te je predstavljen i program Festivala. O katalogu i program Festivala govorio je Ivan Roth, kustos Muzeja likovnih umjetnosti. Festival Ars Sacra počinje sutra, 12. rujna. Uz Muzej likovnih umjetnosti, program će se održavati i u ostalim baštinskim ustanovama u Osijeku, a organizaciju je podržala Đakovačko-osječka nadbiskupija. Raspored možete vidjeti OVDJE.
Istaknuto je kako je izložba Angelus! koncentrirana na djela sakralne tematike dviju muzejskih zbirki, Zbirke slikarstva XVIII. i XIX. stoljeća te Zbirke crteža i grafika XVIII. i XIX. stoljeća. Izložbom će, osim prezentacijom bogate i zanimljive građe, biti problematizirana uloga djela sakralne tematike u muzejskom okruženju te načini i mogućnosti njihove prezentacije u tom kontekstu. Ulaskom u muzej rijetko promišljamo o primarnoj namjeni nekog umjetničkog djela, tko su mu bili vlasnici, gdje je izvorno stajalo i kako je korišteno. Specifičan karakter djela sakralne umjetnosti nameće da se promišlja upravo o tome jer, iako muzej nije mjesto molitve, sveta slika svakako jest i, bez obzira na svoj sadašnji muzejski karakter, nikada nije izgubila sakralni, svoju svetost – ona nastavlja živjeti u njoj u novom kontekstu. Upravo takav stav je vrlo nov u muzejskoj struci, a ukratko iznesena problematika svetosti muzejske slike vrlo aktualna na svjetskoj razini.
Kako bi se dodatno istaknuo takav, ne isključivo muzejski karakter predmeta, odnosno izložbe, i sam naslov pozdravlja posjetitelja u duhovnom tonu. Angelus! jest, naime, stari pučki pozdrav izveden iz molitve Anđeoski pozdrav (Gospino pozdravljenje) kojom se podsjeća na Gabrijelovo navještenje radosne vijesti: Angelus Domini nuntiavit Mariæ.
Okupljena su djela od vremena početaka obnove katoličanstva u Osijeku, dakle od kraja XVII., odnosno početka XVIII. stoljeća do kraja XIX. stoljeća. Formirana je kronološki, a kao izdvojenu temu prikazat će djela marijanske pobožnosti. Uz to bit će prikazana malobrojna djela kristološke (pashalne) tematike, a najbrojnija su ona s prikazima svetaca. U kontekstu naručitelja ističu se slavonske plemićke obitelji i visoki vojni stalež (Pejačević, Hilleprand von Prandau, von Normann-Ehrenfels, Pfeffershofen), a od umjetnika zastupljeni su Johann Franz Michael Rottmayr, Paulus Antonius Senser, Adolf Waldinger, Carl Rahl, Mór Than i dr. Istraživanje provedeno za izložbu pokazalo je nova otkrića i iznjedrilo nove zaključke o sakralnoj umjetnosti u Osijeku, ističe se na mrežnim stranicama Muzeja likovnih umjetnosti.
www.mlu.hr/FB MLU