Papa Franjo imenovao je u četvrtak 7. listopada biskupom koadjutorom u Srijemskoj biskupiji u Republici Srbiji mons. Fabijana Svalinu, svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije, dosadašnjeg ravnatelja Hrvatskog Caritasa i ravnatelja Hrvatske katoličke mreže. Biskupsko ređenje mons. Fabijana Svaline bit će u Nedjelju Krista Kralja svega stvorenja, 21. studenoga u 11 sati u katedrali Sv. Dimitrija, đakona i mučenika, u Srijemskoj Mitrovici. Glavni zareditelj bit će tajnik za odnose s državama Svete Stolice nadbiskup mons. Paul Richard Gallagher, a suzareditelji đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić i srijemski biskup mons. Đuro Gašparović.
Tumačenje grba imenovanoga srijemskog biskupa koadjutora Fabijana Svaline
„Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje“ (Iv 15,13). Tu ljubav, koja se daje dokraja za čovjeka, prepoznajemo u osobi Isusa Krista. Stoga se u gornjem, plavom polju štita (simbol Kraljevstva nebeskog i mira), nalazi zlatan Kristov monogram (Χριστος – Hristos). Zlatna boja simbol je dragocjenosti, a najveću dragocjenost koju biskup može pružiti svijetu u svom pastirskom djelovanju jest osoba Isusa Krista: „Srebra i zlata nema u mene, ali što imam – to ti dajem“ (usp. Dj 3,3).
Ljubav je i „sveza savršenstva“ (Kol 3,14b), što je na grbu prikazano središnjim srebrnim poljem, koje označava čistoću i čvrstoću ljubavi, koja poput mosta, na koji oblikom upućuje, povezuje ljude omogućujući im susret, prepoznavanje, zajedništvo, bratstvo Božjih stvorenja. U središtu ponovno nalazimo Krista, „zaglavni kamen“, u kojem je „sva građevina povezana i raste u hram svet u Gospodinu“ (Ef 2,20).
U trećem, donjem plavom polju, simbolu sigurnosti i povjerenja, smještena su dva simbola: šestokraka zvijezda i tri valovite srebrne niti. Zvijezda je simbol Blažene Djevice Marije, koju u uzburkanostima ovoga svijeta prepoznajemo kao Zvijezdu Mora te koja nas uvijek svojim primjerom potiče da se spominjemo „Isusa Krista, uskrsla od mrtvih, od potomstva Davidova“ (2 Tim 2,8). Time zvijezda upućuje i na Josipa, „muža Marije, od koje se rodio Isus koji se zove Krist“ (Χριστος – Hristos) (usp. Mt 1,16) i u čijoj je Godini biskup imenovan i posvećen. Također, zvijezda upućuje i na biskupovu zavičajnu Slavoniju, u kojoj je zaređen i djelovao kao prezbiter. Tri srebrne valovite niti simbol su triju rijeka Srijemske biskupije: Bosuta, Dunava i Save, koje natapaju plodnu zemlju na koju je bačeno sjeme evanđelja. Čovjek „spavao ili bdio, noću i danju sjeme klija i raste“ (Mk 4,27) hranjeno ljubavlju, Caritasom, koji je vrhunski zakon Božjega kraljevstva.
Zlatni križ, koji se nalazi u pozadini štita, simbol je službe dijecezanskog biskupa ali i sebedajne požrtvovne ljubavi, koja se najsavršenije očitovala na drvu križa.
Budući da je biskup u biskupski zbor uvršten u vrijeme pontifikata pape Franje te da bi posvjedočio zajedništvo s njime i s Apostolskom Stolicom, biskupsko geslo „Super omnia caritas“ – „Iznad svega ljubav“ ispisano je na vrpci jednakoj onoj na grbu pape Franje.
ĐAKOVO (TU) – VIDEO – Sveti Otac Franjo imenovao je mons. Fabijana Svalinu, ravnatelja Hrvatskog Caritasa i Hrvatske katoličke mreže, biskupom koadjutorom Srijemske biskupije, objavila je Apostolska nuncijatura u Hrvatskoj na spomendan Blažene Djevice Marije od Krunice, 7. listopada 2021. točno u podne.
U nazočnosti brojnih svećenika, časnih sestara te roditelja novoimenovanog biskupa Lucije i Mirka, u isto vrijeme – u podne u Nadbiskupskom domu u Đakovu, nakon zajedničke molitve Anđeo Gospodnji te uz svečanu zvonjavu zvona đakovačke katedrale-bazilike sv. Petra, pomoćni biskup đakovačko-osječki mons. Ivan Ćurić okupljenima je objavio istu vijest – mons. Fabijan Svalina, svećenik prezbiterija Đakovačko-osječke nadbiskupije, novi je biskup koadjutor Srijemske biskupije. Vijest biskupa Ćurića popraćena je pljeskom nazočnih u Crvenom salonu.
Biskup je uputio pozdrav okupljenima u Crvenom salonu: članovima Prvostolnog Kaptola i Zbora savjetnika, odgojiteljima u Bogoslovnom sjemeništu i profesorima KBF-a u Đakovu, svećenicima u središnjim nadbiskupijskim ustanovama, župnicima, umirovljenim svećenicima, suradnicima, časnim sestrama i predstavnicima medija.
Nakon što je kancelar Nadbiskupskog ordinarijata vlč. Drago Marković pročitao životopis novoga biskupa, biskup Ćurić uputio je uime nadbiskupa đakovačko-osječkog mons. Đure Hranića, nadbiskupa u miru mons. Marina Srakića te u svoje osobno ime čestitku novom biskupu koju prenosimo u cijelosti:
„Dragi novoimenovani biskupe Fabijane! Radosna se srca danas povezujemo s Tobom, u ovaj dan u koji te je papa Franjo imenovao biskupom koadjutorom Srijemske biskupije. S iskrenom radošću prožimaju nas i osjećaji zahvalnosti i ponosa jer te sveta Crkva za službu pastira u Srijemskoj biskupiji, sada u zajedništvu s biskupom srijemskim mons. Đurom Gašparovićem, uzima upravo iz prezbiterija naše Đakovačko-osječke nadbiskupije, u kojoj si, upravo u gradu njezina sjedišta, Đakovu i rođen, odrastao u obližnjoj župi Satnici Đakovačkoj te u istom gradu Đakovu prošao razdoblje svoje svećeničke formacije i teološkoga studija. Imali smo priliku pratiti tvoj put, do đakonskoga i prezbiterskog ređenja 1997. godine, na naslov obiju biskupija – Đakovačke i Srijemske, te nadalje kao svećenika – najprije u službi župnoga pastorala, potom u odgoju sjemeništaraca, kasnije u Nadbiskupskom ordinarijatu u Đakovu te u službama pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji u Zagrebu.
Drago nam je da ćeš sada u dragu nam Srijemsku biskupiju moći ponijeti to vrijedno iskustvo službi u kojima si, ostajući uvijek ponizna srca, i sam rastao. Ponijet ćeš i bogatstvo suradnje i zajedništva s brojnim svećenicima i vjernicima mnogih biskupija i zajednica iz Hrvatske i drugih zemalja. Čvrsto smo uvjereni, dragi Fabijane, da ćeš s ljubavlju prionuti novoj službi, zagledan u Gospodina, u čijem poslanju i ljubavi je od početka ukorijenjena apostolska služba biskupa te se jedino u Njemu, Dobrom Pastiru i snagom Njegova Duha i danas „združuje jedna, sveta, katolička i apostolska Crkva“ (LG, 26).
Biskupska Te služba vodi u biskupiju čija je povijesna baština iznimno bogata i sa svojim sjedištem u drevnom carskom Sirmiumu seže sve do najranijih kršćanskih vremena, kad su svoju vjeru posvjedočili brojni sveti srijemski mučenici, u kojima i mi danas pronalazimo nadahnuće te im, moleći njihov zagovor, upravljamo molitvu: „O, kako trajno sjajite, svjedoci Srijema dičnoga! S nebesa za mir molite, jedinstvo puku kršćanskom.“ Upravo se na njihovo svjedočanstvo na početku svoje službe dijecezanskoga biskupa 2008. godine snažno oslonio i sadašnji srijemski biskup Đuro ističući da su srijemski mučenici donijeli i „obilat rod ponovne uspostave samostalne Srijemske biskupije čiji počeci sežu do apostolskih vremena“. Njihovo je svjedočanstvo ujedno i dragocjen zalog kršćanskoga dijaloga Crkava u Srijemu te je i jedan od pastira Srpske pravoslavne Crkve u prigodi velikoga slavlja 1700. obljetnice svetih srijemskih mučenika 2004. godine u Srijemskoj Mitrovici istaknuo da je upravo “drevna tradicija i baština zajedničke vjere prvih vjekova, oličena u osobama tolikih svetih sirmijskih mučenika i mučenika kroz stoljeća, tako reći do danas – ono što nas povezuje i ulijeva nadu“.
Biskupska Te služba vodi u biskupiju u kojoj ćeš s mnogo razloga s mudrim starozavjetnim Sirahom moći pozivati: „Opjevajmo slavne muževe, pretke naše po njihovim pokoljenjima“ (Sir 44, 1), ali i biskupiju koju duga stoljeća povijesti nisu štedjela te se danas susreće s poteškoćama smanjenoga broja vjernika, odlazaka mladih i cijelih obitelji, kad će se trebati čvrsto i s istinskom vjerničkom dubinom osloniti na Isusa i s pouzdanjem ponoviti Njegove riječi: „Ne boj se, stado malo.“ (usp. Lk, 12, 32) te nastaviti hrabriti, okupljati, graditi mostove dijaloga i zajedništva, među osobama, Crkvama i narodima.
Dragi Fabijane! Radujemo se tvome zajedništvu s nama u krilu Đakovačko-osječke crkvene pokrajine te ćemo u tom zajedništvu, oslonjeni na dugu povijest tijesne združenosti naših biskupija od 1773. do 2008. godine, u današnjim okolnostima nastaviti biti siguran i bratski oslonac životu i poslanju Crkve u Srijemu. Radujemo se, također, što ćeš kao član Međunarodne biskupske konferencije svetih Ćirila i Metoda moći dati doprinos svojom zauzetošću i svojim iskustvima, osobito na planu karitativnoga djela Crkve, kao i na planu razvoja medijskoga pastorala.
Zajedno s Tobom upućujemo svoje čestitke i dijecezanskom biskupu Đuri, koji u godini srebrnoga jubileja svoga biskupskoga ređenja u Tebi dobiva pomoć i budućega nasljednika, kao i cijelom biskupijskom prezbiteriju, želeći da te srdačno prime – i kao brata i kao pastira.
Primi danas naše najsrdačnije čestitke uime svih svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije, uime redovnica i redovnika, bogoslova i redovničkih pripravnika, vjeroučitelja i svih vjernika laika, dok za Tebe i za cijelu Srijemsku biskupiju molimo Božji blagoslov, zagovor Djevice Marije, Kraljice Krunice, na čiji dan primaš svoje biskupsko imenovanje, u Srijemu čašćene slavne Gospe Tekijske, kao i zagovor sv. Dimitrija i svih svetih srijemskih mučenika te osobitih zagovornika jedinstva kršćanskog Istoka i Zapada, sv. braće Ćirila i Metoda, nebeskih zaštitnika naše metropolije.
Životopis mons. Fabijana Svaline
Mons. Fabijan Svalina rođen je 7. studenoga 1971. u Đakovu od oca Mirka i Lucije, r. Poljičak. Djetinjstvo je proveo u Satnici Đakovačkoj gdje je završio osmogodišnju osnovnu školu. Srednjoškolsko obrazovanje je stekao u Đakovu, prva dva razreda državne srednje škole, a zatim posljednja dva razreda kao sjemeništarac u Biskupijskoj gimnaziji Josipa Jurja Strossmayera u Đakovu gdje je maturirao 1990. godine. Filozofsko-teološki studij započeo je na tadašnjoj Visokoj bogoslovnoj školi u Đakovu, a diplomirao na Teologiji u Đakovu 1997. godine. Iste godine na svetkovinu sv. Petra i Pavla zaređen je za svećenika Đakovačke i Srijemske biskupije. Svećeničko djelovanje započeo je službom župnoga vikara u Župi Uzvišenja Svetoga Križa u Osijeku (1997. – 1998.). Ujesen 1998. godine poslan je za odgojitelja – prefekta u Međubiskupijsko sjemenište u Zagreb (Šalata) gdje ostaje do 2004. godine.
Po povratku iz Zagreba 2004. imenovan je je tajnikom i bilježnikom Biskupskog ordinarijata u Đakovu, a godine 2007. koordinatorom Biskupijskog povjerenstva za gradnje i obnove. U jesen 2008. preuzeo je službu kancelara Nadbiskupskog ordinarijata u Đakovu, na kojoj ostaje do 15. veljače 2010. Istovremeno u razdoblju od 1. siječnja 2009. do 15. veljače 2010. obnaša službu predstojnika Nadbiskupijskog tiskovnog ureda.
Na izvanrednom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije u siječnju 2010. imenovan je zamjenikom generalnog tajnika HBK-a. Tu je službu vršio do siječnja 2017. godine, od kada preuzima službu koordinatora preustroja ustanova koje ulaze u Hrvatsku katoličku mrežu te postaje njezin ravnatelj. Istodobno, od 2010. preuzima službu vršitelja dužnosti ravnatelja Hrvatskoga Caritasa, a 2012. postaje njegov ravnatelj. Kroz to vrijeme bio je članom brojnih povjerenstava, odbora i radnih skupina pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji. Kao ravnatelj Hrvatskoga Caritasa bio je član različitih operativnih tijela i koordinacija nadležnih za žurnu pomoć, humanitarno i socijalno djelovanje. Papa Benedikt XVI. odlikovao ga je počasnim naslovom kapelana Njegove Svetosti 30. travnja 2012.
Priredila: A. Banović / Naslovna fotografija: J. Ninković
- Svečana objava imenovanja mons. Fabijana Svaline rijemskim biskupom koadjutorom u središtu Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu – OVDJE.
- Govor nadbiskupa Đure Hranića na objavi imenovanja u Zagrebu – OVDJE.
- Govor kardinala Josipa Bozanića na svečanoj objavi imenovanja – OVDJE.
- Obraćanje novoizabranog srijemskog biskupa koadjutora mons. Fabijana Svaline – OVDJE.
- Objava imenovanja u Srijemskoj Mitrovici – OVDJE.