OSIJEK (TU) – Uz geslo „Pozvani naviještati silna djela Gospodnja“, prema temeljnom biblijskom tekstu poslanice sv. Petra Apostola (1 Pt 2, 9-10) u Osijeku je, kao i diljem Hrvatske, 18. siječnja počela Svjetska molitvena osmina za jedinstvo kršćana.
Ekumenski hod započeo je molitvenim bogoslužjem u retfalačkom prostoru Reformirane kršćanske (kalvinske) Crkve, gdje je u duhu gesla sabrane pozdravio i propovijedao Petar Sen, župnik crkvene općine u Hrastinu, dok su domaćini bogoslužje uveličali pjevanjem psalma na mađarskom jeziku, uz klavijaturnu pratnju Ilone Andel, župnice crkvene općine Osijek-Retfala. Sen i župnica crkvene općine Vinkovci mr. Andrea Langh čitali su psalme, evanđeoske ulomke i predmolili na hrvatskom jeziku.
Župni vikar rimokatoličke župe Uzvišenja sv. Križa Ivan Stipić pojasnio je vjernicima kako je Papinsko vijeće za promicanje jedinstva kršćana i Ekumensko (Svjetsko) vijeće crkava povjerilo pripravu ovogodišnje Svjetske molitvene osmine latvijskim kršćanskim zajednicama, koje su zajednički izabrale moto prema Prvoj Petrovoj poslanici 2, 9: „Pozvani naviještati silna djela Gospodnja“. Pripravne je materijale za potrebe Molitvene osmine u Hrvatskoj prilagođene priredilo Vijeće Hrvatske biskupske konferencije za ekumenizam i dijalog u suradnji s Ekumenskim koordinacijskim odborom crkava u Hrvatskoj (EKOCUH), a knjižicu, koju je i ove godine uredio o. dr. Jure Zečević, tajnik Vijeća, objavila je Kršćanska sadašnjost te ju kršćani razmatraju ne samo kroz osminu, već tijekom 2016. godine.
Na tragu razmatranja o pozvanosti i poslanju kršćan(in)a uz evanđeoske poticaje koji pozivaju kršćane da svijetu budu sol i svjetlo ne živeći jedni protiv drugih nego zajedno navješćujući silna djela Gospodnja, Sen je u propovijedi podsjetio na važnost jedinstva kršćana. „Jako je velika sreća i radost što imamo jednoga Boga, krštenje i samo jednu vjeru te znati da Bog ne isključuje ostale i da možemo biti jedinstvo. Međutim, znamo svoju ljudsku prirodu, povijest čovječanstva čiji teret nosimo i sada sjedimo ovdje po različitosti… Vidimo i na TV-u kako veliki narod dolazi, ali to je kušnja naše vjere, a ne razlog da bismo mrzili one koji dolaze. Trebamo biti pomoć jedni drugima, a onaj tko uđe u naše dvorište mora poštovati pravila. Ne dajmo se izgubiti u ovomu trenutku povijesti i ne dajmo preoblikovati naše vrijednosti, već se spomenimo Prve Petrove poslanice. Simbolika ekumenske osmine, ističu Latvijci, jesu: Sveto pismo, svijeća i zdjela soli. Biblijska simbolika govori da smo mi svjetlo i sol svijeta; ako sol obljutavi može se baciti, a svjetlost postoji zato da se rasprši po prostoru i vidi na licima kako smo po toj svjetlosti spremni prepoznati brata i sestru na ulici, a da oni u nama prepoznaju da smo djeca Božja“, kazao je Sen.
Nakon propovijedi i zajednički izrečene molitve Oče naš, sabrane u molitvenoj osmini pozdravili su: u ime Katoličke Crkve Ivan Stipić (poručujući: „U svim našim različitostima, sa talentima i karizmama u svojoj sredini naviještajmo Gospodina“); ispred Evangeličke Crkve pastor Đuro Mokran uputio je molitvene prošnje („Milosrdni Bože, naše crkve često biraju logiku nadmetanja. Oprosti nam grijeh oholosti. Iscrpljeni smo od ove potrebe biti prvi. Dopusti nam da se odmorimo kod zdenca. Osvježi nas vodom jedinstva crpljenom iz zajedničke molitve. Daj da tvoj Duh, koji je lebdio nad vodama kaosa, donese jedinstvo iz naše različitosti“) i u ime domaćina Reformirane Crkve župnica Ilona Andel, koja je istaknula radost zajedničkoga slavljenja Gospodina, pozivajući okupljene na druženje uz okrjepu. Sudjelovanjem i molitvom ekumenski su susret, uz vjernike, podržali dr. Antun Japundžić, predsjednik Ekumenske koordinacije za Osječku regiju i redovnice Družbe sestara Naše Gospe.
Ekumenski hod, koji traje do 25. siječnja, nastavlja se 19. siječnja u Katoličkoj Crkvi, u Župi sv. Ćirila i Metoda, gdje molitveni program počinje u 18.30 sati. Nevenka Špoljarić