Misno slavlje u sklopu „59. Đakovačkih vezova“

ĐAKOVO (TU) – Đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić predvodio je svečano euharistijsko slavlje nakon mimohoda sudionika „59. Đakovačkih vezova“, u nedjelju, 6. srpnja 2025. u đakovačkoj katedrali. Koncelebrirali su katedralni župnik Ivan Lenić, kanonik Luka Marijanović i Stjepan Maroslavac, administrator Vjesnika, a posluživali su đakovački bogoslovi.

Na početku misnoga slavlja mons. Hranić je pozdravio sve članove kulturno-umjetničkih društava, sve koji su ih došli vidjeti i podržati, pozdravio je i predstavnike kulture, gospodarstva i društvenog života te sve predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti na lokalnoj gradskoj i općinskoj, županijskoj i državnoj razini. Pozdravio je i gradonačelnika Đakova Marina Mandarića domaćina i predsjednika organizacijskog odbora „Đakovačkih vezova“ sa suradnicima te članove KUD-a „fra Marijan Lanosović“ iz Orubice koji su predvodili liturgijsko pjevanje.

Tumačeći važnu evanđeosku poruku o nedostatku poslenika u žetvi i o potrebi molitve Gospodaru žetve da ih pozove nadbiskup Đuro je naglasio da je ključ razumijevanju cijelog odlomka činjenica da se ta poruka odnosi upravo na nas i to baš na nas osobno, a ne na nekoga drugog.

Govorio je mons. Hranić o uvriježenom mišljenu da je propovijedanje evanđelja kao zadaća jedino pridržana posvećenim službenicima Crkve, da su velika očekivanja od njih u smislu kritike društvenoga života ili da su mlaki, da su zakazali, da mnogo toga nedostaje u aktivnostima Crkve i zaređenih crkvenih službenika. Isusov poziv Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju odnosi se na molitvu za nova svećenička i redovnička zvanja ali se radi i o poslanju daleko šireg kruga i broja Isusovih učenika. „Isus šalje drugu sedamdesetdvojicu u svijet, šalje ih dva po dva i upućuje im poslanje propovijedanja, djelovanja za opću dobrobit društva bez interesa za materijalnom ili kakvom drugom dobiti. Njih upućuje u svako mjesto kamo kani doći. Daje im odgovornost za pojedina mjesta kamo ih šalje. Šalje ih onamo kamo je kanio doći i zato svakom paru poslanih određuje konkretan prostor i područje njihova djelovanja, konkretno selo ili grad. Poziva ih da djeluju bez ikakvog osobnog interesa za stjecanje boljeg društvenog statusa,“ – tumačio je nadbiskup Đuro.

O plodovima takvoga poslanja mons. Hranić je kazao da bi trebali proizlaziti mir prijateljstvo, zajedništvo, čestitost, poštenje, pravičnost, dobrota, politička sigurnost, stabilan zdravstveni sustavi bez listi čekanja, značajna sredstva za socijalu, za predškolski odgoj i školstvo, za sport, kulturu i udruge civilnog društva, bogat društveni život itd. A o Isusovu pozivu na molitvu za nova svećenička i redovnička zvanja da se ona zapravo odnosi i na molitvu za veći broj onih koji će humanošću, odgovornošću, osobnom stručnošću, kompetencijama, savjesnošću, samoprijegornim osobnim angažmanom i trudom ostvarivati preobrazbu čitavoga društva u jedno sređeno, dobro ustrojeno, humano, pravično, socijalno osjetljivo društvo te da je svakome od nas dano naše konkretno područje i mjesto djelovanja.

„Isus nam je dao svoga Duha, snagu i moć zapovijedati i nečistim duhovima, gaziti po zmijama i štipavcima i po svemu gdje se infiltiralo zlo. Dok oklijevamo ući u bitku s nedaćama našeg društva i loših međuljudskih odnosa te upiremo pogled prema odgovornim „pastirima“ za koje mislimo da imaju vlast, postanimo svjesni one vlasti koja je dana jedino nama, nama sedamdesetdvojici današnjeg vremena i sedamdesetdvojici sadašnje Crkve,“- poručio je nadbiskup Hranić.

Prije svečanog misnog blagoslova mons. Hranić je zahvalio KUD-u „fra Marijan Lanosović“ rekavši da su ga vratili u djetinjstvo lijepim pučkim pjevanjem i tako čitavu crkvu animirali da se uključi slavlje euharistije. Tiskovni ured