PODVINJE – U prigodi proslave 280. obljetnice osnutka župe sv. Antuna Padovanskog u Podvinju (Slavonski Brod), nadbiskup đakovačko osječki mons. dr. Đuro Hranić predvodio je na 4. nedjelju Došašća u župnoj crkvi sveca cijelog svijeta u Podvinju zahvalno misno slavlje, u zajedništvu s tajnikom Nadbiskupskog ordinarijata vlč. Marijom Brkićem i ocima Spiritancima koji djeluju u ovoj župi od 1991. godine. Nakon svete mise, nadbiskup Hranić otkrio je i blagoslovio spomen-ploču postavljenu na pročelje župnog stana u spomen na Antuna Živkovića, župnika podvinjskog, kojega su u jesen 1946. ubile tadašnje komunističke vlasti.
U vitalnost ove župe, obogaćene brojnim duhovnim i pastoralnim aktivnostima kroz povijest, nadbiskup se potom u zajedništvu brojnih vjernika uvjerio tijekom multimedijalne prezentacije povijesti i sadašnjosti Župe, koju su u župnom Pastoralnom centru priredili župni suradnici.
„Bog ne treba građevine nego nas, ljude“
Na početku misnog slavlja župnik, o. Ante Šiško srdačnim je riječima pozdravio nadbiskupa, a potom su pjesmu “Padaj s neba” otpjevale, u narodne nošnje odjevene, Laura i Gabrijela Tripić, sestre blizanke, članice KUD-a Podvinje. Pred mnoštvom okupljenih vjernika i župljana nadbiskup Hranić pohvalio je ovu župnu zajednicu u kojoj vjernici svojom predanošću i angažiranošću punih 280 godina uprisutnjuju živoga Boga, živu Crkvu Kristovu. „To je ono što nam i u svjetlu svoje Riječi Bog poručuje na ovu 4. nedjelju došašća, na ovaj dan kada mu zahvaljujemo za 280 godina župe Podvinje: On ne želi biti zatvoren u kamena zdanja. O njemu ne govore prvenstveno građevine, nego ljudi. Građevine ne trebaju Njemu, nego nama, za okupljanja i slavljenja Boga. Bog se nudi nama da ga primimo u svoje živote i u svoja srca, jer čovjek je prvi i iskonski hram Božji. O tome nam govori i evanđeoski odlomak koji govori o Blaženoj Djevici Mariji i njezinu prihvaćanju da bude Hram Božji. Znači li to da nam onda crkvene građevine ne trebaju? Ne, to znači da Bogu trebamo mi!“ , naglasio je mons. Hranić u prigodnoj homiliji, ističući da Bog nije vidljiv i prepoznatljiv po velebnim crkvenim građevinama nego po vjernicima koji žive svoj kršćanski život okupljajući se u župnoj zajednici.
Obitelji ove župe mons. Hranić pozvao je neka odgajaju svoju djecu u vjeri, neka traže vjerski odgoj za svoju djecu i mlade već od vrtića, bez obzira bilo im to ponuđeno ili ne, jer to im hrvatski zakoni jamče i omogućuju; neka njihova djeca pohađaju redovitu župnu katehezu, i neka ih vode na nedjeljne svete mise.
U svečanoj procesiji župljani odjeveni u slavonske narodne nošnje prinijeli su pred oltar darove: matice krštenih, potvrđenih, vjenčanih i umrlih kao simbole sakramenata koje su kroz 280 godina primile brojne generacije vjernika; knjigu molitvi vjernika s cjelodnevnih i cjelonoćnih adoracija u župi i Katekizam Katoličke Crkve; kruh kao simbol učinjenog dobra i karitativnog djelovanja; ciglu i crijep kao simbol crkvenih zgrada u župi, te na kraju knjigu prvopričesnika, kalež, vino, vodu i hostije kao simbole i zahvale za Euharistiju. Pjesmom su pratili pjevači tri za ovu prigodu združena župna zbora: „sv. Antuna“, „sv. Vinka“ i „Duha Svetoga“ pod ravnanjem Ramone Petanović i uz orguljašku pratnju Marije Lopac.
„Radostan sam što sam u ovome od Boga darovanome danu osjetio duh zajedništva među vjernicima naše župe. Prigoda je to bila da zahvalimo Gospodinu na poklad vjere od naših pređa koji su kroz 280 ljeta utjelovljivali Krista Gospodina u ovaj brodski kraj“, kazao je nakon misnog slavlja župnik o. Ante Šiško, CSSp. Podsjetio je da je ovim zahvalnim misnim slavljem završen niz cjelogodišnjih aktivnosti, tijekom 2014. u župi organiziranih u znaku ovog velikog jubileja. Među njima je svakako radosni događaj proteklog ljeta: mlada misa vlč. Pavla Mikulčića, a tu su i tri nova duhovna zvanja: Ivana Ćurić, časna sestra Družbe Kćeri Božje ljubavi; Zvonimir Ivaniš, časni brat reda kartuzijanaca u Pleteruju, te od nedavno i Marko Rubil, bogoslov i student 1. godine KBF-a u Đakovu.
U spomen na župnika Antuna Živkovića (1910. – 1946.)
Nakon svete Euharistije, u nastavku svečanog obilježavanja 280. obljetnice osnutka župe Podvinje, nadbiskup Đuro Hranić otkrio je i blagoslovio spomen ploču Antunu Živkoviću, koju su vjernici župe odlučili postaviti na pročelje župnoga stana u znak sjećanja na tog mladog brodskog svećenika i podvinjskog župnika (1945/46.), i koga su u noći s 21./22. rujna 1946. u nepoznatom smjeru nasilno iz župnog doma odvela četvorica pripadnika službi tadašnje komunističke vlasti. Mjesto nasilne smrti, kao ni njegovi posmrtni ostaci, do danas nisu pronađeni. Imao je vlč. Živković tada samo 36 godina.
Govoreći o župniku Antunu Živkoviću, nadbiskup Hranić podsjetio je da u našoj Nadbiskupiji ima zasigurno dvadesetak svećenika koji su također, samo zato što su vjerovali i slijedili Isusa, mučki ubijeni. Otkrivanje i blagoslov spomen-ploče praćeno je pjesmom „Krist na žalu“ u izvođenju članova tri združena župna zbora iz Podvinja i uz pratnju na tamburici župljanina Mladena Jurkovića. U dvorani župnog Pastoralnog centra potom je prikazana multimedijska prezentacija o povijesti i sadašnjosti Župe te naselja koje su u njezinu sastavu: Podvinja, Tomice, Rastušja, Bukovlja i Vranovaca.
Druga župa osnovana u brodskom kraju
Župa na prostoru današnjeg Podvinja spominje se već 1577. godine. Za vladavine Turaka, Podvinje je jedno vrijeme bilo sjedište župe Brod. Fra Marijan Maravić, duvanjski biskup i administrator Bosne (od 1647. g bosanski biskup), pohodio je 1646. župu Brod i u izvještaju izričito spominje crkvu sv. Antuna u Podvinju, u kojoj je služio misu, propovijedao i podijelio svetu potvrdu. Već godine 1660. fra Petar Nikolić, generalni vikar zagrebačkog biskupa za Slavoniju, navodi kako je župna crkva u Podvinju zidana od kamena. Godine 1730. došao je zagrebački kanonik Josip Dumbović u Brod obaviti kanonsku vizitaciju brodske župe. U izvješću navodi da se u Podvinju nalazi 30, u Rastušju 10, u Tomici 5 te u Bukovlju 8 katoličkih kuća. Brodski franjevci učinili su presedan te su godine 1734. osnovali župu u Podvinju (drugu u tadašnjem cijelom brodskom kraju) ne pitajući za to ni mjesnu crkvenu vlast (smatrali su se višim od biskupa). Današnja župna crkva svetog Antuna u Podvinju prvi je neorenesansni objekt na području Nadbiskupije. Sagrađena je 1889. godine prema arhitektonskom rješenju Brođanina Martina Pilara. Od 1969. do 1981. župu su vodili Isusovci, potom Petrovci, a u kolovozu 1991. preuzimaju ju misionari Družbe Duha Svetoga (Spiritanci) koji ju i danas vode. Prema Pastoralnom izvještaju za 2011. godinu, župa broji oko 8000 vjernika u 2760 domaćinstava u župnom središtu Podvinju, te u tri filijale Bukovlje-Vranovci, Tomica i Rastušje. Ivica Vlašić