ĐAKOVO (TU) – Svečanom procesijom iz Nadbiskupskog doma do prvostolnice Sv. Petra u Đakovu na Veliki četvrtak 2. travnja 2015. započela je Misa posvete ulja koju je predvodio nadbiskup Đuro Hranić. Pozdravljajući okupljene, napose braću svećenike – uz nadbiskupa u miru Marina Srakića, njih 160 okupljenih oko oltara, nadbiskup je naglasio posebnost, snagu i dojmljivost današnjega slavlja, kada se okuplja čitav prezbiterij Nadbiskupije i obnavlja svoja svećenička obećanja te na taj način obnavlja i svoju ljubav prema Isusu Kristu i njegovu otajstvenom tijelu koje je Crkva.
S posebnim poštovanjem, uime svih svećenika, nadbiskup Hranić pozdravio je nadbiskupa u miru Marina Srakića te mu još jednom čestitao srebrni biskupski jubilej te 55. obljetnicu svećeništva. Pozdrav je uputio svim svećenicima, redovnicima, braći svećenicima istočnoga obreda – članovima Križevačke eparhije te svećenicima drugih biskupija, a poseban pozdrav uputio je svećenicima jubilarcima. S posebnim pijetetom i zahvalnošću nadbiskup se prisjetio šestorice svećenika koje je Gospodin pozvao k sebi od prošlogodišnjeg Velikog četvrtka do danas: preč. Geze Varge, vlč. Drage Domitrovića, vlč. Ilije Aračića, vlč. Marka Tomića, o. Alfonza Janeša, OFM Conv te o. Zvonka Pšaga, OFM Cap.
U svojoj homiliji nadbiskup Hranić govorio je o dvije nerazdvojne stvarnosti u životu svećenika: pomazanje Duhom Svetim i poslanje, ističući kako Duh Sveti stoji u srcu kršćanske vjere, te identiteta i poslanja svećenika. On je izvor i pokretačka snaga obnove Crkve, ali i njezina poslanja. “Iz našeg identiteta, iz našeg pomazanja Duhom, proizlazi i naše poslanje: a ono je očitovanje djelovanja Duha Svetoga. Duh Sveti se očituje i trebao bi se očitovati kroz naše riječi i kroz naša djela. Mi smo izabrani da Isusova poruka, njegova blaženstva i evanđeoski ideali ne ostanu samo ‘mrtvo slovo na papiru’. Naše je poslanje, dakle, da mi budemo očitovanje i oživotvorenje, svjedoci Isusovih blaženstava i evanđeoskih ideala. Upravo se u tome, danas više nego ikada, nalazi najveća zadaća i poslanje svećenika”, rekao je nadbiskup.
Među okupljenim svećenicima nadbiskup je pozdravio i čestitao jubilarcima: vlč. Tomi Radišiću čestitao je dijamantni jubilej, 60. obljetnicu svećeništva, a zlatni svećenički jubilej, 50. obljetnicu svećeništva, čestito je vlč. Andriji Kramaru, donedavnom župniku u Vrbanji, vlč. Nikoli Grgiću, umirovljenom župniku u Župi Presvetoga Trojstva u Čepinu, vlč. Vladimiru Mikrutu, nedavno umirovljenom župniku u Bošnjacima te vlč. Boži Rimcu, umirovljenom župniku u Župi Uskrsnuća Gospodinova u Čepinu. Sedmorici svećenika nadbiskup je čestitao srebrni svećenički jubilej, 25. obljetnicu svećeništva: mons. mr. Ivanu Ćuriću, generalnom vikaru i kanoniku Prvostolnog kaptola, preč. Boži Radošu, duhovniku u Bogoslovnom sjemeništu, kanoniku i nadbiskupijskom povjereniku za trajnu formaciju svećenika, vlč. Mati Gašparoviću, ravnatelju UZUK-a i ekonomu Bogoslovnog sjemeništa, vlč. Vladimiru Deliću, župniku u Župi sv. Martina u Privlaci, vlč. Ivanu Juriću, župniku u Župi Preslavnog Imena Marijina u Osijeku, vlč. Mati Matasoviću, župniku Župe sv. Nikole Tavelića i upravitelju Župe sv. Josipa radnika u Slavonskom Brodu te vlč. Iliji Jokiću, voditelju hrvatske katoličke misije u Ravensburgu u Njemačkoj.
Jubilarcima, te svim ostalim svećenicima, nadbiskup je ukazao na najveće zlo koje može zadesiti svećenike – ravnodušnost prema Duhu Svetomu, koji je svećenički dar te temelj i izvor svećeničkog identiteta, života i poslanja. “U filozofsko-teološkom studiju učili smo stari princip: Agere sequitur esse. Naš esse je naš životni program. Naše svećeničko ‘djelovati’ sastoji se u našemu ‘biti’ – biti čovjek Božji, biti čovjek Duha; biti ponajprije svećenik čitavim svojim bićem i srcem. Ukoliko se udaljimo od Krista i zatvorimo za njegova Svetoga Duha, tko smo i što smo tada i u što se pretvara naše djelovanje!?”, upitao je nadbiskup.
“Od nas se očekuje i naše je najvažnije djelovanje da snagom Duha Svetoga trajno njegujemo i odražavamo zajedništvo s Bogom, da dopuštamo Duhu Svetome, koji je ljubav Božja, da nas on nadahnjuje i usavršava da možemo ljubiti kao što je Krist ljubio. Kad večeras budemo prali noge svojim župljanima, sjetimo se da je to naš identitet i naše poslanje: da peremo noge, da ljubimo i da služimo iz ljubavi. I kad im večeras budemo lomili i dijelili tijelo Kristovo, i kad sutra budemo legli pred oltar i kad budemo otkrivali križ te ga vjernicima pružali na ljubljenje, sjetimo se da je naše trajno se darivati nesebičnom samozatajnom ljubavlju poput Krista Gospodina koji je darovao svoj život, koji je na križu molio i za svoje progonitelje ‘Oče, oprosti im jer ne znaju što čine’ te da je i naše biti poput kruha koji se lomi i sjedinjeni s euharistijskim Kristom, koji se dijeli i razdaje za život svijeta”, rekao je nadbiskup.
Okupljenim svećenicima naglasio je kako uvijek moraju biti svjesni da su svećenici uvijek znak, znak Isusa Krista, raspetoga i uskrsloga te snage i djelovanja njegova Svetoga Duha. “Samim svojim identitetom i službom svojim smo vjernicima, ali i drugima koji nas gledaju, proročki izazov na hrabrost darivanja bez uzvrata. I kao takvi smo kritika svake vrste egoizma koji se pokušava prerušiti i predstaviti kao ljubav. A dogodi li se, nažalost, da naš svećenički život prestane biti darivanje i pretvori se u traženje sebe i svoje volje, mi smo i tada znak, ali kontra-znak i najočitiji primjer istine našim vjernicima i široj društvenoj sredini da ‘onaj tko hoće svoj život spasiti, da će ga izgubiti’. Sve što imamo i što jesmo, i jedino vrijedno što možemo ponuditi drugima je – Krist”, zaključio je nadbiskup u homiliji.
Tijekom mise svećenici su obnovili svećenička obećanja, a nadbiskup Hranić posvetio je krizmano ulje. Liturgijsko slavlje animirao je Zbor bogoslova vođen mo. Ivanom Andrićem. Nakon mise svećenici su se u Metodovoj dvorani Svećeničkoga doma susreli s nadbiskupom Hranićem. Ondje je najstariji jubilarac, vlč. Tomislav Radišić, nadbiskupima Đuri i Marinu uputio uskrsnu čestitku uime svih svećenika, redovnika i redovnica te Božjega naroda. Čestitajući Uskrs, vlč. Radišić je među ostalim istaknuo: “Mi bismo htjeli da se naš svećenički život i služba, sva naša zajednička i osobna nastojanja, duboko ucjepljuju u iskustvo vjere, ostvarene i življene u zajedništvu Crkve i nošene snagom njezina poslanja. Onako kako su nam to primjerno znali posvjedočiti i naraštaji prije nas – nekada predvođeni biskupima čije velike obljetnice ove godine slavimo – Antunom Mandićem o 200. godišnjici njegove smrti i Josipom Jurjem Strossmayereom o 200. godišnjici njegova rođenja, pridružujući, dragi nadbiskupe Marine, i Vaš srebrni jubilej biskupske službe.”
Anica Banović